Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum 2.0 veřejný (finální) testnet bude spuštěn 4. srpna – za 3 měsíce možný mainnet

Finální veřejný testnet Ethereum 2.0 být spuštěn 4. srpna v 1 nebo 2 hodiny londýnského času. Danny Ryan, koordinátor projektu, uvedl: „Po diskusích s klientskými týmy bude mít další testovací síť pro více klientů (konfigurace mainnetu včetně minimálních čísel validátoru) min. genesis time 4. srpna.”

Finální testnet Ethereum 2.0

Za dva týdny by měl být spuštěn finální testnet dlouho očekávaného upgradu Ethereum 2.0. „Na této síti představíme také Launchpad,“ uvedl Ryan. Jedná se o vzdělávací vkladové rozhraní určené pro fandy. „Očekávám, že smlouva o vkladu a konfigurace budou zveřejněny v příštích několika dnech.”

Fáze 0 (Ethereum 2.0) je první fází dlouho očekávaného upgradu na Proof-of-Stake. Kromě změny protokolu také dramaticky zvýší transakční rychlost a škálovatelnost druhé největší kryptoměny na trhu.

Validátoři

Zajímavostí je, že zatímco nyní schvalují transakce těžaři, po přechodu na PoS to budou tzv. validátoři. Namísto těžby pomocí hardwaru bude síť udržována v chodu vlastníky Etherea – tedy v podstatě jeho hodlery. Přerod na Ethereum 2.0 a současný přechod druhé největší kryptoměny z PoW na PoS (Proof-of-Stake) je událostí obrovského významu pro celý svět kryptoměn.

Pokud jde o poslední veřejný testnet, datum 4. srpna závisí na tom, zda se připojí dostatek validatorů do 48 hodin před tímto dnem. Proto se v oznámení hovoří omin. genesis time.” Testovací síť by pak měla běžet asi tři měsíce, tedy do 4. listopadu. Z toho plyne, že genesis blok Ethereum 2.0 na mainnetu může být spuštěn již 5. listopadu.

Sharding

Sharding známe z kryptoměny Zilliqa. K dobré škálovatelnosti a propustnosti sítě používá Zilliqa unikátní technologii. Ta se nazývá sharding a funguje na principu rozdělení / rozstřepení sítě (shard znamená anglicky střep). Při shardingu nejprve skupiny těžařů vytěží tzv. mikrobloky, a ty se potom spojí do již běžných bloků, jak je známe např. u Bitcoinu.

Ethereum 2.0 by mělo využít tuto technologii v mírně upravené verzi. Implementuje ji jako “skeleton sharding”. Validátoři budou seskupování do menších seskupení úzlů – do svého vlastního “střepu”. Tzv. “beacon node” (majákový uzel) pak koordinuje jejich “pohyb”. Po spuštění by nejprve měly nějaký čas běžet PoW a PoS blockchainy současně. Následně budou sloučeny a PoW řetězec zanikne. Přesný plán a průběh této fůze však zatím nebyl odhalen.

Závěr

Poslední velký krok před spuštěním Ethereum 2.0 je finální veřejný testnet, který by měl být spuštěn 4. srpna 2020. Podle plánu by měl skončit za 3 měsíce, což je současně nejbližší možné datum mainnetu. To znamená, že bychom se ho mohli teoreticky dočkat již 5. listopadu tohoto roku.

Doporučujeme:

Co se stane s těžaři Etherea (ETH) po spuštění Proof-of-Stake

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *