Pondělí, 7 říjnaVítejte na českém hodlerském webu!

Historie Bitcoinu: Co bylo před Satoshi Nakamotem? Časová osa událostí v životě nejvýznamnější kryptoměny

Historie Bitcoinu je bouřlivá od svého založení až do dnešních dní. Co ale mnozí netuší je, že sahá mnohem hlouběji do minulosti a nezačíná bitcoinovým whitepaperem, ale celé desítky let před ním.

Zde si připomeneme nejvýznamnější události, vrcholy a pády i jak to celé začalo a jaké známe předchůdce BTC. Pojďme si projít časovou osu první, největší a nejvýznamnější kryptoměny.

Časová osa historie Bitcoinu

Pokud hledáte jak a z čeho vznikl Bitcoin, tak jste právě našli. Zde se dočtete úplně vše od půvdních myšlenek a předchůdců Bitcoinu, až do současnosti.

Původ

1982: David Chaum, e-Cash

Původ myšlenky, která dala vzniknout kryptoměnám, sahá hlouběji do historie, než byste si možná mysleli. Lze jej vysledovat již v roce 1982. Tehdy počítačový vědec David Chaum poprvé navrhl koncept e-Cash. Chaum se na začátku 80. let zabýval ochranou soukromí v digitální sféře. Vytvořil „Slepé podpisy pro nevyčíslitelné platby,“ a podrobně popsal novou formu kryptografie, která by mohla umožnit automatizovaný platební systém.

1990: DigiCash

V roce 1990 se David Chaum pokusil svou myšlenku využít v praxi vytvořením DigiCash. Tato společnost měla jediný cíl –  vytvořit bezpečnou online měnu. Produkt se však nikdy neuchytil, Chaum příliš předběhl svou dobu, a tak koncem 90. let společnost DigiCash zbankrotovala.

1997: Adam Back, hashcash

Adam Back na to navázal v roce 1997, když vymyslel hashcash. Jednalo se o systém využívající proof-of-work, který se velmi podobal tomu, co dnes používá Bitcoin.

1998: Wei Dai, b-money

Formovalo se něco, co už vlastně začínalo vypadat jako dnešní Bitcoin. Na konci roku 1998 vydal Wei Dai esej, v níž podrobně popsal svůj nápad – b-money. Navrhl systém využívající proof-of-work, který vytváří měnu řešením matematického výpočtu. Dai svůj koncept definoval jako: Schéma pro skupinu nevysledovatelných digitálních pseudonymů, které si navzájem platí peníze a vymáhají smlouvy mezi sebou bez vnější pomoci.” Podoba je tu již velká, že?

1998: Nick Szabo, Bit Gold

Téhož roku Nick Szabo předložil podobný návrh pro svůj koncept nazvaný Bit Gold. Szabo uvažoval o alternativní měně a chtěl vytvořit něco, co by nevyžadovalo důvěryhodnou třetí stranu pro správu či vytváření (jako je centrální banka). I zde byl využit algoritmus proof-of-work v rámci řetězce bitů, který není nepodobný blockchainu.

2008: Satoshi Nakamoto, Bitcoin

Všechny předchozí návrhy zcela nesporně vedly k tomu, že o 10 let později vznikl Bitcoin. V srpnu 2008 byla zaregistrována doména bitcoin.org. O dva měsíce později byl vydán bitcoinový whitepaper s nadpisem: „Bitcoin: elektronický peněžní systém typu peer-to-peer.” Obsahuje tytéž základy, definované v nové verzi využívající nápady svých předchůdců: Bezpečné digitální podpisy, nevyžadující použití třetí strany, proof-of-work a hašování transakcí dohromady za účelem vytvoření řetězce.

  • Bitcoin vytvořila neznámá osoba nebo skupina lidí pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, na jehož počest byla pojménována nejmenší jednotka BTC – satoshi.

2009: Bitcoin Genesis Block

Vznikl Bitcoin. Někde se jako datum vytěžení úplně prvního (Genesis; 0) bloku v bitcoinovém blockchainu uvádí 3. leden 2009, jinde se hovoří o 9. lednu. Jen o pár dní později – 12. ledna byla odeslána úplně první bitcoinová transakce, když Nakamoto poslal 10 bitcoinů (BTC) známému počítačovému programátorovi a vývojáři Halu Finneyovi.

  • Koncem roku 2009 byl poprvé v historii zveřejněn směnný kurz BTC. Jak New Liberty Standard v říjnu uvedl, 1 USD = 1 309,03 BTC.

2010: První BTC nákup, první burzy

V květnu 2010 programátor Laszlo Hanyecz na Floridě poprvé nakoupil Bitcoinem. Za 10 000 BTC si objednal dvě pizzy v celkové hodnotě 25 $. Poprvé tak byl Bitcoin použit ke svému účelu – coby bezpečná elektronická měna bez prostředníka. Událost si připomínáme jako Bitcoin pizza day.

  • Tentýž rok vznikly první bitcoinové burzy – Bitcoin Market v únoru a Mt. Gox v červenci 2010.
  • V roce 2010 také vznikl první těžební pool (v ČR), kde těžaři spojí síly a těží BTC společně – jmenuje se Slush.
  • V říjnu 2010 někdo našel chybu v kódu a vygeneroval 184 miliard BTC – chyba byla odstraněna a transakce smazána.
  • V listopadu 2010 tržní kapitalizace BTC poprvé překonala 1 milion dolarů.

2011: BTC překonává 1 dolar

V roce 2011 Bitcoin poprvé dosáhl hodnoty 1 USD, což je významný milník v bitcoinové historii. Došlo k tomu v únoru a díky průniku do médií (např. do magazínu Time) cena nadále rostla. Do června 2011 měl Bitcoin hodnotu přes 30 dolarů. Brzy poté spadl dolů – na 10 $. V červnu 2011 pokračují bezpečnstní problémy burzy Mt. Gox. Narušení bezpečnosti ohrozilo desítky tisíc účtů, ale burza to zvládla (alespoň zatím).

  • V roce 2011 rostl zájem o Bitcoin a vznikaly altcoiny, jejichž vývojáři se buď snažili vylepšit BTC, nebo vytvořit digitální mince pro jiný účel.
  • Vznikl Litecoin.

2012: 100 USD

Rok 2012 byl rokem hladkého růstu ceny i zájmu veřejnosti. V dubnu Bitcoin překročil hranici 100 USD. Historie Bitcoinu pokračuje i přes věštby o konci a zkáze.

2013: 1000 USD

Cena stoupá a úspěch Bitcoinu po 5 letech od svého vzniku nelze oddiskutovat. V roce 2013 BTC překonal hodnotu 1 000 $ a potvrdil svou roli nejvýznamnější digitální měny. Koncem roku však kurz přešel do korekce předchozího růstu a začal padat.

  • V listopadu 2013 bylo poprvé použito slovo HODL (Co to je HODL).

2014 – 16: Downtrend

Prudký bull run vyeskaloval a pak následoval dlohodobý bear market. V lednu 2014 klesla cena Bitcoinu zpět pod 1 000 USD a na několik dlouhých let se tam zdržela. Došlo k tomu po krachu burzy Mt. Gox, která byla svého času naprosto dominantní kryptoburzou na světě. Hack a následný konec a ztráta prostředků zákazníků proto měla vážné následky na kryptomarket.

2017: ATH 20 000 $

V roce 2017 se BTC vrátil nad 1000 $ a ještě koncem téhož roku vytvořil své dosavadní maximum – 20 tisíc dolarů. Růst však zároveň zvyšuje využití i počet těžařů a výkon jejich strojů. Vyšší poplatky a více času stráveného zpracováním transakcí vedlo některé k tomu, že chtěli zvětšit velikost bloku. Tak vznikl nejznámější fork Bitcoinu – Bitcoin Cash (BCH).

Rok 2017 byl také rokem ICO (počátečních nabídek mincí) a obecně vzato se mimořádně dařilo altcoinům.

2018: Downtrend

V roce 2018 přišlo tvrdé vystřízlivění. Historie se opakuje a dlouhodobý cyklus opět ukazuje, že má dvě strany mince. Bitcoin spadl ze svého maxima a strhl lavinu známou jako downtrend. Altcoiny pochopitelně strhl s sebou. Zájem o ICO se pomalu vytrácí. Mnoho lidí v roce 2018 očekávalo, že růst Bitcoinu bude pokračovat. Cena se však několikrát pokusila prolomit hranici 6 tisíc dolarů, což se jí podařilo na konci roku, kdy se dostala až téměř na 3 000 $ a market byl v hluboké depresi.

2019 – 2021: Instituce

Rok 2019 byl rokem, kdy začaly na trh ve velkém vstupovat instituce a velcí hráči. Je to však také začátek historie vystoupení do popředí nápadů na digitální mince velkých technologických gigantů a centrálních bank. Bitcoin ustoupil do pozadí ve své původní podobě – jako elektronické peníze. Mnohem více se požívá jako investice a jako vzor pro vývoj patentovaných a licencovaných produktů velkých firem, bank a centrálních bank. Počáteční kouzlo se v určitém smyslu mírně vytrácí a Bitcoin už není v plenkách. V roce 2020 tento trend posílil.

  • V roce 2019 a 2020 si Bitcoin bere zpět svou tržní dominanci od altcoinů, pro které tak ve většině případů downtrend z roku 2018 pokračoval.
  • Facebook svým plánem na stablecoin Libra rozpoutal debatu a zájem o digitální měny i Bitcoin. Zároveň inspiroval politiky k regulacím kryptoměn a zájmu o digitální měny centrálních bank (CBDC).
  • V roce 2020 investovala řada velkých společností a institucí a BTC překonal své ATH z roku 2017.
  • V roce 2021 tento trend pokračoval.

2021 – ?: Státy

Po institucích se o Bitcoin začaly stále zajímat státy. Otázka regulací Bitcoinu je aktuálnější než kdy dřív a jednotlivé země a úřady hledají způsoby, jak BTC uchopit. Mnoho centrálních bank testuje své projekty CBDC, což je horší a méně svobodná, leč digitální verze fiat měny, která nemá nic společného s původní myšlenkou svobodné digitální hotovosti.

V roce 2021 pak první stát na světě přijal Bitcoin jako zákonné platidlo. Bitcoinový zákon, který byl v Salvadoru přijat, stoupil v platnost 7. 9. 2021.

Rok 2021 je také rokem dosavadního ATH na hodnotě cca 69 tisíc dolarů. Následující bear market trvá až dosud (2023).

TIP: Věděli jste, že základy kryptoměn jsou na Hodlerovi stále k dispozici zdarma? Nováčci zde najdou třeba bezpečnostní zásady, které jsou stěžejní pro zabezpečení svých kryptoměn.

Závěr

Historie Bitcoinu pokračuje a píše se právě teď. Načrtli jsme si základní kontury, ale je toho pochopitelně mnohem víc, než by se vešlo do jednoho článku. Každým dnem, každou zprávou, o které vás informujeme, se píší dějiny Bitcoinu a kryptoměn. Je to napínavá podívaná a jsme moc rádi, že můžeme být u toho a společně s vámi všemi denně objevovat ty nejzajímvější novinky. Sledujte nás na sociálních sítích, přihlašte si odběr, pozvěte své přátele a zůstaňte s námi.

Co je Bitcoin (BTC) – Základy nejstarší kryptoměny a vše potřebné o bitcoinech na jednom místě [aktualizace 2020]

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *