Pondělí, 24 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

EU chce omezit soukromí na internetu a „lepší rovnováhu” mezi lidskými právy a vymáháním práva

„Nic se nestane okamžitě,” obhajuje navrhovanou evropskou legislativu omezující do jisté míry soukromí na internetu americký technologický magazín TechCrunch.

EU chce přístup do šifrovaných zpráv

Použití šifrovaných chatovacích platforem se v roce 2020 výrazně rozšířilo. V červnu společnost Signal oznámila nárůst stahování aplikace po občanských nepokojích v Hongkongu a protestech po bizarním zabití George Floyda „Black Lives Matter” ve Spojených státech. Když se obyčejní lidé ve větším množství uchylují na šifrované chaty, může to tedy být způsobeno zhoršením politické situace a nedůvěrou k vládě a politickému režimu.

Za týden si připomeneme teprve 31. výročí sametové revoluce. Mnozí z lidí, které denně potkáváte, si ještě pamatují komunistický režim. Nemusí mu však až tak moc myšlenkově vzdáleny ani některé legislativní změny a návrhy, které se dějí právě nyní. Zatímco řada lidí odmítá nosit na ústech ochrannou roušku, což pov ažují za omezení svobody, přichází další právní akt, který chce vychýlit “rovnováhu” směrem od práva

na soukromí k vymáhání práva. Návrh o víkendu obdržela německá vláda. Německo totiž od 1. července 2020 předsedá Radě EU.

Zastánci ochrany osobních údajů tento návrh odsoudili

Návrh usiluje o přístup k zašifrovaným chatům typu end-to-end v populárních aplikacích, jako jsou Signal a WhatsApp. Účelem návrhu ze dne 6. listopadu, který nezávisle získala agentura Associated Press, je najít „lepší rovnováhu“ mezi vymáháním práva a ochranou soukromí.

Associated Press na základě prozkoumání návrhu mírní emoce odpůrců a uvádí, že „příslušné orgány musí být schopné získat přístup k údajům zákonným a cíleným způsobem při plném respektování základních práv, v režimu ochrany údajů a při zachování kybernetické bezpečnosti.“ A dodává, že „technická řešení pro získání přístupu k šifrovaným datům musí být v souladu se zásadami legality, transparentnosti, nezbytnosti a proporcionality.“

Obhájci ochrany osobních údajů a obhájci šifrování typu end-to-end však tuto zprávu i tak odsoudili a naznačili, že Evropská unie využívá nedávné teroristické útoky – včetně střelby ve Vídni, která minulý týden zanechala čtyři mrtvé a 23 zraněných – jako příležitost k omezení individuálních svobod.

„Každý, kdo najde otevřené zadní dveře do mého domu, může do nich vstoupit. Totéž platí pro zadní vrátka v softwaru,“ komentoivala návrh členka německého parlamentu Anke Domscheit-Berg. „Navrhované nařízení EU je útokem na integritu digitální infrastruktury, a proto je velmi nebezpečné,“ dodala.

TIP: ATM: Každou hodinu je nainstalován 1 nový krypto bankomat!

Závěr

Nejnovější návrh na změnu legislativy v členských státech EU chce “lepší rovnováhu.” To znamená určité omezení soukromí lidí, kteří, ať už z politických či jiných důvodů, využívají šifrovaný chat. Unijní zákonodárce títo směrem vede snaha o posílení vymáhání práva, pochopitelně však s výjimkou práva na soukromí.

Návrh kritizuje např. ředitelka Open Privacy Sarah Jamie Lewis, ředitelka nadace Electronic Frontier Foundation pro kybernetickou bezpečnost Eva Galperin a další odpůrci prohlubování zásahů do soukromí a postupného omezování svobod. TechCrunch však zprávu uzavírá komentujíc toto “vychylování rovnováhy” (a soukromí) s tím, že to bude dlouhodobý proces, přičemž o „zadních vrátkách se [v tomto konkrétním návrhu] nemluví.” V kontextu uvedených námitek se však tato myšlenka jeví jako známá metoda “vaření žáby.” Když se voda ohřívá pomalu, žába z hrnce nevyskočí…

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *