Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Vše co chcete vědět na téma Bitcoin Block Reward Halving: Co to je a jak půlení ovlivní cenu Bitcoinu (BTC)

Půlení se rychle blíží a s ním i množství dotazů nováčků na toto téma, takže… Co je to halving (někdy halvening), jak funguje a jaký vliv má na Bitcoin? V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět.

Bitcoin Block Reward Halving

Začněme tím, že si řekneme, co to ten halving vlastně je. Není to nic složitého, ale v jednoduchosti je právě ta krása. Satoshi Nakamoto navrhl Bitcoin tak, aby měl konečné množství 21 mil. mincí. Aby toho dosáhl, určil, že bude pravidelně klesat množství nově vznikajících bitcoinů, které těžaři získávají jako odměnu za ověřování transakcí a tvorbu nových bloků (block reward = odměna za vytěžený blok). Halvingem se odměna za těžbu snižuje o polovinu – jde tedy o skokové snížení množství nových BTC vznikajících těžbou.

Právě těžba Bitcoinu je jediným způsobem, jakým se zvyšuje jeho celkové množství. Halving je událost, ke které dochází jednou za 210,000 bloků, přičemž každý nový blok je vytěžen přibližně za 10 minut. Tohoto intervalu je dosažen tak, že se v závislosti na výkonu sítě automaticky upravuje obtížnost těžby tak, aby průměrný rozestup mezi bloky zůstal na 10 minutách. Díky tomu těžba probíhá hladce a plynule, přísun nových jednotek BTC je stabilní a halving vychází přibližně jednou za 4 roky.

  • Příští BTC halving by měl nastat přibližně 20. dubna 2024 a odměna za vytěžený blok se sníží z 6,25 BTC na 3,125 bitcoinů.
  • Spuštění Bitcoinu 3. ledna 2009 – genesis blok 0 (odměna za blok 50 BTC).
  • 1. halving 28. listopad 2012 (nová odměna za blok 25 BTC).
  • 2. halving 9. července 2016 (12,5 BTC).
  • 3. halving 11. května 2020 ( 6,25 BTC)
  • V roce 2140 dojde k vytěžení všech 21 milionů mincí.

Několik zajímavostí v souvislosti s halvingem

(data platná k 10. 4. 2024)

Celkové množství vytěžených BTC v oběhu: 19 678 888
Konečné množství všech bitcoinů: 21,000,000
Procentuální podíl dosud vytěžených mincí z maxima: 93.71 %
Zbývá vytěžit celkem: 1 321 113
Denne se vytěží 900 BTC
Kurz Bitcoinu (USD): 68 800 USD
Tržní kapitalizace (USD): 1,35 bil. USD
Zbývá vytěžit do halvingu: 8 613 BTC
Roční míra inflace BTC: 1,68 %
Roční míra inflace po halvingu: 0,84 %
Inflace Bitcoinu denně: 61 709 400 USD
Inflace Bitcoinu do příštího halvingu na základě současné ceny: 590 524 675 USD
Celkem bloků v blockchainu: 838 622
Počet bloků do půlení odměny za blok: 1 378
Dosud proběhlo halvingů: 3
Průměrný čas tvorby nových bloků transakcí: 10,00 minut
Průměrně bloků denně: 144
Obtížnost těžby: 83 126 997 340 025
Hash rate: 614.69 Exahashů/s.

Jak halving ovlivní cenu Bitcoinu

Nemůžeme věštit budoucnost, ale můžeme se ohlédnout do minulosti a na základě těchto dat se pokusit odhadnout možný budoucí vývoj. Všichni víme, že Bitcoin v minulosti rostl a to tak, že hodně. Dokonce rostl tolik, že ta přesná procenta ani nechcete znát, nic moc vám neřeknou. Se zatajeným dechem se odvažujeme doufat, že by se Bitcoin mohl číslům z minulosti byť jen přiblížit. Skutečně radši ani nepočítáme přesná procenta, protože jsou tak vysoká, že počítat s něčím takovým působí jako čiré bláznovství.

Jen považte, nebavíme se tu o několika procentech. Zhodnocení okolo 10 % ročně bychom mohli označit jako vysoce prémiové. Banka vám nabídne pouhý zlomek této částky, než se inflace vymkla kontrole, šlo obvykle sotva o 1 %. Pokud by si Bitcoin udržel svůj růstový trend, nedosáhl by 10 %, dokonce ani 100 %, ale rovnou 10násobku (1000 %), možná i více. Nikdo však nemůže vědět, jak dlouho je možné, aby takto rostl. Jisté je, že jednou se dlouhodobý růst Bitcoinu zastaví, nebo přinejmenším razantně zpomalí. Ale kdy?

Po příštím halvingu se sníží inflace, což vede k růstu ceny. Nicméně připisovat růst pouze halvingům by bylo krátkozraké. O ceně na trhu rozhoduje nabídka a poptávka a dokud budou na market proudit noví lidé, mohla by cena růst, protože poroste poptávka. Halving však v tom celém plní důležitou úlohu. Zaručuje, že se růst dostupného množství BTC skokově snižuje vždy o polovinu.

Crypto Rand na Titteru před časem sdílel graf, na kterém vidíme, jak první 2 halvingy ovlivnily cenu Bitcoinu. Pokaždé došlo ke skokovému růstu. Před 4 lety jsme se zde ptali: „Zopakuje se podobná situace také do třetice všeho dobrého?”
Tentokrát by se skutečně již mohlo jednat o poslední velký cyklus, kdy Bitcoon vytvoří růst v hodnotě stovek či dokonce tisíců procent behem 4 let. Nasvědčuje tomu jak postupné snižování růstu v rámci jednotlivých cyklů na jedné straně, tak vliv bitcoinových ETF, které se letos začaly poprvé v historii obchodovat v USA. Bitcoin se svou kapitalizací začal přibližovat zlatu a z “mladého rebela” se stalo jedno z největších aktiv na světě.

Závěr

Halving je jedním ze zásadních nastavení, které zajišťuje Bitcoinu vzácnost, protože v konečném důsledku zajistí konečné maximální množsví všech vytěžených mincí. Inflace BTC se bude každé 4 roky půlit, a to až dokud se nezpomalí natolik, že se začne blížit 0. A jak už víte, pokud nás čtete alespoň 4 roky, méně než 1 % lidí může vlastnit 0,27 Bitcoinu.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *