Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Adam Back je jedním z mála lidí na světě, kteří si dopisovali s tvůrcem Bitcoinu Satoshi Nakamotem

Když se ho v lednu Cointelegraph zeptal na jeho soukromou e-mailovou komunikaci se Satoshi Nakamotem, Adam Back se zdráhal. Řekl, že kdyby měl nějaké důkazy, které by mohly pomoci odvodit satoshiho skutečnou totožnost, tak by je vymazal a zničil. „Nikdy jsem nevyzradil své e-maily se Satoshim a možná to nikdy neudělám,” Říká Back, kterému bylo v roce 2001 již přes 30 let, zatímco Halovi Finneymu táhlo na padesátku a Peter Todd měl 15 let. V této době spolu diskutovali o věcech jako Hashcash a digitální peníze – DigiCash byl kryptoměnový experiment Davida Chauma předcházející Bitcoinu, který však skončil neúspěchem.

Adam Back možná tuší, kdo je Satoshi

Generální ředitel Blockstreamu Adam Back diskutoval s tvůrcem Bitcoinu před samotným spuštěním, podobně jako další kolegové, včetně Hala Finneyho. Narodil se v roce 1970 a v roce 1997 vymyslel Hashcash, který dnes všichni známe pod označením proof-of-work. Až v roce 2002 však Hashcash dostal formálnější kabát, když Adam Back vydal krátkou publikaci Hashcash – Protiopatření pro odmítnutí služby. Zde se již vyskytovalo podobné názvosloví, které si běžně spojujeme až s dobou po vydání BTC v roce 2008, respektive po jeho spuštění v lednu 2009: Nákladová funkce hashcash CPU počítá token, který lze použít jako proof-of-work (důkaz o práci).”

Tip: HODL | Historie Bitcoinu – Časová osa vzniku a dosavadního života nejvýznamnější kryptoměny

Je to jednotlivec!?

O identitě Satoshi Nakamota vznikl nespočet teorií. Některé počítají s tím, že tvůrcem Bitcoinu byla ve skutečnosti skupina lidí. To mimochodem tvrdí také Craig Wright, kterému jeho samozvané autorství věří snad jen zapřisáhlí stoupenci B-cash forku BSV. Adam Back se však drží “hlavního proudu“ –  že Satoshi je jediný člověk, který sám napsal slavný

Bitcoin Whitepaper. To pak podle něj vysvětluje, proč skutečná identita osoby, která zadefinovala základy světa kryptoměn, nebyla dosud odhalena. Udržet tajemství je totiž podle něj snazší, když o něm ví jen jedna osoba, než skupina lidí.

V nedávném tweetu Back sdílel příspěvek, který by podle něj mohl být napsán Satoshiho “perem”. Říká: „Líbí se mi tento anonymní [Anonymous – odkaz na známé hnutí] příspěvek z roku 1999 odpovídající na můj příspěvek v diskusi o ecash zápasící s limity tehdejších protokolů. Dokonce zní trochu jako [Satoshi].”

Úryvek z příspěvku na adresu konceptu e-Cash : „S touto definicí není technicky vůbec možné implementovat elektronickou hotovost bez hardwaru odolného proti neoprávněné manipulaci, protože spolehnutí se na vydavatele, nebo double spend databázi znamená, že se vaše „hotovost“ může přes noc stát se bezcenná, pokud se někdo (řekněme vláda) rozhodne vypnout počítač (ten, který drží double spending databázi).”

Závěr

Buďme rádi, že Bitcoin nemá žádného šéfa, a doufejme, že to tak i zůstane. Přesto můžeme říct, že jeho spolutvůrce vlastně známe. Jsou jimi lidé jako David Chaum, který již v roce 1982 vynalezl e-Cash a později se k této myšlence vrátil s projektem DigiCash. Lidé, jako je Hal Finney, Peter Todd a Adam Back… Tito a další, kteří společně debatovali o kryptoměně a pomáhali Satoshimu řešit nedostatky a problémy Bitcoinu v době před jeho spuštěním.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *