
Čína má podle výzkumného týmu vědců kvantový počítač, který je 100 bilionkrát rychlejší než ten nejrychlejší superpočítač. Podle všeho se jedná o průlom v práci na kvantových počítačích, což do budoucna zvyšuje naléhavost zabezpečení Bitcoinu, ale i bank a celé řady internetových služeb. V současné době tak Čína vlastní “kvantovou výpočetní výhodu.”
Nový kvantový počítač
V závodě o “kvantovou nadvládu” aktuálně vede Čína. Tamní vědci tvrdí, že postavili kvantový počítač, který dokáže implementovat rozsáhlý GBS 100 bilionůkrát rychleji než nejrychlejší existující superpočítač na světě. Ve studii byl použit Gaussian boson sampling (GBS), klasický simulační algoritmus, který poskytl vysoce efektivní způsob demonstrace kvantového výpočetního zrychlení při řešení některých přesně definovaných úkolů. Informovala o tom agentura Xinhua s odvolaním na výzkum publikovaný v časopise Science.
Za projektem stojí tým, který zahrnuje slavného kvantového fyzika jménem Pan Jianwei. Společně vytvořili prototyp kvantového počítače s názvem „Jiuzhang.“ Jak KryptoHodler informoval v září 2019, Google postavil kvantový počítač, který byl v té době nejvýkonnější na světě. Vědci o něm tvrdili, že dokáže „provést za tři minuty a 20 sekund takový výpočet, který by zpracovával dnešní nejpokročilejší klasický počítač, známý jako Summit, přibližně 10 000 let.“ Tým Pan Jianweie nyní tvrdí, že mají prototyp, který je 10 miliardkrát rychlejší než kvantový počítač Google.
100 000 000 000 000x rychlejší
Lu Chaoyang, profesor na Čínské univerzitě pro vědu a technologii, vysvětluje, proč je tento mezník tak významný. Uvádí:
„Kvantová výpočetní výhoda je jako práh. Znamená to, že když kapacita nového prototypu kvantového počítače překročí kapacitu nejsilnějšího tradičního počítače při zvládání konkrétního úkolu, dokazuje to, že možná přinese průlom v mnoha dalších oblastech.“
Nicméně, pokrok ve vývoji kvantových počítačů může představovat významná rizika pro současné metody šifrování. To znamená, že kvantový počítač by mohl potenciálně znamenat nebezpečí prolomení šifer, které se používají k ochraně většiny informací uložených na internetu, včetně kryptografických algoritmů u Bitcoinu a dalších kryptoměn. S tím samozřejmě souvisí rostoucí a stále aktuálnější potřeba zabezpečení Bitcoinu a dalších algoritmicky zabezpečených dat na internetu.
TIP: Co se změnilo od roku 2017 a v čem se bude bull market 2021 lišit
Toshiba
Zatímco Čína ohlašuje svůj průlom v oblasti kvantových výpočtů, japonská společnost Toshiba slíbila, že do roku 2025 nabídne kryptografické služby pro kvantové výpočty. Konglomerát testuje své služby a sází na to, že v příštích letech významně naroste potřeba služeb kvantového šifrování. Test zahrnuje přenos šifrovacích klíčů, které jsou vyžadovány k šifrování a dešifrování dat, prostřednictvím optických linek provozovaných americkými a britskými telekomunikačními giganty.