HODL | Jak vydělat na kryptoměnách peníze a co je vlastně kryptoměna

kryptoměna, kryptoměny Bitcoin, Litecoin, Ethereum

Dnes už se s kryptoměnou setkáváme mnohem častěji než dřív a jednou by kryptoměna mohla být součástí našich každodenních životů. Co to vlastně je a opravdu platí, že se na tom dají vydělat peníze?

Co je kryptoměna?

Co si představit pod pojmem kryptoměna? Kdo se s tímto pojmem setká poprvé, může mít dojem, že jde o nějakou měnu, kterou si může uložit na svůj počítač nebo mobil. Kryptoměna však funguje trochu jinak, než měny, které dnes běžně používáme.

digital

Advertisement

Fiat měna

Abychom pochopili, co je kryptoměna, musíme si nejdřív ujasnit, co jsou vlastně fiat měny, tedy např. dolar, euro či koruna. Kritici kryptoměn rádi říkají, že kryptoměna je jen nějaký program v počítači a není ničím reálným podložena. V tom případě mi ale řekněte, čím je podložena třeba koruna?

Většina fiat měn už je ve skutečnosti pouze v počítačích a kdyby se lidi rozhodli své peníze z banky vybrat, zjistili by, že tam vlastně ani nejsou. Dříve byly peníze zlato a stříbro, poté byly podloženy zlatem či stříbrem a dnes už nejsou podloženy ničím, dokonce už většinou ani tím papírem. Pravda je, že naše měny jsou ještě více virtuální, než kryptoměny. Ano, na kryptoměny si nemůžeme sáhnout, to je pravda, ale to na peníze na účtu taky ne. Kryptoměna je forma digitálních peněz, které mají zrčitou hodnotu a můžeme jimi platit.

  • Pokud vás zajímá, co je fiat měna, více si můžete přečíst ZDE

Kryptoměna

Zaznělo, že kryptoměna jsou vlastně digitální peníze. Tak jednoduché to však není. Ve skutečnosti se ještě odborníci a komunita neshodli, co vlastně kryptoměna je, resp. zda jsou to peníze, aktiva, technologie, či prostě jen data v počítači. Kryptoměny mají totiž mnohem více využití, než běžné peníze.

kryptoměna, kryptoměny

Kryptoměnou se dá platit, kromě toho však může mít různé formy dalšího využití. Na technologii kryptoměn může například fungovat burza, najdeme ji ve výrobě a na linkách, v logistice a sledování dodavatelského řetězce, může sloužit jako nástroj pro anonymní transakce, digitální půjčky, tvorbu decentralizovaných aplikací, inteligentní smlouvy, dokonce i digitální ekonomiku a smart city. Dalo by se najít mnoho dalších možností a stále bychom asi nevyčerpali potenciál kryptoměn.

Bitcoin

Jako příklad si uvedeme Bitcoin, protože se jedná o první kryptoměnu. Vytvořil ho Satoshi Nakamoto, osoba či skupina, která dosud zůstává neznámá. Narozdíl od běžných peněz má kryptoměna Bitcoin řadu výhod, ale i určité nevýhody. Fiat peníze ovládá stát nebo banka – tedy nějaká centralizovaná instituce, která rozhodne, kolik se jich má vydat. To Bitcoin nemá.

Bitcoin má přesně stanovené konečné množství i rychlost tvorby nových mincí. Více než 21 milionů ho prostě nebude a neexistuje žádné centrum, které by ho ovládalo a mohlo to změnit. Rozdílem je tedy jednak decentralizace (BTC společně udžuje v chodu celá síť uživatelů) a také to, že se nejedná o inflační peníze. To znamená, že zde nemůže dojít k hyperinflaci, jako např. u dolarů, kde to FED může přehnat s tvorbou nových peněz a znehodnotit dolar.

Bitcoin

Dalším důležitým rozdílem je, že nepotřebujeme 3. stranu, která by dohlížela na transakce. U kryptoměny toto nepotřebujeme, o zabezpečení a důvěryhodnost transakcí se totiž stará samotná technologie – Blockchain. Díky tomu jsme u kryptoměny my sami svou vlastní bankou. Nikdo nám nezakáže či nenařídí, co můžeme se svými penězi dělat. S tím souvisí svoboda, ale také zodpovědnost za své peníze, protože nám ani nikdo nevrátí platbu, pokud uděláme chybu.

  • Pokud si chcete přečíst více, samostatný článek co je Bitcoin najdete ZDE

Blockchain

Kryptoměna funguje díky použité technologii, ta se nazývá blockchain. Existují i jiné druhy distribuované decentralizované databáze, souhrnné označení je DLT. Ale v zásadě vždy platí, že se jedná o technologii založenou na kryptografii, která pohání kryptoměnu.

Blockchain
Blockchain je řetězec bloků. Každý blok (článek řetězce) obsahuje množství transakcí, které již zůstávají navždy veřejně zaznamenány a uzamčeny

Blockchain je chráněný proti neoprávněným zásahům a uchovává stále se zvyšující množství záznamů v nezměněné podobě. Každý vlastník kryptoměny má privátní (soukromý) klíč a veřejnou adresu. Veřejná adresa slouží k přijímání plateb a sledování transakcí. Soukromý klíč je jediný způsob, jak prokázat vlastnictví kryptoměny. Kdo má soukromý klíč, může disponovat prostředky na dané veřejné adrese, proto je soukromý klíč to nejdůležitější, co si musí každý uživatel kryptoměn chránit.

  • Existuje několik algorimů vzniku nových mincí, resp. schvalování transakcí, nejznámnějšími jsou Proof-of-Work a Proof-of-Stake – více ZDE

Bezpečnost

Ideální forma je hardwarová peněženka (Trezor, Ledger…). Při použití si uživatel bezpečně uschová tzv. SEED, tedy kombinaci určitého množství slov (často 24). Je důležité znát nejen slova, ale také jejich přesné pořadí. Z těchto slov je možné kdykoli obnovit svou peněženku, např. v případě rozbití. O bezpečnou úschovu privátních klíčů se pak postará samotná peněženka.

Je třeba chápat, že kryptosvět skýtá mnoho nebezpečí a je třeba se co nejúčinněji chránit. Mezi oblíbené formy útoků patří hacky burz, phishing, podvodné ICO, podvodné projekty, podvodné peněženky, lákání příslibem zisku (pošli mi Bitcoin, já ti pošlu dva – to určitě! 😀 ), těžební viry, viry, které při psaní rozpoznají a zamění veřejnou adresu, abyste poslali kryptoměnu zlodějům, atd.

  • Více o bezpečnosti najdete ZDE

Dá se na kryptoměně vydělat?

Všichni už máme určitou představu o tom, co je to kryptoměna, co je Bitcoin a na jaké nebezpečí si v kryptosvětě můsíte dát pozor. Pozor si dejte také na své emoce – chamtivost, strach, strach z útěku příležtosti a co je nejdůležitější, vezměte zodpovědnost za své peníze do vlastních rukou.

Nevěřte ani nám, ani nikomu jinému a předtím, než kamkoli pošlete peníze, se vždy důkladně zamyslete, nespěchejte, udělejte si vlastní průzkum a rozhodněte se sami za sebe. Následující možnosti jsou všechny poměrně rizikové a riziko nese pochopitelně vždy každý sám za sebe. Jsou to vaše peníze!

těžba, Ethereum

Těžba

První možností, jak vydělat peníze na kryptoměnách, je těžba. Vyžaduje poměrně důkladné studium a znalosti, takže je velmi důležitá příprava. Navíc je u těžby také nutné investovat do nákladného vybavení. Většina drobných těžařů už netěží Bitcoin, kde je třeba zakoupit ASIC miner, ale na grafických kartách a jejich souborech. Tzv. RIG obsahuje řadu grafických karet a těží se na něm např. Ethereum. S příchodem nových těžařů se však těžba stává stále méně zisková. Je třeba se spojovat do tzv. poolů a vyhrávají giganti s ohromným výkonem a levnou energií.

  • Více o těžbě ZDE

Trading

Drtivá většina kryptowebů vydává analýzy a v podstatě láká na trading kryptoměn. Trading je samozřejmě velmi zajímavá oblast – možnost výdělku na kryptoměnách. Ale jednoduché to není a vůbec to není pro každého! Ve skutečnosti je trading asi ta nejrizikovější možnost, jak můžete kryptoměny použít.

Tomu, proč drtivá většina lidí na tradingu prodělá, jsme se věnovali v tomto článku. Přesto je třeba dodat, že pokud se budete vzdělávat, naučíte se jak pracovat s grafy, jak použít money management, kdy vstupovat do obchodu a celou řadu dalších základů, tak tu určitá šance na úspěch určitě je, ale zadarmo to nebude.

Jako speciální druh tradingu bychom ještě mohli brát spekulace. Například víte, že u některé kryptoměny dojde za několik měsíců k důležitému updatu, apod. Spekulanti takové mince nakupují, počkají až blížící se událost vyžene cenu výše a následně prodají. Za spekulaci můžeme považovat také investici do ICO, IEO, apod. V případě ICO, je riziko až příliš vysoké a řada nově vytvořených kryptoměn nikdy nedorazila na burzu, nebo jejich cena klesla hluboko pod cenu v prvotní nabídce.

  • Více o tradingu najdete ZDE

Hodl

Hodl je naše oblíbená forma / možnost, jak vydělat na kryptoměně. Je založen na faktu, že Bitcoin má určitý dlohodobý trend. V rámci tohoto trendu vytváří vrcholy a dna. Úlohou hodlera je dokázat nezpanikařit, když kryptoměna padá, nakoupit nízko a čekat. Je to o čase, protože růst může přijít za rok, ale také klidně za 5 let a hodler musí mít trpělivost a nervy na to, aby to do té doby nevzdal.

kryptoměna, hodl

Hodl není až tak snadný, protože i zde exituje riziko, že vámi nakoupená kryptoměna skončí, že se něco stane a půjde to dolů, apod. Když kryptoměny padají, s nesprávným mindsetem zpanikaříte a prodáte ve ztrátě. Sledovat, jak vaše investice padají, může být velmi frustrující. Základem pro HODL je určitě nakupovat dole a prodávat nahoře – ideálně v obou případech postupně, nikoli jednorázově, byť i to je možnost. Výběr správné mince, trpělivost, disciplína a správná strategie jsou klíčové schopnosti pro úspěch hodlera.

  • Co je HODL a kdo je hodler si detailněji přečtěte ZDE

Závěr

Kryptoměna je určitý druh digitálních peněz, které jsou decentralizované a jejich vlastnictví znamená, mít někde bezpečně uložen privátní klíč (resp. SEED). Vydělat na kryptoměnách možné je, ale jednoduché to není. Je třeba se neustále vzdělávat, není výjimkou potřeba většího množství počátečního kapitálu o který navíc můžete přijít. Tyto peníze vystavujete riziku, to je třeba si uvědomit dříve, než se o něco začnete pokoušet. Osobně se mi jako nejméně riziková možnost, po čase, co se pohybuji v kryptosvětě, jeví nákup Bitcoinu, bezpečné uložení a ponechání na HODL, bez pokusů o zhodnocení tradingem.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

#40 | Brexit, ETH fork, VET hack, Matic pump and dump, “shitcoin” se neříká!, Číňané ovládli těžbu BTC: SPPN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.