Pondělí, 17 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

3 nejlepší cenové modely a indikátory pro Bitcoin, které se vyplatí sledovat v roce 2021

V tomto článku si představíme / připomeneme tři nejpoužívanější cenové modely a indikátory pro Bitcoin. BTC je aktivem, které dokáže investory a všechny ostatní překvapit jako jen málokteré jiné. Tyto 3 pomůcky nabízejí možnost lépe porozumět cyklům a i když je nelze považovat za křišťálovou kouli, určitou užitečnou nápovědu přece jen nabízejí.

Top 3 indikátory

Stock-to-Flow

Model Stock to flow je jedním z nejznámějších a nejsledovanějších cenových modelů pro Bitcoin na světě. Je pozoruhodné, s jakou přesností se v minulosti cena BTC tohoto modelu držela a po každém odklonu se opět vrátila do vyznačeného koridoru. Jedná se o poměr zásoby (nabídky) k toku. Jinými slovy je založen na množství již existujícího aktiva versus množství přidaného prostřednictvím vytvoření (v případě Bitcoinu těžbou).

Pokud jde o Bitcoin, pravidelné půlení odměn (< a href="https://kryptohodler.cz/?s=halving">halving

) skokově snižuje přítok, což odpovídá skokům poměru Stock to flow nahoru. Tento model, který patří mezi nejznámější cenové indikátory, je dílem analytika PlanB, který se díky němu stal velmi známým jménem v komunitě. Jak vidíte na grafu níže, samotný model počítá s růstem ceny Bitcoinu. Ten by podle něj měl dosáhnout kurzu 100 tisíc dolarů v tomto dlouhodobém cyklu v roce 2021 a milion dolarů v tom příštím, tedy někdy okolo roku 2025 až 2026.

Navzdory velké kritice se PlanB dočkal dalšího dílčího potvrzení své teorie, když BTC na přelomu roku dosáhl ceny dle modelu a vrátila se přesně do očekávaného kanálu.

Stock-to-Flow (zdroj: Digitalik)

Rainbow Chart

Dalším velice zajímavým modelem, který mapuje a zároveň predikuje cenu Bitcoinu, je Rainbow chart (duhový graf). Počítejte s tím, že všechny tyto indikátory vždy vycházejí z minulosti, což je dobré, pokud vývoj pokračuje podle očekávání, ale současně velmi nespolehlivé pro nepředvídatelné události a změny.

Zatímco u modelu Stock to flow barvy znázorňují blížící se halving a počet dní do skokového snížení flow, u modelu Rainbow chart vám napovídají, v jaké fázi cyklu se BTC nachází. Škála začíná modrou nákupní oblastí – krvavý výprodej, přechází přes nákupní a akumulační zóny a HODL zónu a končí přechodem do prodejní oblasti a maximální velikosti bubliny, kde doporučuje okamžitý prodej.

Aktuálně se nacházíme v HODL zóně. Cenové maximum na konci roku 2021 pro Bitcoin pak dle duhového grafu odpovídá ceně 100 až 200 tisíc dolarů.

Rainbow Chart (zdroj: Blockchaincenter)

Crypto Fear & Greed Index

Poslední pomůckou je index strachu a chamtivosti. Tento model se pomocí mnoha proměnných z oblasti chování trhu či aktivity uživatelů na sítích snaží odhadnout aktuální sentiment na trhu. Z nálady investorů plyne chamtivost či strach, tedy emoce, které tato teorie přisuzuje obchodníkům a odvozuje z nich aktuální situaci na trhu s Bitcoinem.

Jako investor se snažíte prodávat, když vrcholí FOMO a chamtivost je v maximech, a naopak kupovat, když teče krev a na trhu panuje panika. Fear & Greed index je vytvořený pro Bitcoin a aktuálně již zhruba dva měsíce indikuje extrémní hamižnost obchodníků. Narozdíl od prvních dvou modelů však nenabízí výhled do budoucnosti, ani z něj neplyne žádná cenová prognóza.

Fear & Greed Index (zdroj: Alternative.me)

TIP: Bitcoin má 12 let; XRP investory decimuje SEC; VanEck obnovuje boj o ETF: Příběhy týdne

Závěr

Zatímco Fear & Greed Index nyní investorům napovídá spíše prodej, Rainbow chart a Stock to flow naopak indikují v roce 2021 růst Bitcoinu na hodnoty 100 tisíc dolarů a výše. Jsou to velmi optimistické a lákavé vyhlídky, ale nenechte se tím až příliš ovlivnit a držte se své vlastní strategie.

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *