Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoinové poplatky šly “to the moon!” Poslat Bitcoin je nyní nejdražší v historii a způsobil to propad hashrate

Poslední prudký nárůst poplatků za transakce v síti BTC přichází uprostřed výrazného poklesu hashrate. Zatímco cena Bitcoinu o víkendu prudce spadla, bitcoinové poplatky krátce poté dosáhly historického maxima.

Bitcoinové poplatky “to the moon”

Poplatky za bitcoinové transakce vyjádřené v amerických dolarech se úrovním z roku 2017 nejen přiblížily, ale dokonce je o malý rozdíl překonaly. Podle údajů z blockchainového vyhledávače Blockchair se průměrná cena bitcoinové transakce ve středu vyšplhala nad 64 dolarů, čímž vytvořila nové historické maximum překonáním cca 62 USD zaznamenaných v prosinci 2017. Další populární zdroj pro sledování dat o BTC BitInfoCharts pak naznačuje, že současné transakční poplatky v síti BTC již překonaly rekord v úterý.

Jiné zdroje, včetně průzkumníka blockchainu Blockchain.com, také potvrzují podobná data a naznačují nový rekord. Najdou se však i další stránky, které ukazují mnohem nižší částky. Mezi ně patří třeba blockchainový vizualizér Txstreet.com, který dnes v brzkých ranních hodinách uvádí mediánový poplatek za bitcoinovou transakci za posledních 5 minut okolo 26 dolarů, což je částečně ovlivněno typicky nižšší vytížeností sítě v noci a o víkendech. Tak či tak, dnes se skutečně posílat Bitcoin nevyplatí. Za transakci byste zaplatili více než kdy dřív a pokud nemáte neodkladnou potřebu posílat BTC, raději s tím chvíli počkejte, než se situace uklidní.

Průměrné transakční poplatky Bitcoinu v USD (zdroj: Blockchair)

Propad hashrate zdražil transakční poplatky

Průměrné poplatky stanovily nové ATH a pomyslně tak vystřelily na měsíc. Poslední prudký nárůst poplatků za transakce BTC přichází uprostřed výrazného poklasu hashrate v bitcoinové síti. V neděli Bitcoin zaznamenal největší denní pokles celkové hashrate od listopadu 2017, kdy se propadla ze 172 milionů terahashů za sekundu na přibližně 154 milionů TH / s. Podle

pozorovatelů kryptoměny je pokles pravděpodobně způsoben masivními výpadky elektřiny v čínském těžebním uzlu Xinjiang.

Hashrate BTC za poslední 3 roky (zdroj: Bitinfocharts)

Úprava obtížnosti těžby

Pokles těžebního výkonu BTC sítě není ničím neobvyklým a Bitcoin je na to poměrně dobře připraven na úrovni kódu. Pravidelně dochází k úpravě obtížnosti těžby, čímž se propad hashrate vyrovná. Konkrétně se obtížnost upraví každých 2016 bloků za účelem zachování průměrné rychlosti těžby nových bloků na 10 minutách. To odpovídá úpravě zhruba jednou za dva týdny. Podle odhadů může být další úprava obtížnosti těžby BTC největší úpravou směrem dolů od listopadu 2020, pokud se hashrate do začátku května nějak výrazně neobnoví.

Závěr

Vysoké poplatky za BTC transakce nejsou příjemné, ale je to určitá daň za letošní ohromující růst ceny i využití krále kryptotrhu. Skutečně efektivní řešení vysokých poplatků je zatím v nedohlednu, ale některé kryptoměnové burzy například mohou zavést levnější způsoby, jak přesouvat bitcoiny, založené na druhé vrstvě. V pondělí společnost OKEx integrovala Lightning Network. Pokud nespěcháte a nejste zběhlí v použití LN, rozhodně se vyplatí bitcoinové transakce během příštích několika dní odložit.

 

Facebook zaznamenal další katastrofální únik dat. Unikly údaje z účtů půl miliardy lidí na sociální síti

Čína a Bitcoin – mění snad velmoc názor? Dříve tvrdé zákroky, dnes je „investiční alternativa” [KOMENTÁŘ]

Víkendový propad Bitcoinu vytvořil dosud největší CME Gap v hodnotě cca 5 tisíc USD

Regulátor OCC: Americké banky mohou využívat stablecoiny a veřejné blockchainy

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *