Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum London, Berlin a Shanghai forky a jejich role pro ETH 2.0 Serenity

Znáte význam ethereových updatů, jako je Serenity, London či Berlin? V tomto článku stručně popíšeme jejich obsah a význam pro druhou největší kryptoměnu a její přechod na Ethereum 2.0.

Serenity – Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 je v současné době možná nejočekávanější nadcházející update v odvětví kryptoměn. Tento upgrade, také nazývaný Serenity, se spíše podobá úplné rekonstrukci sítě. Zatímco práce na vývoji zahrnuje dlouhé roky příprav, samotné nasazení Serenity probíhá od prosince 2020, kdy bylo zahájeno spuštěním zcela samostatné sítě, což jen dokládá, o jak rozsáhlou změnu se jedná.

Implementace do mainnetu proběhne postupným sloučením sítí, přičemž Ethereum 2.0 prozatím funguje jako uzavřená síť. Uživatelé, kteří věří v příznivý vývoj, již nyní udržují ETH2 v chodu. Největší změnou je přechod na proof-of-stake algoritmus, který znamená přechod od energeticky náročné těžby na staking spojený s odměnou pro hodlery, resp. validátory. KryptoHodler nedávno informoval, že již bylo do staking kontraktu Ethereum 2.0 uzamknuto více než 6 milionů mincí. To při aktuální ceně okolo 2 000 USD představuje přibližně 12 miliard dolarů vsazených na úspěch projektu. Mezi další očekávané výhody verze 2.0 patří zásadní zvýšení efektivity a propustnosti smart contract platformy Ethereum. Škálovatelnost je společně s bezpečností a decentralizací nejdůležitějším měřítkem kvality kryptoměny.

Berlin hard fork

Hard fork Berlin proběhl 15. dubna v bloku 12 244 000. Obsahuje čtyři návrhy na zlepšení etherea (tzv. EIP), které se zabývají cenami “GAS” poplatků za transakce a umožňují nové typy transakcí.

  1. EIP-2565 zahrnoval snížení poplatků. Využívá funkci zvanou modulární umocňování (ModExp) ve prospěch uživatelů Etherea, kteří potřebují spouštět služby v síti Ethereum.
  2. EIP-2718 definuje nový typ transakce, která je obálkou pro budoucí typy transakcí. Všechny typy transakcí jsou tak zpětně kompatibilní, což usnadňuje přidávání nové transakční logiky do Etherea.
  3. EIP-2929 zavádí zvýšení gas poplatků v transakcích opcode. Ve výpočetní technice jsou opcodes části strojového jazyka, který určuje operace. Operační kódy Ethereum byly v minulosti velkým problémovým bodem pro útoky typu Denial-of-Service (DoS). Vysoké náklady odstraňují motivaci k těmto útokům.
  4. EIP-2718 přináší nový typ transakčního mechanismu, který umožňuje uživatelům vytvářet seznamy adres peněženky, aby mohli obchodovat za mnohem nižší poplatky.

EIP zavedené pomocí berlínského hard forku měly snížit náklady na poplatky v době, kdy šlo díky hypu o palčivý problém, a také zlepšit účinnost Etherea. Aktualizace však byla několikrát odložena kvůli obavám z možných zranitelností způsobených centralizací upgradu.

London hard fork

Ethereum hard fork London je součástí roadmap kryptoměny Ethereum na cestě k nasazení ETH2. Dlouho očekávaný update bude pravděpodobně spuštěn 4. srpna ve zpožděném vydání, které bylo dříve odloženo na konec července. Fork bude obsahovat pět protokolů o vylepšení Etherea. Mezi nejvýznamnější z nich patří EIP-1559 a EIP-3554.

  1. EIP-1559 zavádí novou strukturu poplatků, díky níž bude Ethereum deflační. Tomuto návrhu jsme se věnovali v samostatném článku, který najdete v návrzích pod tímto článkem. Zavede určitou regulaci poplatků za účelem toho, aby nezkušení či panikařící uživatelé nehnali cenu nákladů transakcí do nesmyslných hodnot, resp. obecně povede k poklesu transakčních nákladů. Kromě fixních poplatků, které navíc budou automaticky páleny, čímž Ethereum směřuje k deflační povaze, návrh zahrnuje „prioritní poplatek“, který bude fungovat jako určity donate pro těžaře, který je mtivuje k upřednostnění dané transakce. EIP-1559 má mimo jiné motivovat těžaře k postupnému odchodu z proof-of-work na novou proof-of-stake
    síť, což značí jeho význam pro Serenity.
  2. EIP-3554 na tuto funkci navazuje. Zavede do těžby Etherea růst obtížnosti, čímž odstraní pobídky pro účast těžařů na síti PoW. Očekává se, že tento krok zatlačí těžaře do nového blockchainu PoS a zároveň zamrazí PoW. Není tedy divu, že London hard fork není tak pozitivně přijíman ze strany těžařů, jako je tomu na straně uživatelů.

Budoucnost hard forků na Ethereu

  • Hard forky London a Berlin jsou jen částí zlepšovacích návrhů přicházejících do Etherea před přechodem sítě na Ethereum 2.0 Serenity.
  • Po Londýnu bude následovat Shanghai, který by měl být spuštěn možná již do konce roku a má být posledním krokem na cestě ke sloučení Eth1 s Eth2. Kromě sloučení pravděpodobně nebude obsahovat další návrhy, na rozdíl od předchůdců.

Závěr

Ethereum 2.0 je jedním z nejrozsáhlejších updatů v historii kryptoměn a proto lze vývojářům odpustit opakované zpoždění původně oznámených termínů dílčích změn. Ostatně, k těm dochází běžně a v konečném důsledku je důležitější úspěšné nasazení hard forků při zachování bezpečnosti a stability sítě. Celý kryptosvět bude sledovat, zda se Etheru přechod na ETH2.0 podaří a jak dlouho to bude trvat. V tomto článku jsme si společně ujasnili, jaký vliv v tom všem hrají forky London, Berlin a Shanghai.

 

Ethereum poplatky jsou na ATH! Může návrh EIP 1559 pomoct přetížené ETH síti?

NYDIG umožní přijetí Bitcoinu v 650 amerických bankách a družstevních záložnách

Co je u kryptoměny fork, jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem a končí to vždy rozvětvením sítě?

Pokud Tesla nemůže přijímat krypto, tento lehký elektromobil bude ekologickým kryptoměnovým uzlem: Daymak Spiritus

SEC komisařka Hester “Kryptomáma” Peirce: Doufám, že SEC přijme další kroky k zajištění větší regulační jasnosti

San Marino uzákonilo eNFT na národní úrovni v podobě očkovacích pasů na VeChainu

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *