Těžba Bitcoinu a jiných kryptoměn… Pojďme na to. Bitcoinovej Kanál je pořad, kde se příliš neřeší kurzy, investice či novinky. V tomto seriálu jde zejména o osvětu a edukaci ohledně Bitcoinu a kryptoměn. V dnešním díle se podíváme na to, kdo je těžař a co je vlastně těžba kryptoměny.
Obsah článku:
Těžba kryptoměny
Jak pokročilejší z vás ví a nováčci jistě tuší, kryptoměny se netěží někde v dole. Přesto se jejich tvorbě říká těžba. Tato těžba však probíhá na počítačích, speciálně upravených pro těžbu, nebo na specializovaných strojích. Těžař kryptoměn má čistou košili, drahé vybavení a tučné vyúčtování za elektřinu.
Kéž bychom se mohli vrátit do časů, kdy se Bitcoin dal těžit na běžném domácím počítači. Taková možnost však je již nenávratně pryč. Dnes se Bitcoin těží na výkonných ASIC minerech, které jsou zapojeny v halách, např. v Číně, nebo v oblastech s levnou energií. Jiné kryptoměny lze těžit na grafických kartách spojených po několika kusech do tzv. RIGů. Co se týče návratnosti případné investice, je otázkou, zda se to vyplatí víc, než jednoduše nakoupit a hodlovat pár let, dokud cena nestoupne.
Proof-of-Work (PoW)
Bitcoin a některé další kryptoměny využívají koncept proof-of-work (česky důkaz prací). Jedná se o způsob ověřování transakcí pomocí kterého probíhá těžba kryptoměn. Těžaři na svých strojích provozují software na těžbu Bitcoinu či jiné PoW kryptoměny.
Řeší složité matematické úlohy a vítěz, který předloží výsledek následně ověřitelný celou sítí, může vytěžit nový blok. Náročnost je automaticky upravována podle výkonu sítě, aby byly bloky těženy v přibližně stejných časových intervalech (u BTC 10 minut). Rychlost těžby se nemění, ale postupně se snižuje odměna za vytěžení nových bloků. Tomu se říká halvening.
Tip: Proof-of-Work vs Proof-of-Stake
Halvening
Příští halvening má u Bitcoinu nastat v květnu 2020, kdy se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu, tedy z 12,5 BTC na 6,25. U Litecoinu je to již 5. srpna 2019. Časem by těžaři měli žít pouze z transakčních poplatků. Případně se možná s rostoucí cenou Bitcoinu odměna udrží i přes pravidelné půlení na zajímavých hodnotách minimálně do doby, dokud se nevyřeší škálovatelnost on-chain transakcí, ale to je pouze spekulace.
Proof-of-work není jediný algoritmus. Mezi nejznámější alternativy patří např. proof-of-stake, umožňující hodlerům získat dividendu. Na podobný princip mimochodem postupně přejde aktuálně druhá největší kryptoměna – Ethereum.
-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)
Ahoj Kicome, co nás čeká v dnešním videu?
Čus, tentokrát si vysvětlíme, na co je vlastně těžba Bitcoinu a jiných kryptoměn. Objasníme si, jaké jsou 2 hlavní důvody, proč je těžba v bitcoinové síti klíčovým prvkem jejího fungování a podíváme se taky na to, zda můžete dnes Bitcoin nebo jiné kryptoměny těžit doma na vlastním počítači.
TIP redakce: Kdo je Satoshi Nakamoto?
Video – těžba Bitcoinu či jiné kryptoměny
Tento pořad vznikl ve spolupráci webu Hodler (KryptoHodler.cz) a youtubera Kicoma, který pro vás natočil následující video na Bitcoinovej Kanál. Jedná se o pravidelný seriál, který u nás vychází každé úterý v 17:00. Dnes na téma: Těžba Bitcoinu a jiných kryptoměn.
KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší free HODL skupiny. Využij také odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!