Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Paradox decentralizace – definice nebezpečí, o kterém se moc nemluví

Milí čtenáři, vítejte u nejnovějšího dílu pravidelného týdeníku HODL. Dnešní díl bude trochu jiný, nebudeme zde kryptoměny chválit, ale řekneme si něco z odvrácené strany mince. Následující informace jsou z části názorem / teorií, proto je neberte jako definivní pravdu. Představujeme vám Paradox decentralizace.

Co je decentralizace?

Začněme tím, proč říkáme, že je Bitcoin decentralizovaný. Co to vlastně znamená a čím se to liší od toho, na co jsme zvyklí? V našem politickém systému jsme zvyklí na zastupitelskou demokracii. Každý volič má jeden hlas a volí své představitele, alternativně bychom mohli mít i více hlasů a ty rozdělit. Zvolení zástupci pak usednou do křesel centrálního vedení, kde pobývají omezený čas, zpravidla do dalších voleb.

Výhodou Bitcoinu a dalších decentralizovaných systémů je, že se celá síť může podílet na konkrétích rozhodnutích, namísto toho, aby rozhodovalo, byť volené, centrální vedení. Decentralizace zaručuje, že se před případnou změnou musí všichni těžaři / validátoři shodnout. Pokud se neshodnou, může se stát, že se každý řídí jinými podmínkami – jedna skupina přijímá novinky, druhá zůstává při starém. Takové změně, která to umožňuje, se říká soft fork. Jsou však i změny, které jsou příliš závažné na to, aby je část komunity mohla ignorovat. V takovém případě se komunita může rozdělit na dvě zcela samostatné, oddělené skupiny s vlastním systémem.

Decentralizace nemá vůdce, ústředny, ani hlavní města. Teoreticky je zde moc a síla rovnoměrně rozložena mezi všechny účastníky sítě. V praxi to bývá trochu jinak.

Hlasování

Hlasování je způsob, jak může skupina lidí společně o něčem rohodovat. Je zárukou demokracie a v podstatě vychází z decentralizace. Centralizace naopak znamená, že volená či nevolená menšina rozhoduje o většině. U kryptoměn je běžné, že se o změnách hlasuje. Neshody však na rozdíl od centralizovaných komunit mohou rychle vést k dělení až rozmělnění skupiny.

Neustálý vývoj produkuje množství změn a updatů a prakticky každá změna je hypotetickou možností rozdělení. To vede k nebezpečí vzniku teoreticky neomezeně velkého množství komunit s vlastní mincí. Problémem je, že s rostoucím množstvím takových skupin s vlastní mincí klesá rozměr, dosah a využití každé z nich. Takové dělení pak vede k potřebě, komunikovat a obchodovat napříč jednotlivými decentralizovanými blockchainy – tzv. cross chain řešení.

Paradox decentralizace

Tím však skryté problémy decentralizovaných systémů jen začínají. Při hlasování může mít každý člen komunity jeden hlas. Tomu se říká princip rovnosti hlasování. U kryptoměnových sítí a dalších skupin, které jsou založeny na hodnotě, se používá jiný princip používající váhu, která se přiřazuje jednotlivým hlasům.

Váha hlasu se může odvíjet od množství držených mincí, nebo množství hashrate, kterým subjekt disponuje. Společenství tedy nadále rozhoduje hlasováním, ale každý má jiné množství hlasovací síly. Zatímco u běžné “centralizované demokracie” menšinové skupiny (strany) získávají rozhodovací pravomoc svým zvolením na omezeně dlouhou dobu, u decentralizovaných kryptoměn je díky váze hlasu hypoteticky možné, že se skupina ujme centrálního vedení na neomezeně dlouhou dobu.

Tuto teorii můžeme nazvat Paradox decentralizace. – Teoretická možnost, jak se subjekt díky své ekonomické či technologické převaze může v decentralizovaném systému ujmout převahy hlasovací síly a prakticky ho tak centralizovat.

 

Netvrdíme, že k tomu skutečně dojde u Bitcoinu, ale jisté znepokojení můžeme pocítit při pohledu na rozložení výpočetní síly (hashrate) nejen v bitcoinové síti. Na začátku mohl být těžařem BTC s hlasovacími právy prakticky kdokoli. Stačilo vlastnit běžný počítač. Postupně se vyvíjejí subjekty se stále větší a větší ekonomickou převahou, které vyrábějí a vlastní tisíce těžebních zařízení s mamutím výkonem a stěhují se do oblastí s levnou energií.

Závěr

Účelem tohoto textu nebylo vás strašit. Věřím, že existují a postupně budou vznikat další metody, které mají potenciál Paradox decentralizace účinně odvrátit. Jednou z nich je samotný fork, při kterém by se našla cesta, jak dominantní entitě znemožnit přístup do nové sítě. Podobný vývoj jsme vlastně již mohli sledovat u kryptoměny a sociální platformy Steem. Steem používá delegování hlasů, což se ukázalo být problémem, když se ujal dominantní převahy Justin Sun a jeho Tron. Jelikož se jedná o kryptoměnu s variací na Proof-of-Stake (PoS), stačilo vytvořit hard forkem “dvojče”, Hive, jehož nově vzniklé mince dostali všichni kromě Suna a lidí okolo něj.

U PoW algoritmu (Bitcoin, etc.) se vedly debaty ohledně vyřazení specializovaného hardwaru (asic-resistance). Kryptoměny, které se to pokusily uskutečnit v praxi, však selhaly. Mimo jiné např. Litecoin. Ukaže čas, jak moc se v praxi podaří odolávat tomuto problému čistému PoS, u kterého sice rovněž vstupuje do rozhodovacích procesů váha hlasů, ale dále se nedeleguje, takže se dělí mezi všechny hodlery na základě počtu držených mincí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *