Čtvrtek, 18 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Úřady v Evropě dopadly zločinecký syndikát, který využíval šifrovanou chatovací síť

Úřady po celé Evropě rozprášily syndikát organizovaného zločinu, jehož členové údajně využívali šifrovanou chatovací síť ke koordinaci svých nezákonných činností. Došlo k hromadnému zatčení více než 800 osob. Policie si pochvaluje hack.

Tip: Nový cenový model predikuje „exponenciální“ bull run BTC. Už za měsíc!

Akce jak z filmu

Praskla síť organizovaného zločinu. Policie zatkla stovky lidí po celé Evropě. Britská Národní agentura pro kriminalitu (NCA) spolupracovala s dalšími evropskými úřady na „největší a nejvýznamnější“ operaci vymáhání práva. Podle NCA byly zabaveny více než dvě tuny drog. Dále několik tuctů zbraní a 54 milionů liber. Do akce se kromě Britů zapojil např. Europol či francouzská a nizozemská policie.

Operace trvala déle než tři měsíce a podle NCA měla největší dopad na gangy organizovaného zločinu v historii. Mezi více než 800 zatčenými byli i dva britští policisté. Metropolitní policejní komisařka Dame Cressida Dick označila tuto událost jako “game changer“. Dále uvedla: „Toto je teprve začátek. V důsledku těchto operací narušíme organizované zločinecké sítě na týdny, měsíce a možná i roky.“

Prolomení šifrované komunikace

Důvodem, proč je tato událost zajímavá i z hlediska světa kryptoměn, je způsob, jakým úřady získaly důkazy proti obviněným. Jak uvádí

BBC, odhadem asi 60 000 lidí, mezi nimi až 10 000 z Británie, se připojilo k francouzskému EncroChat, který byl nyní postaven mimo provoz.” EncroChat používal upravená zařízení Android, aby svým uživatelům poskytoval „bezstarostnou zabezpečenou komunikaci.“ Zákazníci měli mimo jiné přístup k “samodestrukčním” zprávám, které se po určité době samy smazaly. Nikki Holland, ředitel vyšetřování NCA, uvedl, že operační tým prolomení šifrované komunikace přirovnal k prasknutí kódu Enigmy.

Není jasné, jak velká část uživatelů EncroChat používalo k nezákonné činnosti. Akce přichází krátce poté, co jsme svědky vládního tlaku proti soukromí na internetu. V USA byl Senátu předložen návrh zákona, který v podstatě zakazuje end-to-end šifrování. Stejná věc se přitom řeší také v Evropě a mimo jiné byla vznesena na ministerském zasedání zemí, které tvoří zpravodajskou komunitu „Five Eye“ – Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie a Spojené státy.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *