Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co se změnilo od roku 2017 a v čem se bude bull market 2021 lišit

Cena Bitcoinu dosáhla svého historického maxima, ale zatím jsme se nepřehoupli přes psychologickou rezistenci 20 000 dolarů. Mnozí věří, že pokud to BTC nezvládne do konce roku, dojde k tomu bezpochyby v roce 2021. V čem se ale kryptomarket změnil od roku 2017 a pokud nás čeká bull market, bude se lišit?

V čem se bude případný bull market 2021 lišit?

Po celkem zdlouhavém čekání se cena Bitcoinu (ještě před začátkem 2021) konečně vrací do stejného cenového rozpětí, v jakém se nacházela před třemi lety, než začal dlouhodobý downtrend. Když tehdy BTC dosáhl ATH, většina altcoinů vykázala ohromné několikasetprocentní týdenní zisky. Zpět do přítomnosti – co se změnilo?

Cena Bitcoinu je nyní prakticky stejná a leckdo by si tedy mohl myslet, že je tedy vše stejné. Tak to však není. Abychom mohli získat zajímavý obrázek toho, v čem může být bull market 2021 jiný, podívejme se tedy, co se změnilo.

Co se změnilo od roku 2017?

V sektoru kryptoměn se odehrálo mnoho změn.  Ve srovnání s rokem 2017 bylo vybudováno značné množství potřebné infrastruktury. V současné době existují přísně regulované deriváty nabízené prostřednictvím futures kontraktů CME a CBOE a rychlý růst institucionálních investorů poskytuje takřka nekonečný zdroj poptávky po Bitcoinu. Jak víte, jen samotná Grayscale nyní vykupuje BTC větší rychlostí, než je těžaři vůbec stíhají těžit. 

Objevila se také nová řada decentralizovaných finančních platforem s tržní kapitalizací v řádu několika miliard dolarů. Podporují nový systém půjček, syntetické swapy a systémy výdělků úroků pro celou novou sadu investorů. Mnohem více lidí již má povědomí o tom, že existuje něco jako Bitcoin a také již slyšeli o decentralizaci, nebo o digitálních měnách a různých způsobech jejich použití.

Také již máme k dispozici větší množství dostupných údajů týkajících se cen a tržní kapitalizace kryptoměn. Analýzou rozdílů tak můžeme lépe pochopit, jak krypto trh vypadal a jak bude vypadat v roce 2021 či za pár let.

Kryptomarket

Co se změnilo na trhu? Na obrázcích níže vidíte, jak vypadá pořadí top 24 kryptoměn nyní a jak vypadalo v prosinci 2017.

2020, 2021
TOP24 – Na prahu roku 2021 (Zdroj: CMC)
TOP24 – Koncem roku 2017 (Zdroj: CMC)

Čtyři z pěti největších kryptoměn zůstaly stejné. Kupodivu jsou tržní kapitalizace Etherea a XRP relativně stejné – 69 miliard USD, respektive 28 miliard USD, navzdory tomu, že obě kryptoměny jsou od prosince 2017 ve ztrátě o 15 %. Tento efekt je způsoben vydáváním nových mincí, přičemž např. inflace ETH za tři roky činila 17,9 %. Pro srovnání, množství BTC se za stejnou dobu zvýšilo o 10,8 %.

Zbývající kryptoměny v top 20 utrpěly těžké ztráty. IOTA ztratila 91 %, Bitcoin Cash (BCH) 84 %, Litecoin (LTC) 73 % a Cardano (ADA) spadlo přibližně o 70 %. V aktuálním žebříčku top 15 kryptoměn jsou jedinými nováčky Chainlink (LINK), Polkadot (DOT) a Binance Coin (BNB). Kromě tří nevětších kryptoměn zbývajících 21 vůdců v současné době dosahuje kapitalizace ve výši 77 miliard dolarů, což je pokles o 41 %.

Jeden by automaticky předpokládal, že dominance Bitcoinu výrazně vzrostla. Je však pouze o 2 % vyšší (současných 63 %). Tento efekt je možný pouze přidáním stovek nových coinů a tokenů. Dokonce tu máme přinejmenším tři nové sektory, které narostly do nových, dříve nevídaných velikostí – burzovní kryptoměny, stablecoiny a DeFi.

Instituce

Futures CBOE ani CME neexistovaly, natož s příslušnou likviditou. Vůbec jsme tu neměli takové množství lačných institucionálních investorů, kteří se snaží nashromáždit co nejvíce BTC. Mnoho dřívějších haterů mění názor a Bitcoin získává legitimitu a proniká do mainstreamu. Prozatím velcí hráči upřednostňují Bitcoin před altcoiny. BTC se tak postupně profiluje do investičního nástroje, který má schopnost uchovatele hodnoty.

TIP: Americký regulátor chce zastavit bankovní diskriminaci kryptoměnových společností

Závěr

Sami uvedené informace zvažte a rozhodněte, co z nich plyne do budoucna. Jakým způsobem ovlivní současná vyspělost kryptotrhu případný bull run v roce 2021? Víme, že mnohé příběhy, kterým komunita svého času věřila, se později ukázaly být dočasné. V roce 2017 bylo jedním z témat případné překonání Bitcoinu Ethereem, což se již v současné době jeví mnohem méně pravděpodobné. Také již víme, že na hard forky a klony je třeba dát pozor a jejich úspěch může být krátkodobý.

S odstupem času také vidíme, jak důležitá je rychlost emise nových mincí (inflace) pro vývoj ceny. Také se aktuálně jeví, že roztrhnutý pytel s novými projekty má za následek celkový úpadek tržní ceny většiny altcoinů. Čekání na altcoinovou sezónu vypadá nekonečně a rozhodně je vlký rozdíl v tom, že i když je cena BTC v okolí maxim z roku 2017, většina altcoinů je v hlubokých ztrátách. Přesto se několika málo z nich dlouhodobě daří.

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá investiční rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *