Sobota, 13 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Americký regulátor chce zastavit bankovní diskriminaci kryptoměnových společností

Úřad kontrolora měny (OCC) dnes navrhl pravidlo, které zajistí spravedlivý přístup k bankovním službám. Bankovní služby by měly být poskytovány bez ohledu na sektor nebo třídu zákazníků. “Spravedlivý přístup k finančním službám, úvěrům a kapitálu je pro naši ekonomiku zásadní,” uvedl úřadující kontrolor měny Brian P. Brooks.

Bankovní služby bez diskriminace celých sektorů

V dnešním oznámení (pátek 20. 11. 2020) Úřadu kontrolora měny v USA se řeší problém, který již dlouho sužuje řadu kryptoměnových burz a dalších podniků i jejich zákazníků po celém světě. Navržená regulace má za úkol zabránit bankám v USA v tom, aby odepíraly služby podnikům na základě sektoru. Dosud přitom nebylo výjimkou, když bankovní instituce po celém světě prakticky bezdůvodně diskriminovaly kryptoměnové společnosti, účet byl zrušen i české burze Coinmate. Jak uvádí Brooks, je třeba zastavit „plíživou politizaci bankovního sektoru.“

Podle slov kontrolora Briana Brookse:

„Blanketové bojkoty celých průmyslových odvětví musí přestat.“

Banky musí přestat

Jako blesk z čistého nebe přichází návrh a nadcházející debata o regulaci, která je pro kryptosvět potřebná jako sůl. V oznámení OCC Brian Brooks volí slova s až nečekanou důrazností a smyslem pro pojmenování věcí pravými jmény, když uvádí, že „Blanketové bojkoty celých průmyslových odvětví musí přestat.“ Poukazuje na to, že banky systematicky diskriminují určitá odvětví či služby, mezi které zřejmě v USA zdaleka nepatří jen kryptoburzy, ale mimo jiné třeba ropné společnosti na Aljašce a další.

„Existují různé druhy pokusů o přetvoření bankovní soustavy na politickou

zbraň. Existuje plíživá politizace bankovního sektoru, která má potenciál být velmi nebezpečná.“

Brooks dále komentuje souvislost návrhu s kryptosektorem:

„Ve Spojených státech neexistuje místo, kde je krypto nezákonné, ale existují různé licenční požadavky pro společnosti zapojené do podnikání, takže je zřejmé, že pokud by banka poskytovala služby některému z těchto podniků, jedna z věcí, na které by pohlížela […], je zda tato burza nebo jiný obchod získal v tomto státě příslušná schválení.”

To znamená, že by stále bylo možné bankovní služby odepřít, avšak na základě individuálního posouzení a nikoli jen podle přílušnosti k “zakázanému” sektoru, který však ve skutečnosti žádným zákonem zakazován není.

TIP: První centrální banka na světě kupuje Bitcoin; BTC Whitepaper slaví 12. narozeniny; HODLbERRY NFT: Příběhy týdne

Závěr

Brooks, který dříve řídil právní tým společnosti Coinbase a ujal se vedení OCC v květnu, dnes přišel s návrhem, který má potenciál osvobodit kryptobyznys od nespravedlného zacházení ze strany bank. O návrhu se nyní bude diskutovat. V Indii se obdobná věc dostala k Nejvyššímu soudu, který začátkem roku 2020 rozhodl, že banky neměly právo pod taktovkou CB odříznout kryptofirmy od finančního systému země.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *