Americký regulátor chce zastavit bankovní diskriminaci kryptoměnových společností

peníze, stablecoiny, stát, bankovní, vlády, tvorba peněz, banka, banky, bankovka, státní, kdo vytváří peníze

Úřad kontrolora měny (OCC) dnes navrhl pravidlo, které zajistí spravedlivý přístup k bankovním službám. Bankovní služby by měly být poskytovány bez ohledu na sektor nebo třídu zákazníků. “Spravedlivý přístup k finančním službám, úvěrům a kapitálu je pro naši ekonomiku zásadní,” uvedl úřadující kontrolor měny Brian P. Brooks.

Bankovní služby bez diskriminace celých sektorů

V dnešním oznámení (pátek 20. 11. 2020) Úřadu kontrolora měny v USA se řeší problém, který již dlouho sužuje řadu kryptoměnových burz a dalších podniků i jejich zákazníků po celém světě. Navržená regulace má za úkol zabránit bankám v USA v tom, aby odepíraly služby podnikům na základě sektoru. Dosud přitom nebylo výjimkou, když bankovní instituce po celém světě prakticky bezdůvodně diskriminovaly kryptoměnové společnosti, účet byl zrušen i české burze Coinmate. Jak uvádí Brooks, je třeba zastavit „plíživou politizaci bankovního sektoru.“

Podle slov kontrolora Briana Brookse:

„Blanketové bojkoty celých průmyslových odvětví musí přestat.“

Banky musí přestat

Jako blesk z čistého nebe přichází návrh a nadcházející debata o regulaci, která je pro kryptosvět potřebná jako sůl. V oznámení OCC Brian Brooks volí slova s až nečekanou důrazností a smyslem pro pojmenování věcí pravými jmény, když uvádí, že „Blanketové bojkoty celých průmyslových odvětví musí přestat.“ Poukazuje na to, že banky systematicky diskriminují určitá odvětví či služby, mezi které zřejmě v USA zdaleka nepatří jen kryptoburzy, ale mimo jiné třeba ropné společnosti na Aljašce a další.

„Existují různé druhy pokusů o přetvoření bankovní soustavy na politickou zbraň. Existuje plíživá politizace bankovního sektoru, která má potenciál být velmi nebezpečná.“

Brooks dále komentuje souvislost návrhu s kryptosektorem:

„Ve Spojených státech neexistuje místo, kde je krypto nezákonné, ale existují různé licenční požadavky pro společnosti zapojené do podnikání, takže je zřejmé, že pokud by banka poskytovala služby některému z těchto podniků, jedna z věcí, na které by pohlížela […], je zda tato burza nebo jiný obchod získal v tomto státě příslušná schválení.”

Advertisement

To znamená, že by stále bylo možné bankovní služby odepřít, avšak na základě individuálního posouzení a nikoli jen podle přílušnosti k “zakázanému” sektoru, který však ve skutečnosti žádným zákonem zakazován není.

TIP: První centrální banka na světě kupuje Bitcoin; BTC Whitepaper slaví 12. narozeniny; HODLbERRY NFT: Příběhy týdne

Závěr

Brooks, který dříve řídil právní tým společnosti Coinbase a ujal se vedení OCC v květnu, dnes přišel s návrhem, který má potenciál osvobodit kryptobyznys od nespravedlného zacházení ze strany bank. O návrhu se nyní bude diskutovat. V Indii se obdobná věc dostala k Nejvyššímu soudu, který začátkem roku 2020 rozhodl, že banky neměly právo pod taktovkou CB odříznout kryptofirmy od finančního systému země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.