Síťové transakční poplatky u Bitcoinu či Etherea se díky vychladnutí kryptoměnových trhů prudce snížily. Hodleři tak mají opět šanci poměrně levně přesunovat mince a uspořádat si svá portfolia.
Obsah článku:
Kryptoměnové poplatky
Pokud jde o poplatky ve světě kryptoměn, známe několik druhů. Těmi základními jsou transakční poplatky v jednotlivých DLT sítích. Každá mince má vlastní síť a transakční náklady se liší podle vytížení a kapacity. Tokeny pak stojí na blockchainech jiných kryptoměn, např. ERC-20 je nejčastější standard používaný v síti Ethereum a za transakce ERC-20 tokenů se proto platí v etherech a výše závisí na jeho síti. Obdobně je tomu u dalších kryptoměn.
Druhou skupinou poplatků, která zpravidla nezávisí na aktuální situaci na trhu, jsou poplatky za převody, které uživatelé platí na centralizovaných či decentralizovaných burzách. Obvykle jsou stanoveny v procentech a závisí tedy na převáděné částce, což je v protikladu se síťovýni poplatky, které v zásadě zůstávají stejné bez ohledu na částku. Proto je možné odeslat bitcoiny v hodnotě miliard dolarů kamkoli a zaplatit přitom na poplatcích jen pouhých pár dolarů.
Ochladly trhy a poplatky klesly
Levné transakční poplatky jsou příležitostí si uspořádat svá dlouhodobá portfolia a podobně. Pro hodlery je tak současná situace na trhu výhodná v tom, že za převody na své bitcoinové či ethereové peněženky zaplatí méně. Existuje celá řada webových nástrojů a služeb, kde můžete najít aktuální výši poplatků. Průměrné (resp. mediánové) poplatky vyjádřené v dolarech můžete najít třeba na TxStreet a podle toho se pak následně můžete rozhodnout – buď provést transakci hned, nebo vyčkat na pokles.
Transakční náklady často klesají o víkendech nebo v nočních a brzkých ranních hodninách. Kromě toho jsou závislé na tom, co se děje na trhu. Například za první dva měsíce tohoto roku se díky rostoucímu přijetí decentralizovaného financování (DeFi ) a NFT tokenů využívajících platformu Ethereum, průměrné náklady za převody v ethereové síti zvýšily více než desetinásobně. Rostoucí ceny pak obecně způsobily, že bylo odeslání BTC, ETH, ale i některých dalších kryptoměn stále dražší.
Ethereum
Ochlazení na trhu, kdy jsme se dostali na zhruba poloviční cenu než nedávné ATH okolo 65 tisíc dolarů, způsobilo pokles transakčních poplatků. Data z YCharts ukazují, že průměrné poplatky za převody Etherea klesly z rekordního maxima z 20. května 72,21 USD na pouhých 4,80 USD – což je 93% snížení za méně než dva týdny.
Bitcoin
Bitcoinové poplatky vzrostly na historické maximum 21. dubna, během zvýšené aktivity na trhu, když se obchodníci hrnuli k převodům bitcoinů poblíž cenových maxim. Totéž pravděpodobně uvidíme při každé další cenové rally. Podle BitInfoCharts nyní průměrná cena za provedení transakce v bitcoinové síti klesla z historického maxima 62,77 USD na zhruba 7,20 USD. To je pokles o 88 % během pouhých šesti týdnů.
Závěr
Po ochladnutí kryptoměnových trhů došlo k razantnímu poklesu transakčních nákladů, které se platí za převody v rámci jednotlivých blockchainových sítí. Ethereum i Bitcoin nyní převedete za zlomek ceny, než jaké byly náklady před několika týdny. V tomto článku jsme se věnovali také tomu, jak obecně fungují kryptoměnové poplatky, které klesají v době snížené aktivity, což zpravidla nastává o víkendech, ale především po cenových propadech, když vyprchá krátkodobý hype a obchodníci vyčkávají na další průběh.
Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!