Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Kdo je Satoshi Nakamoto? (Speciál ke Dni Otců)

Milí čtenáři, vítejte opět při čtení týdeníku HODL na webu KryptoHodler.cz. Dnešní díl bude speciál. Je Den otců a my se tak společně vydáme po stopách zakladatele a otce Bitcoinu. Satoshi Nakamoto je jméno, kterým se podepisoval člověk nebo tým stojící za vznikem Bitcoinu. Satoshi je otec Bitcoinu i blockchainu a na jeho počest byla pojmenována nejmenší jednotka Bitcoinu.

Satoshi Nakamoto

V tomto článku si představíme několik možných kandidátů na identitu otce Bitcoinu. Ať byl Satoshi Nakamoto kdokoli, je jisté, že musel mít velmi dobré znalosti kryptografie a programování. Sám o sobě napsal, že pochází z Japonska a narodil se v roce 1975. Nicméně je pravděpodobné, že jméno i rok narození jsou smyšlené. Satoshi Nakamoto totiž nechtěl být odhalen.

Co je Bitcoin (BTC) – Základy nejstarší kryptoměny a vše potřebné o bitcoinech na jednom místě [aktualizace 2020]

Majetek v hodnotě miliard

Ať už je otec Bitcoinu jedna osoba, nebo tým, pokud je stále naživu a neztratil přístup ke svým peněženkám, vlastní bitcoiny v hodnotě miliard. Uvádí se, že by mohl vlastnit skoro milion bitcoinů. Sami si snadno spočítáte, jakou hodnotu by takové množství kryptoměny BTC aktuálně mohlo mít.

Proč by Satoshi Nakamoto neměl být odhalen

Dominik Stroukal napsal zajímavý článek (viz zdroje pod článkem), kde uvádí několik důvodů, proč by Satoshi Nakamoto neměl být odhalen. Jeho identita je tajná, protože si to tak přál. Už to samo o sobě je celkem podstatný argument, který by měl být respektován. Ani účelem tohoto článku není jeho identitu odhalit. Dokud tajemství zůstane zachováno, zůstane tu i ona tajemná a romantická aura otce Bitcoinu, která nás znova a znova láká ke zkoumání.

Důvodů, proč by identita Satoshiho měla zůstat tajemstvím, je jistě celá řada. Jeden však převažuje. Bitcoin je od začátku koncipován jako decentralizovaná kryptografická podoba peněz, která funguje díky technologii blockchain tak, aby ji nikdo nemohl ovládat. Jestli se dá hovořit o “Satoshiho vizi”, tak jde jistě právě o tuto nesmírně cennou vlastnost. Představte si, jak odlišně by působil Bitcoin, za kterým by stál nějaký zakladatel a jehož slovo by mělo velký vliv…

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Jak už bylo řečeno, to si dnes neřekneme a myslíme si, že je to dobře. Můžeme vám však přece jen zmínit několik kandidátů, přičemž kdokoli nebo nikdo z nich může být Satoshi Nakamoto.

Hal Finney

První možný Satoshi je bývalý člen kolektivu cyberpunks. Satoshi Nakamoto některé jimi vytvořené technologie sám použil při programování Bitcoinu. Hal Finney je americký programátor, který se prokazatelně zamýšlel o digitálních měnách již v roce 1993. Satoshi by podle časů, kdy nebyl aktivní na fóru, mohl být Američan. Ale víte jak to je se spánko vým režimem počítačových nadšenců…

Hal Finney je příjemcem první BTC transakce, Satoshi mu poslal 10 bitcoinů v lednu 2009. Své autorství Bitcoinu popřel. Byl těžce nemocný a ochrnul po celém těle. V srpnu 2014 se pak nechal kryogenicky zmrazit a čeká, až bude na jeho chorobu objeven lék. Přibližně o půl roku dříve přitom přišla poslední zpráva Satoshiho Nakamota: „Nejsem Dorian Nakamoto.”

Dorian Satoshi Nakamoto

Dorian Nakamoto bydlel jen pár bloků ve stejném městě jako Hal Finney. Tato okolnost je velmi zajímavá. Jedná se o náhodu? Vybral si snad Hal tento pseudonym, protože se znali? Je Dorian, jehož dům byl zablokován bankéři, symbolickou postavou obětí bankovního systému?

Dorian je programátor a jeho jméno je shodné s pseudonymem Satoshiho. Vše vypadá, že skutečným Satoshim je ale někdo jiný. Jedině snad, že by si zahrál roli, ve které nakonec nikdo nebude věřit, že by to mohl být on. Vždyť, kdo by byl tak hloupý, aby použil své pravé jméno?

Nick Szabo

Posledním ze tří kandidátů, které si v tomto článku představíme, je Nick Szabo. Tento Američan s původem v Maďarsku o digitální měně uvažoval již v roce 1998. Vytvořil koncept Bit Gold. Ve svém návrhu psal o decentralizované síti počítačů, které řeší kryptografické hádanky. Povědomé, že?

Jeho texty jsou jazykově podobné s psaným projevem Satoshiho Nakamota a rovněž se dá říct, že disponuje sadou dovedností a znalostí, kterou musel mít i otec Bitcoinu. Jedná se např. o ekonomii, programování, šifrování… Své autorství však také Nick Szabo popřel.

Závěr

Některé samozvané Satoshi Nakamoty a jistě i řadu dalších potenciálních kandidátů jsme v tomto článku vynechali. Tato trojice je velmi zajímavá a jak už bylo řečeno, Satoshi Nakamoto může být kdokoli z nich, nebo také nikdo z nich.

Naše výprava za identitou otce Bitcoinu je alespoň pro teď ukončená, ale jistě vyjde ještě mnoho článků, ať už na českých, slovenských, nebo zahraničních webech, které budou autorství možná největšího ekonomického vynálezu přisuzovat různým lidem. A můžeme jen doufat, že tajemství zůstane zachováno co nejdéle, neboť právě v tom tkví určitá krása. Jelikož nikdo neví, kdo je Satoshi, nikdo nás nemůže zklamat tím, že není takovým “kryptobohem”, jak všichni doufáme…

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Využij také odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Historie Bitcoinu – Časová osa a události v životě nejvýznamnější kryptoměny

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *