Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Čína a Bitcoin – mění snad velmoc názor? Dříve tvrdé zákroky, dnes je „investiční alternativa” [KOMENTÁŘ]

Li Bo, zástupce guvernéra Čínské lidové banky (PBOC), nazval Bitcoin „investiční alternativou.“ Je to  malý krok pro Bitcoin, ale zdánlivě velký posun čínské politiky vůči kryptoměnám. A nebo politická hra? Jak spolu souvidí Čína a Bitcoin?

Čína a Bitcoin – BTC v Číně

Čínský bankovní regulátor pronesl zdánlivě bezvýznamnou větu. Zasvěcení z oboru označili komentáře za „progresivní“ a prohlásili, že jsou „významné.“ Čínská centrální banka nyní označuje bitcoiny za „investiční alternativu“ – což znamená výrazný posun v tónu Pekingu po zásahu proti vydávání kryptoměn a obchodování před téměř čtyřmi lety.

Dosud je však pozice kryptoměny v Číně s otazníkem. Mnohokrát se spekulovalo, zda Čína nezakáže těžbu, která je v zemi velmi rozšířená a dominuje bitcoinové hashrate. Také samotné obchodování a držení kryptoměn nebylo v zemi vždy bezproblémové, resp. zahraniční pozorovatelé neměli problém mít zmatek v tom, co je v Číně povoleno a jak země přistupuje ke kryptoregulacím.

TIP: Čína ruší své plány na zákaz těžby Bitcoinu

Politika

Zajímavý je také geopolitický význam, který se přikládá Bitcoinu a kryptoměnám, a to zejména v rámci obchodní války USA s Čínou. Svět sleduje, jak se Čína dokázala rychle zorientovat a vytvořit svou digitální měnu (CBDC). Většina politické reprezentace Spojených států se zatím věnují předstírání, že dominance dolaru coby rezervní měny není v ohrožení. Nicméně guvernér Bank of England Mark Carney již dříve uvedl, že digitální měny mohou pozici dolaru oslabit.

Když v roce 2019 američtí regulátoři a politici hromadně zaútočili na plány Facebooku spustit si vlastní stablecoin, David Marcus, nejvyšší manažer Facebooku v projektu Libra (Diem), řekl, že Čína vytvoří digitální měnový systém, který by mohl být pro americké úřady zcela mimo dosah.

Technologie má potenciál narušit externality sítě, které zabraňují přemístění stávající globální rezervní měny,” uvedl s tím, že: „Maloobchodní transakce probíhají stále častěji online […] a relativně vysoké náklady na domácí a přeshraniční elektronické platby povzbuzují inovace. Noví účastníci na trhu uplatňují nové technologie a nabízejí nižší náklady a výhodnější maloobchodní platební služby.“

Bitcoin není snadné uchopit

Bitcoin a stablecoiny považujeme za krypto aktiva… Jedná se o investiční alternativy,“ uvedl v neděli Li Bo, zástupce guvernéra PBOC, během panelu hostovaného CNBC na fóru Boao pro Asii. Dodal, že se tedy nejedná o měnu, ale spíše o alternativní investiční nástroj. „A tak hlavní role, kterou vidíme u kryptoměn do budoucna, hlavní role je investiční alternativa,“ uvedl Li Bo.

„Vlády si uvědomují, že jde o životaschopnou a zavedenou, přesto rostoucí, třídu aktiv a je třeba ji regulovat. Čína regulující kryptoměny by byla další masivní podporou pro průmysl v Číně i na celém světě,” řekl Vijay Ayyar, vedoucí rozvoje podnikání na kryptoměnové burze Luno.

Známé jsou také vyjádření Si Ťin-pchinga. Ten v roce 2019 nejprve navnadil kryptosvět svým zdánlivě pozitivním výrokem na adresu kryptoměn, ale následně vše „uvedl na pravou míru”

a vysvětlil, že jeho chvála patří technologii blockchain, nikoli kryptoměnám. To mělo na kryptomarket vliv asi jako aprílové počasí a vypadalo to, že si prezident Číny buď není zcela jistý, nebo nechce kryptoměny příliš podpořit pro případ, že by je nakonec strana omezila.

Bitcoin nelze politicky ovládat

Regulace kryptoměn jsou problematické, protože vyžadují komplexní pochopení nové technologie, a především všech možností kryptoměny a principů decentralizace ze strany zákonodárců. Není jednoznačně dané, zda se jedná o platební prostředky, investiční aktiva, technologické nástroje, alternativu cenných papírů, nebo něco jiného.

Ukazuje se, že krypto není kompatibilní se současnou sadou regulačních pravidel pro finanční sektor. Obtížně se podle současných daňových zákonů daní a vznikají problémy, které v mnoha případech brání rozvoji nové technologie, protože nezapadá do systému, jak je nyní nastaven. Současně se však řada odborníků i politiků po celém světě shoduje, že je již příliš pozdě na to, Bitcoin zakázat, protože digitální měna již získala příliš velkou podporu investorů, akceptovalo ji v různých formách mnoho společností a je nyní nedílnou součástí světové ekonomiky.

Dobrá zpráva je, že ačkoli Čína dominuje státní digitální měně a díky levné energii zde probíhá velká část těžby Bitcoinu, Bitcoin jako takový nepatří žádné straně, neovládá ho žádný stát a nabízí tak určité neutrální digitální “území” pro všechny státy i jednotlivce po celém světě.

Závěr

Představitel čínské centrální banky sdělil médiím, že Čína nyní považuje kryptoměny za investiční nástroje. Samotná PBOC pak jako první centrální banka světové velmoci vydává digitální měnu, která rozhodně má být měnou. Za výrokem není jen pozitivní stránka věci, tedy že Čína nebude zakazovat kryptoměny a hodleři se nemusí bát nějakých restrikcí. Je zřejmé, že součástí této politiky může velmi snadno být také tvrdý postih kryptoplateb a v podstatě striktní zákaz použití kryptoměny jako platidla. Vzhledem k neutrální povaze Bitcoinu, která může znamenat stěžejní předpoklad pro jeho přijetí napříč státy po celém světě, by to však mohlo pro Čínu ve finále představovat významné znevýhodnění.

 

Víkendový propad Bitcoinu vytvořil dosud největší CME Gap v hodnotě cca 5 tisíc USD

Světoznámý TIME magazín začal přijímat kryptoměny za předplatné a hodluje Bitcoin

KryptoHodler našel podobnost mezi rokem 2017 a 2021. Naznačuje cenu 300 tisíc dolarů za 1 BTC v srpnu!

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *