Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

DeFi sektor má potenciál přetrvat jako součást peněžních a kapitálových trhů

Před očima kryptonadšenců i celého světa se postupně zrodil sektor DeFi. Ještě před rokem decentralizovaným financím a výnosovému farmaření nikdo nepřikládal pozornost, ale postupně se ukazuje mocný potenciál tohoto odvětví.

Decentralizované finance – zkráceně DeFi – znamená využití technologie kryptoměn a blockchainu ke zpřístupnění konvenčních finančních služeb. DeFi jsou tedy půjčky a další finanční nástroje a obchodní platformy v decentralizované podobě, fungující bez třetích stran pomocí počítačového kódu a zabezpečené blockchainem. Největší část aktuálně probíhá na síti smart kontrakt platformy Ethereum, ale postupně přicházejí další.

Zrození DeFi

Než jsme se přesunuli na decentralizované burzy Uniswap, Sushiswap či 1inch a začali se hromadně účastnit poskytování likvidity a než jsme objevili kouzlo řady různých DeFi protokolů, věřilo se, že je to drahé a příliš komplikované. Stačilo pouhých pár měsíců a vše je jinak. Najednou se ukazuje, že svět decentralizovaných financí nabízí mnohem víc, než jsme byli zvyklí z běžných (centralizovaných) kryptoburz.

Bull market je spojen s celkovým růstem kryptoprůmyslu jako takového. Během posledního roku růst ceny Bitcoinu přilákal řadu investorů ze starších trhů. Také mnozí z těch, kteří patřili k jeho velkým skeptikům, zmírnili či zcela změnili svůj názor. Od ekonomů po manažery hedgeových fondů se svět otevírá technologiím a středem tohoto hnutí je malý koutek průmyslu, známý jako decentralizované finance neboli DeFi.

Bull market

Jak bylo řečeno, nacházíme se v bull marketu a díky tomu roste nejen cena kryptoměn, ale i celé odvětví jako takové. Kromě toho, tři hlavní faktory upevňující institucionální zájem o Bitcoin, jsou současné historicky nízké úrokové sazby, míra inflace a geopolitická nestabilita. Současně s tím koronavirová pandemie umožnila rychlejší přijetí internetu do řady zkostnatělých instituciálních součástí systému, jako jsou školy a další úřady.

Očekávání stále nízkých úrokových sazeb vede ke zkoumání nových kapitálových možností. Příslib vysoké inflace pak doslova děsí investory a nutí je hledat možnosti zabezpečení svého bohatství. V bull marketu je kryptotrh pochopitelně extrémně lákavý pro všechny, ačkoli je bezpečný nákup, skladování a používání kryptoměn stále docela složité utrpení, které se však s dobrou znalostí základů dá podstatně zmírnit.

Jedním z nejdůležitějších otazníků pak zůstává, jak se DeFi vyrovná s bear marketem, který nastane po skončení býčího cyklu.

Rozvoj decentralizovaných financí (DeFi)

V zájmu zajištění proti měnovému riziku začaly instituce používat bitcoiny a retailoví investoři se přidávají. Více než 60 % cirkulujících nabídky Bitcoinu se od roku 2018 nehnulo a navíc řada analytiků předpokládá, že se cena BTC v příštích 24 měsících posune vysoko nad 100 000 $. Zatímco Bitcoin roste, roste i trh DeFi a průměrná návratnost produktů DeFi je mnohem vyšší než na tradičních peněžních trzích, přičemž některé platformy dokonce nabízejí dvouciferný, ba dokonce krátkodobě i trojciferný roční procentuální výnos z vkladů.

Decentralizace je další hranicí financí a jelikož významní investoři pokračují ve spolupráci s prostorem DeFi, zdá se, že decentralizovaná ekonomika je téměř nevyhnutelná. Účast v rychle se rozvíjejícím prostředí může být dnes riskantní sázkou, ale to, co se nyní učí decentralizované finanční platformy, bude základem robustních aplikací DeFi budoucnosti.

Podle Antona Bukova, spoluzakladatele decentralizovaného burzovního agregátoru 1inch, jsou vyšší úrokové sazby platforem DeFi „naprosto udržitelné.“ Dodává:

„Vyšší zisky jsou obvykle spojeny s vyššími riziky. Model rizika a zisku všech těchto příležitostí je tedy vždy téměř vyvážený. Normalizace rizik by snížila zisky, protože se přidá více účastníků, kteří se podělí o odměny.”

Yield farming a další cesty

Z mnoha trendů, které DeFi uvedlo do pohybu v posledních několika měsících až letech, přilákalo výnosové farmaření docela velkou pozornost. Yield farming je, když síť odměňuje poskytovatele likvidity tokeny, které lze dále investovat do jiných platforem za účelem generování dalších tokenů likvidity.

Farmáři se učí obezřetnosti na riskantních trzích a neustále mění své strategie, aby maximalizovali svůj výnos a snížili riziko. Sledováním sazeb napříč všemi platformami se ujišťují, že získají tu nejsladší nabídku. Potenciální míra návratnosti může být obscénně vysoká, ale stále není jasné, zda je výnosové farmaření jen módním výstřelkem nebo fenoménem.

Závěr

Od selhání inteligentních smluv až po neoprávněné čerpání komunitních fondů je prostor DeFi místem zázraků i nočních můr. Platformy pro výnosové farmaření založené na DeFi jsou stále ve velmi raných fázích, a přestože čísla mohou být někdy až příliš lákavá, je důležité udělat si vlastní výzkum před investováním do jakékoli platformy nebo kryptoaktiva.

 

Přečtěte si základy kryptoměn před případnou investicí do Bitcoinu: Pro začátečníky

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *