Úřady v Evropě dopadly zločinecký syndikát, který využíval šifrovanou chatovací síť

dopadení, policie, zatčení, kauzy, hack

Úřady po celé Evropě rozprášily syndikát organizovaného zločinu, jehož členové údajně využívali šifrovanou chatovací síť ke koordinaci svých nezákonných činností. Došlo k hromadnému zatčení více než 800 osob. Policie si pochvaluje hack.

Tip: Nový cenový model predikuje „exponenciální“ bull run BTC. Už za měsíc!

Akce jak z filmu

Praskla síť organizovaného zločinu. Policie zatkla stovky lidí po celé Evropě. Britská Národní agentura pro kriminalitu (NCA) spolupracovala s dalšími evropskými úřady na „největší a nejvýznamnější“ operaci vymáhání práva. Podle NCA byly zabaveny více než dvě tuny drog. Dále několik tuctů zbraní a 54 milionů liber. Do akce se kromě Britů zapojil např. Europol či francouzská a nizozemská policie.

Operace trvala déle než tři měsíce a podle NCA měla největší dopad na gangy organizovaného zločinu v historii. Mezi více než 800 zatčenými byli i dva britští policisté. Metropolitní policejní komisařka Dame Cressida Dick označila tuto událost jako “game changer“. Dále uvedla: „Toto je teprve začátek. V důsledku těchto operací narušíme organizované zločinecké sítě na týdny, měsíce a možná i roky.“

Prolomení šifrované komunikace

Důvodem, proč je tato událost zajímavá i z hlediska světa kryptoměn, je způsob, jakým úřady získaly důkazy proti obviněným. Jak uvádí BBC, odhadem asi 60 000 lidí, mezi nimi až 10 000 z Británie, se připojilo k francouzskému EncroChat, který byl nyní postaven mimo provoz.” EncroChat používal upravená zařízení Android, aby svým uživatelům poskytoval „bezstarostnou zabezpečenou komunikaci.“ Zákazníci měli mimo jiné přístup k “samodestrukčním” zprávám, které se po určité době samy smazaly. Nikki Holland, ředitel vyšetřování NCA, uvedl, že operační tým prolomení šifrované komunikace přirovnal k prasknutí kódu Enigmy.

Není jasné, jak velká část uživatelů EncroChat používalo k nezákonné činnosti. Akce přichází krátce poté, co jsme svědky vládního tlaku proti soukromí na internetu. V USA byl Senátu předložen návrh zákona, který v podstatě zakazuje end-to-end šifrování. Stejná věc se přitom řeší také v Evropě a mimo jiné byla vznesena na ministerském zasedání zemí, které tvoří zpravodajskou komunitu „Five Eye“ – Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie a Spojené státy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.