Ať už tomu říkáte půlení, halving nebo halvening, můžete si být jistí, že v příštích 18 dnech do události se debata o snížení odměn ještě zintenzivní. Historie říká, že by se po halvingu měla cena Bitcoinu (v dlouhodobém měřítku!) prudce zvýšit – vypumpovat. Noelle Acheson z Coindesku přišla s názorem, proč by k tomu nemuselo dojít.
Halving nemusí vypumpovat cenu BTC
Ačkoli předchozí půlení vedlo k prudkému růstu, nikdy není jistota, že se historie bude opakovat. Samozřejmě bychom si přáli slyšet, proč by měl halving vypumpovat Bitcoin, nezavírejme však oči ani před protinázory. Zde vycházíme z názorů Noelle Acheson, veteránky podnikových analýz a ředitelky výzkumu CoinDesk.
Halving je mechanismus pravidelného půlení těžařské odměny za vytěžený blok, který zajišťuje pevný limit 21 mil. BTC. Zároveň každé 4 roky způsobuje určitý šok. Dodávka nových mincí skokově klesne o polovinu, což by i při zachování či dokonce mírném snížení poptávky mělo cenu vypumpovat nahoru.
Tip: HODL | Bitcoin Block Reward Halving – Co to je…
Proč?
No a jaké jsou tedy důvody, podle kterých by půlení v květnu 2020 nemuselo vypumpovat tržní hodnotu Bitcoinu?
- Prvním důvodem je předpoklad, že trh již mohl budoucí událost v ceně Bitcoinu zahrnout. Noelle uvádí, že to byl ten růst „z 3 300 $ na 12 000 $ na začátku roku 2019. To bylo ono. Trh je z hlediska distribuce informací relativně efektivní…” U Litecoinu to skutečně takto proběhlo a také řadu dalších altcoinů jsme viděli růst během spekulací na budoucí událost a následně padat, když přišla velká věc a cena by naopak měla vystřelit.
- Zadruhé, „tentokrát je to jiné.“ Před 4 lety byl trh s Bitcoinem úplně jinde. Tehdy byly „trhy kryptoměnových derivátů v plenkách, institucionální zapojení bylo štíhlé a rámce oceňování prakticky neexistovaly.” Celý bitcoinový ekosystém je dnes jiný, než byl v dobách předchozích halvingů. Tento argumet opět nemůžeme podcenit, neboť skutečně vidíme, jak celý kryptosvět uhání mílovými kroky vpřed a navíc, deriváty měly cíleně způsobit pád ceny BTC a skutečně se jim to podařilo.
- Dalším důvodem, proč halving v roce 2020 nemusí vypumpovat cenu BTC, je podle Noelle předpoklad, že snížení ziskovosti těžařů zvýší cenu, který nemusí být správný. Uvádí, že „pokud se ukáže, že to není přiměřené, zvýšená centralizace sítě by mohla vyvolat obavy o bezpečnost.”A dodává, že o ceně nakonec rozhodne poptávka, nikoli nabídka.
Jak to vidíte vy, věříte, že halving povede ke zvýšení ceny, jako k tomu docházelo v minulosti?
Muzeum historie blockchainu je tu! První bylo otevřeno v Hamburgu