Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co se stane s těžaři Etherea (ETH) po spuštění Proof-of-Stake

Hezkou neděli. KryptoHodler ve středu informoval o termínu testnetu Etherea 2.0. Testování by mělo být hotové v listopadu 2020 a poté se pomalu může začít stakovat na mainnetu Etherea. Přípravy pokročily do finále a 1. prosince 2020 byl staking spuštěn. S tím se pojí otázka, co se stane s těžaři ETH.

GPU vs. ASIC

V současnosti je Ethereum založeno na PoW, který je podobný systému Bitcoinu (BTC). Proces těžby je u Etherea téměř totožný, těžaři používají své výpočetní stroje k získání odměn za každý blok, který zvládnou úspěšně vytěžit.

 

Staking – označení pro získávání určité kryptoměnové “dividendy”, která v případě kryptoměny není nic jiného, než právě transakční náklady za schvalování transakcí, které získávají validátoři (hodleři).

 

Mezi těmito procesy však ve skutečnosti existuje jeden podstatný rozdíl. Těžba bitcoinů se téměř zcela přesunula na ASIC. Jde o velké hlasité stroje určené speciálně pro těžbu kryptoměny, které jsou většinou seskupeny v oblastech s levnou elektřinou. Hashovací algoritmus Etherea, nazývaný Ethash, byl navržen tak, aby upřednostňoval jednotky GPU vydané globálními výrobci čipů, jako jsou Nvidia a AMD. Grafické karty jsou levnější a mnohem dostupnější.

Thomas Heller, obchodní ředitel těžebního poolu F2Pool, uvedl: „Protože jsou ASIC velmi specializované stroje, je při uvedení nové generace na trh často obrovský technologický skok. Jejich hashovací poměr je tedy mnohem vyšší a energetická účinnost lepší než u předchozí generace. To znamená, že výrobci utratili spoustu peněz na výzkum a vývoj. Jejich stroje jsou často poměrně drahé, zatímco GPU jsou mnohem dostupnější.“

GPU rig

Těžba Etherea

Grafická karta může těžit mnohem více kryptoměn, než často úzce specializované ASIC minery. Síť Ethereum však není zcela imunní vůči těžařům používajícím ASICy. V tomto boji se ukázala být neúspěšná celá řada PoW kryptoměn, v čele s Litecoinem, pro který to byl dokonce jeden z hlavních důvodů vzniku. Také Ethereum však má ASIC rezistenci uvedenou ve svém whitepaperu.

V dubnu 2018 Bitmain vydal Antminer E3, ASIC vyráběný speciálně pro těžbu Etherea. To se setkalo s nevolí majitelů grafickckých karet, kteří díky tomu utrpěli ztrátu. Jakmile byly zapojeny ASICy, stoupla obtížnost těžby a někteří byli dokonce nuceni přejít na jiné sítě. V současnosti však stále většina těžby Etherea probíhá na GPU a výrobci ASICů se nechystají vyvíjet nové modely, z důvodu plánovaného přechodu na Ethereum 2.0 a staking.

Asic, ETH, Bitmain, Antminer E3
ETH ASIC – Bitmain Antminer E3

Budoucnost Etherea

Aktualizace Ethereum 2.0, která má být spuštěna koncem tohoto roku, přinese velmi významný update. Ten je navržen tak, aby přesunul současný konsenzuální algoritmus PoW na PoS. Těžaře zde nahradi validátoři bloků, kteří schvalují transakce a získávají odměnu, která je přidělována náhodně a je přímo úměrná jejich bohatství. Jinými slovy – čím více mincí stakujete, tím větší bude odměna.

Výhody PoS jsou oproti energeticky náročné těžbě zřejmé. Staking je ekologičtější a účinnější, protože nevyžaduje tolik hardwaru ani elektřiny.

Co bude s těžaři?

Co se stane se současnými těžaři Etherea? Ethereum 2.0 bude zpočátku podporovat určitý hybridní model, který má zahrnovat jak PoW, tak PoS. Takže ze začátku ponechá určitý prostor jak pro blokové validátory, tak pro GPU / ASIC těžaře. Půjde však o přechodné období. Později dojde k ponechání jediné sítě – Ethereum 2 a těžba ETH zanikne.

Těžařům zůstanou v zásadě tři možnosti. Buď svůj hardware přepnou na jinou kryptoměnu, nebo prodají… Ti, kteří se rozhodnou prodat, pak budou mít na výběr, zda peníze použít k nákupu Etherea, které budou stakovat, nebo prostě prodají a začnou dělat něco jiného.

Jedním z altcoinů, který by mohl těžit z přesunu těžařů, je Ethereum Classic (ETC).

Ethereum Classic, ETC

Je zajímavé, jak role ETC získává na důležitosti, v kontextu přesunu ETH na PoS. Ethereum Classic podobný krok neplánuje, takže se zde bude nadále těžit, zatímco Ethereum čeká staking. Vývojáři a odborníci ujišťují komunitu, že přechod bude nekomplikovaný, pokud jde o ekosystém Etherea obecně. Na druhou stranu nikdy nelze vyloučit komplikace, včetně forku a rozštěpení sítě, pokud by se těžaři rozhodli zvolit třetí možnost – prostě pokračovat v těžbě původního Etherea 1.

Závěr

Těžaři Etherea se pomalu připravují na plánovaný konec těžby a přechod na staking. Ačkoli nejbližší termín spuštění Etherea 2.0 byl stanoven již na 5. listopadu, později přesunut na 1. prosince 2020, kdy došlo ke spuštění ETH2.0, bude zde určité přechodové období, aby vše proběhlo hladce. Ti, kteří své vybavení nepřepnou na jinou kryptoměnu, ho zřejmě prodají a budou pak mít možnost za výtěžek nakoupit pozice pro staking. Třetí, méně pravděpodobnou variantou, je rozštěpení sítě. Abyste i vy mohli začít stakovat, musíte vlastnit alespoň 32 ETH, což není úplně zanedbatelná částka, při současné tržní ceně přesahující 300 dolarů za jednotku. Z toho plyne legitimní obava ze zvýšení centralizace a stanovéní překážky pro nově příchozí validátory, zejména pokud cena Etherea nadále poroste.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *