Pátek, 17 lednaVítejte na hodlerském webu!

Algorand (ALGO) je další projekt z akademické půdy

Na našem webu KryptoHodler se čas od času zaměřujeme na popis kryptoměn. Už jste si mohli přečíst o Bitcoinu či Ethereu, nebo o dalších smart kontrakt platformách, jako je NEO a Cardano. Dnes se zaměříme na další takovou platformu, Algorand.

autor: -ricc-

Pokud jste u nás noví, určitě prozkoumejte také naši sekci edukativních základních článků o kryptoměnách. Také vám doporučujeme před případnou investicí do rizikových kryptoměn věnovat dostatek času přípravě a studiu a mít přehled o bezpečnostních zásadách.

Jak funguje Algorand?

Algorand je další z řady blockchainů využívající algoritmus Proof of Stake. Algorand šel ale ve vývoji ještě trochu dál a přišel s konceptem, který nazval Pure Proof of Stake, tedy čistý PoS algoritmus.

A proč čistý? U Algorandu může navrhovat blok nebo jej ověřovat každý držitel ALGO mincí, který má peněženku ve stavu online. Minimum pro činnost navrhovatele a ověřovatele je stanovena na 1 ALGO, což je v současné době něco málo přes 0,3 USD. A to je ve srovnání s Bitcoinem, kde je potřeba vlastnit velmi drahé výpočetní zařízení ASIC miner ve velkém množství, nebo třeba s chystaným upgradem Ethereum 2.0, kde bude potřeba 32 ETH (cca 250 tis. Kč), opravdu zanedbatelná částka. Vstupní bariéry pro validaci a tvorbu bloků tedy u Algorandu jsou nastaveny na úplné minimum, a právě pro tuto otevřenost se jeho algoritmus nazývá Pure Proof of Stake.

Aby se předešlo případným nechtěným forkům blockchainu, jak se to děje třeba u Bitcoinu, využívá Algorand pro volbu 1 navrhovatele a 1000 ověřovatelů náhodu. Konkrétně tedy kryptografickou funkci Verifiable Random Function (VRF), kterou v roce 1999 vymyslelo trio Silvio Micali, Michael O. Rabin a Salil P. Vadhan.

Vznik Nadace Algorand

A právě zmiňovaný Silvio Micali stál u vzniku Nadace Algorand, která stojí za blockchainem stejného jména. Micali v  jednom rozhovoru prozradil, co stálo za vznikem myšlenky Algorandu. Prý si byl vědom svých kryptografických schopností a zároveň sledoval tehdejší kryptoměnovou scénu a pořád neviděl odpovědi na některé otázky. Zejména, jak dobře škálovat, aby blockchain zůstal pořád dobře zabezpečený a uchoval si i přirozenou míru decentralizace. Proto se rozhodl na několik týdnů zavřít do svojí kanceláře v Massatchusets Institut of Technology, aby později přišel s konceptem Pure Proof of Stake blockchainu, který následně nazval Algorand (složenina slov algorithm + random).

Tým

Silvio Micali je zakladatelem projektu. Sám obdržel v roce 2012 Turingovo ocenění, které se dává významným programátorům a kryptografům a má v IT váhu asi jako ve vědě Nobelova cena. Kromě toho je držitelem ještě Gödeloba ocenění za teoretickou počítačovou vědu a ocenění RSA za kryptografii. Mimoto je spoluautorem technologie Zero Knowledge Proofs.

Kromě kryptografů kolem Micaliho je v čele Nadace Algorand také pár jmen z byznysu, konkrétně Steve Kokinos (CEO), což je spoluzakladatel Fuze a BladeLogic a dále W. S. Ford (COO), bývalý šéf marketingu v LogMeln. Vedení je z tohoto pohledu ideálně vyváženo.

ALGO

  • Algorand má vlastní token nazvaný ALGO. První distribuci dělal Algorand pomocí Holandské burzy a tokeny se prodávaly za $ 3. Po velkém pádu ceny až na $ 0,2, v březnu 2020 dokonce chvilkově propadla cena na $ 0,12. Nyní se ALGO obchoduje za cca $ 0,36.
  • ALGO můžete stakovat ve své peněžence Algorand Wallet nebo na některé burze (což ale nedoporučujeme – jistě znáte pořekadlo „not your keys, not your crypto“). Aktuálně činí hodnota za staking cca 5,5 % dle webu stakingrewards.com.
  • První blok Algorandu byl vytěžen 11. června 2019, blockchain tedy běží již více než rok a postupně jsou do něj přidávány nová a nová vylepšení.
  • ALGO můžete obchodovat již na většině významných burz jako Binance, Huobi nebo Coinbase Pro.

Užitečné odkazy

  • Oficiální web Algorandu ZDE
  • Oficiální web Nadace Algorand ZDE
  • Oficiální ALGO explorer ZDE
  • Pro nákup doporučujeme Binance ZDE
  • CZ / SK fb Algorand komunita ZDE
  • CZ / SK fb Hodlerská komunita ZDE

Závěr

Algorand je další z řady blockchainových platforem zaměřených na smart kontrakty. V tomto sektoru je již docela velká konkurence, blockchainy jako Tezos, EOS, nebo Cardano se také snaží konkurovat Ethereu. Otázkou je, komu se podaří urvat si pro sebe dostatečně velkou část trhu, než se naplno integruje přechod Etherea na verzi 2.0 a tedy na Proof of Stake, který již bude mnohem lépe škálovat, než současná verze ETH 1.0.

Algorand má oproti jiným blockchainům výhodu v silném kryptografickém týmu vedeným Silviem Micalim. Ve svém středu má kromě Micaliho i další experty z MIT (Massatchusets Institut of Technology). Díky implementaci Verifiable Random Functions a zapojení kryptograficky ověřitelné náhody pro navrhovatele a schvalovatele bloků dokáže jejich blockchain dobře škálovat a zároveň si uchovat vynikající stupeň decentralizace. A neubírá ani na bezpečnosti.

Algorand je aktivní i na poli inovací a nových partnerství, když se dají přímo na první vrstvě používat smart kontrakty nebo digitalizovat majetek či komodity. Představena byla také národní digitální měna Marshallových ostrovů, která může ostatním státům ukázat, jak na to (s Algorandem, jak jinak).

Finalita bloků v řádech sekund a rychlost transakcí jsou také vítaným bonusem, poplatky v síti jsou navíc velmi levné, takže by Algorand mohl mít našlápnuto stát se po Ethereu jedním z předních účastníků o podíl na trhu v DeFi bitvě.

Co je to HODL (hold?), kdo je hodler, jak začít hodlovat a proč Bitcoin? [2021]

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *