Středa, 1 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin má 12 let; XRP investory decimuje SEC; VanEck obnovuje boj o ETF: Příběhy týdne

Hezký start do prvního týdne roku 2021, milí čtenáři, přejeme vám hodně štěstí a zdraví v novém roce! Bitcoin nám pokračuje ve spanilé jízdě pravidelným vytvářením nových ATH. 3. ledna oslavil král kryptomarketu 12 let. K tomu došlo i přesto, že mu mnozí věštili rychlou smrt. Všichni investoři, kteří drží XRP, mají vážný problém. Společnost VanEck začala opět tlačit na komisi SEC, aby jí dovolila spustit bitcoinové ETF. Příběhy týdne jsou zprávy, které hýbou kryptosvětem a vyvolávají největší ohlasy v komunitě.

Bitcoin oslavil 12 let

3. ledna 2009 Satoshi Nakamoto vytěžil první blok a vytvořil tak prvních 50 jednotek BTC. Pouhých 12 let nás dělí od vzniku decentralizované kryptoměny, která již do určité míry změnila svět. Bitcoin se aktuálně obchoduje za cca 33 300 dolarů a hodleři si tedy alespoň zatím rozhodně nemají na co stěžovat. Přitom je to přibližně deset let od chvíle, kdy kryptoměna dosáhla parity s americkým dolarem.

Bitcoin v průběhu času zvyšoval svoji hodnotu a po 12 letech má jeho jednotka dostatečnou cenu k nákupu auta. Riskantní sázka na Bitcoin společnosti MicroStrategy zatím vychází, přičemž jen prvotní investice ve výši 425 milionů dolarů má v současné době hodnotu více než 1,2 miliardy $. Podle údajů AssetDash je Bitcoin aktuálně devátým největším aktivem podle tržní kapitalizace a překonal již i Berkshire Hathaway B Warrena Buffetta.

XRP investory decimuje SEC

Řada největších kryptoburz, mj. Coinbase, Binance.US, Bittrex a eToro, delistuje XRP. Událost má zničující vliv na cenu kryptoaktiva, které dlouhodobě zaujímá 3. až 4. místo dle kapitalizace. Na vině je americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která zahájila tažení proti společnosti Ripple. SEC odhalila soudní obvinění Ripple těsně před Vánocemi.

Regulátor tvrdí, že Garlinghouse, Larsen a Ripple se od roku 2013 podílejí na neregistrované nabídce cenných papírů ve formě digitálních aktiv. Z vyjádření obviněných pak plyne, že jsou zcela přesvědčeni o své nevině. Problém je, že komise již stejným způsobem semlela řadu jiných společností a jejich kryptoměn. Známým příkladem je Telegram, který byl donucen zastavit vývoj blockchainové sítě TON a tokenů Gram jen těsně před očekávaným spuštěním.

Zakladatelé Ripple se dříve vyjadřovali velmi seběvědomě a své obvinění bagatelizovali s tím, že drtivá většina zákazníků pochází ze zemí mimo USA. Nyní mají příležitost domyslet, co bude případná prohra případu, kde jsou obvinění z porušení zákonů USA o cenných papírech, znamenat pro obyčejné investory, kteří jim věřili. Jen dosud přitom XRP ztratil v důsledku útoku SEC až 70 % ceny a zmařil tak naděje investorů na růst, který původně odstartoval airdrop Spark

.

TIP: XRP se propadl pod Litecoin! Brutální pád může pokračovat po žalobě významného investora [Souhrn]

XRP se propadá

Na svém vrcholu v lednu 2018 dosáhla tržní kapitalizace XRP zhruba 140 miliard dolarů. Nedávno klesla pod 10 miliard dolarů. Zatímco Bitcoin je přes 50 % nad bývalým ATH, XRP je po třech letech od ATH ve ztrátě asi 130 miliard dolarů. Tento „kolaps“ pasuje XRP na třetí místo za bankrotem společnosti Washington Mutual za 327 miliard dolarů a selháním investičního giganta Lehman Brothers  v hodnotě 691 miliard dolarů – během finanční krize v roce 2008.

Největším problémem XRP se ukazuje jeho centralizace a soustředění více než poloviny mincí v rukou společnosti Ripple a jejích zakladatelů, kteří je systematicky odprodávají za účelem získávání kapitálu. Komunitě, která dříve proti tomuto odporodeji protestovala, nyní nezbývá, než se obrátit na Bílý dům s peticí proti označení XRP cenným papírem. Odkazují na předchozí rozhodnutí FinCEN, že XRP je měna.

Poněkud bizarní důsledky a nejasnost zákonů USA přitom způsobují, že právě na zdánlivě bezvýznamném zařazení XRP do příslušné kategorie závisí, zda po asi 8 letech fungování úřady stanoví, jestli Ripple porušil zákon, či nikoli. Tato nejasnost vytváří prostředí nejistoty i pro další projekty, mj. třeba i stablecoin Tether (USDT), který je aktuálně nejobchodovanější položkou kryptotrhu. V zásadě platí, že se SEC může kdykoli rozhodnout, že je to či ono kryptoaktivum cenný papír, a selektivně zaútočit na vybrané projekty.

TIP: Bitcoin (BTC) krátce po Novém roce překonal 30 tisíc dolarů! Poprvé v historii nad 660 000 Kč

VanEck obnovuje boj o ETF

U aktivit komise SEC ještě zůstaneme. Newyorská společnost pro správu investic VanEck obnovuje své úsilí o spuštění svého bitcoinového ETF. Jedná se o regulovaný veřejně obchodovaný fond obsahující Bitcoin. SEC přitom zatím znemožnila všechny pokusy o spuštění BTC ETF v USA. Vzhledem k masivnímu nástupu institucí, které v bouřlivém roce 2020 ve velkém vstupovaly do Bitcoinu, může VanEck i další společnosti pociťovat novou naději na schválení.

Pro možné schválení dále hovoří růst ceny i legitimity trhu s Bitcoinem. Navíc s odchodem předsedy SEC Jay Claytona vzniká možný prostor pro větší vstřícnost komise pro kryptoměny. Důsledky případného schválení by mohly znamenat další vlnu příchodu investorů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *