3 důvody, proč další halving nemusí vypumpovat cenu BTC jako minule

bitcoin, halving, vypumpovat, cena, smutek, škleb, smutný

Ať už tomu říkáte půlení, halving nebo halvening, můžete si být jistí, že v příštích 6 měsících se debata o snížení odměn zintenzivní. Historie říká, že by se po halvingu měla cena Bitcoinu prudce zvýšit – vypumpovat. Noelle Acheson z Coindesku přišla s názorem, proč by k tomu nemuselo dojít.

Halving nemusí vypumpovat cenu BTC

Ačkoli předchozí půlení vedlo k prudkému růstu, nikdy není jistota, že se historie bude opakovat. Samozřejmě bychom si přáli slyšet, proč by měl halving vypumpovat Bitcoin, nezavírejme však oči ani před protinázory. Zde vycházíme z názorů Noelle Acheson, veteránky podnikových analýz a ředitelky výzkumu CoinDesk.

Halving je mechanismus pravidelného půlení těžařské odměny za vytěžený blok, který zajišťuje pevný limit 21 mil. BTC. Zároveň každé 4 roky způsobuje určitý šok. Dodávka nových mincí skokově klesne o polovinu, což by i při zachování či dokonce mírném snížení poptávky mělo cenu vypumpovat nahoru.

Proč?

No a jaké jsou tedy důvody, podle kterých by půlení v květnu 2020 nemuselo vypumpovat tržní hodnotu Bitcoinu?

  1. Prvním důvodem je předpoklad, že trh již mohl budoucí událost v ceně Bitcoinu zahrnout. Noelle uvádí, že to byl ten růst „z 3 300 $ na 12 000 $ na začátku tohoto roku. To bylo ono. Trh je z hlediska distribuce informací relativně efektivní…” U Litecoinu to letos skutečně takto proběhlo a také řadu dalších altcoinů jsme viděli růst během spekulací na budoucí událost a následně padat, když přišla velká věc a cena by naopak měla vystřelit.
  2. Zadruhé, „tentokrát je to jiné.“ Před 4 lety byl trh s Bitcoinem úplně jinde. Tehdy byly „trhy kryptoměnových derivátů v plenkách, institucionální zapojení bylo štíhlé a rámce oceňování prakticky neexistovaly.” Celý bitcoinový ekosystém je dnes jiný, než byl v dobách předchozích halvingů. Tento argumet opět nemůžeme podcenit, neboť skutečně vidíme, jak celý kryptosvět uhání mílovými kroky vpřed a navíc, deriváty měly cíleně způsobit pád ceny BTC a skutečně se jim to podařilo.
  3. Dalším důvodem, proč halving v roce 2020 nemusí vypumpovat cenu BTC, je podle Noelle předpoklad, že snížení ziskovosti těžařů zvýší cenu, který nemusí být správný. Uvádí, že „pokud se ukáže, že to není přiměřené, zvýšená centralizace sítě by mohla vyvolat obavy o bezpečnost.”A dodává, že o ceně nakonce rozhodne poptávka, nikoli nabídka. 

Jak to vidíte vy, věříte, že halving povede ke zvýšení ceny, jako k tomu docházelo v minulosti?

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

Muzeum historie blockchainu je tu! První bylo otevřeno v Hamburgu

#SPPN 34 | Zákaz kryptoměn v Evropě? Je to vůbec možné?

Zdroj:
https://www.coindesk.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.