Když cena padá, je těžké přikupovat. Strach je jednou z emocí, se kterou se potýkají všichni obchodníci na trzích. Kryptomarket není výjimkou a nyní, když Bitcoin sedí na supportu 10 tisíc dolarů, stále můžeme krátkodobě vyklesat ještě níže. Tak co tu tento týden máme?
Obsah článku:
Co tu máme nového
Růst ceny BTC na letošní maximum cca 12 300 dolarů (CMC) skončil Bártem. Od té doby jsme v korekci, která nás dopravila až na znovuotestování 10 tisíc dolarů. Ačkoli sledujeme letmou paniku, v podstatě se propad jeví jako zdravá korekce, alespoň v tuto chvíli. To, co tu máme, je Bitcoin na důležité psychologické úrovni, která může potenciálně posloužit jako odrazový můstek k dalšímu růstu.
Gap
Jedním z nejsilnějších důvodů, proč bychom se mohli podívat níž, je CME GAP, který se vytvořil 27. července. Pokud by došlo k vyplnění mezery, mohla by cena BTC klesnout přibližně na 9 665 dolarů. Níže na grafu můžete vidět, že ve skutečnosti došlo k vytvoření druhého Gapu během propadu. Uvádí se, že dochází k vyplnění dokonce až v 9 z 10 případů.
Dolar začíná růst
Co tu máme dále? Americký dolar. Změnil se makrofaktor nazvaný dolarový měnový index (DXY), který začal růst po dosažení dvouletých minim. DXY měří USD vůči koši měn amerických obchodních partnerů, je tedy ukazatelem kupní síly dolaru oproti jiným měnám. Na pokles dolaru měly vliv americké prorůstové stimuly, masivní tisk, ale i oznámení o vyšší inflaci ze strany FEDu. Nyní se situace začala otáčet.
Ačkoli se nyní peněženky (chcete li pokladničky) Američanů budou ztenčovat rychleji, propad dolaru se již možná zastavil. Jak to souvisí s Bitcoinem? Růst dolaru je vždy v neprospěch bezpečných přístavů, jako je zlato, stříbro a Bitcoin. Z dlouhodobého hlediska se však rozhodně nic nemění, protože inflace tu zůstává a s ní i snaha o zabezpečení prostředků mnohých střadatelů a investorů.
Politika
Co tu máme z hlediska politiky? Již jsme zmínili oznámení FEDu o zvýšení plánované inflace dolaru. To je z dlouhodobého hlediska další silný prorůstový fundament pro cenu Bitcoinu. Kromě toho se v USA blíží volby a i s tím se pojí velký vliv na trhy, se kterými mohou výsledky zamávat. Stále také nelze oddiskutovat velký růstový dopad ekonomických stimulů na finanční trhy. Přitom je zřejmé, že období masivního toku vládního kapitálu zrcadlícího se nejen v akciových indexech dříve či později skončí. Případný prudký propad akcií pak pravděpodobně krátkodobě strhne dolů i cenu BTC a ostatních kryptoměn.
Dalším geopolitickým fundamentem je Brexit. Pokud v této věci dojde k posunu, který by měl pozitivní vliv na cenu eura, bude to mít vliv na DXY, který by pak mohl klesat. Pokles dolarového DXY je růstovým faktorem pro cenu Bitcoinu.
Bitcoin
S propadem ceny je vždy spojen zvýšený strach obchodníků. To je zcela běžná reakce a není divu, že Fear & Greed Index, který je indikátorem strachu a hamižnosti na trhu s BTC, v posledních dnech prudce klesal. Chamtivost nahradil strach, takže to, co tu máme nyní, je propad z hodnot okolo 80 bodů asi o 50 %. Dnes je index strachu a chamtivosti na 41 bodech, což značí strach.
Co se týče Hash rate, zde nedošlo prakticky k žádné změně. Po dosažení ATH na úrovni cca 140 Ehash/s došlo jen k mírné korekci a celkový výkon (a zabezpečení) bitcoinové sítě je nyní stále na nejvyšších hodnotách v historii. Aktuálně cca 130 Ehash/s. Někteří analytici však spekulují, že by některým čínským těžařům nemusel vyhovovat příchod konkurence spojený s dalším pokračováním bull runu.
“Myslím, že to bude válka těžařů mezi těmi, kteří chtějí bitcoinové cenové rally, a těmi, kteří ne,” uvedl Ki Young Ju, CEO of CryptoQuant, s tím, že nebezpečí výprodeje v důsledku poklesu ceny zůstává méně pravděpodobné.
Závěr
Co tu máme nového, je především propad ceny Bitcoinu na support v oblasti okolo 10 tisíc dolarů. Potenciální odrazové můstky jsou jednak v oblasti Gapu (cca 9 665 USD / BTC) a dále samotný support spojený se silnou psychologickou hladinou v oblasi kulaté desítky. Z hlediska dlouhodobě udržitelného růstu by bylo lepší, kdyby cena BTC Gap vyplnila a využila ho k následnému odrazu směrem vzhůru. Ani výraznější korekci spojenou s nižšími nákupními cenami však nelze vyloučit, zejména pokud by došlo k nějakému prudkému kolapsu na americkcýh akciových trzích v souvislosti s koncem stimulačních balíčků, ale i s volbami. V rámci bull marketu jsou korekce v řádu o cca 40 % zcela běžným jevem. Aktuálně jsme od letošního maxima spadli asi o 20 %, tudíž v tuto chvíli nějaký přehnaný strach určitě není na místě.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!