Sociální platforma Telegram vzdává své plány na spuštění vlastních tokenů s názvem Gram. Tokeny měly být součástí blockchainu Telegram Open Network (TON). Veškeré cíle Telegramu na vlastní blockchainový projekt nyní společnost vzdává a po nepříjemné bitvě s regulátorem (americkou komisí pro cenné papíry a burzy – SEC) oficiálně končí.
Telegram ukončil TON a Gram
Pavel Durov, generální ředitel společnosti, která provozuje sociální síť Telegram, oznámil konec Telegram Open Network a Gram. Ve svém článku „Co byl TON a proč je po všem,“ uvádí, že na projektu pracovali 2 a půl roku a mělo jít o „blockchain nové generace s názvem TON a kryptoměnu, kterou jsme chtěli pojmenovat Gram.[…] TON byl navržen tak, aby sdílel principy decentralizace..,” na způsob Bitcoinu či Etherea.
Šéf Telegramu řekl, že rozhodnutí společnosti skončit s TONem je přímým důsledkem soudního rozhodnutí, které společnosti zakazuje distribuovat tokeny GRAM kdekoli na světě. Durov přirovnal TON ke zlatému dolu a tokeny ke zlatu. Říká, že soud zastavil tento “důl”, protože investoři chtěli zlato dále prodávat. Soud podle něj v podstatě říká, že „lidé by neměli mít dovoleno kupovat nebo prodávat Gramy.” A dodává:
„Možná ještě paradoxněji americký soud prohlásil, že tokeny Gram nelze distribuovat nejen ve Spojených státech, ale celosvětově. Proč? Protože se uvádí, že americký občan by po spuštění mohl najít nějaký způsob přístupu na platformu TON. Aby se tomu zabránilo, nemělo by být dovoleno distribuovat gramy kdekoli na světě. Dokonce i přesto, že žádná jiná země na planetě očividně nemá s TON nejmenší problém.“
USA narušuje svrchovanost jiných jurisdikcí
Jak už byo řečeno, Telegram končí s projektem. To znamená, že se nepokusí rozdělit tokeny ani investroům mimo USA. Jak KryptoHodler informoval začátkem dubna, soud vydal předběžné opatření, které zakazuje distribuovat tokeny Gram i mimo území USA. Tuto skutečnost nyní CEO společnosti velmi ostře kritizuje. Říká:
„Toto soudní rozhodnutí znamená, že jiné země nemají svrchovanost, aby rozhodovaly o tom, co je dobré a co je špatné pro jejich vlastní občany. Pokud by se USA náhle rozhodly zakázat kávu a požadovaly, aby byly kavárny v Itálii uzavřeny, protože by tam mohl jít nějaký Američan – pochybujeme, že by s tím někdo souhlasil.”
„Je smutné, že americký soudce má pravdu v jedné věci: My, lidé mimo USA, můžeme hlasovat pro naše prezidenty a volit naše parlamenty, ale jsme stále závislí na Spojených státech, pokud jde o finance a technologie. USA mohou pomocí své kontroly nad dolarem a globálním finančním systémem uzavřít jakoukoli banku nebo bankovní účet na světě. […] Bohužel, my – 96 % světové populace žijící někde jinde – jsme závislí na rozhodovacích orgánech zvolených 4 % žijícími v USA.”
Definitivní konec TON? Ne!
„Píšu tento příspěvek, abych oficiálně oznámil, že aktivní zapojení Telegramu do TON skončilo,” uvedl Durov. Přesto vás možná nyní překvapíme, projekt totiž pokračuje dál. Jak informoval Cointelegraph, komunita validátorů spustila open source blockchain TON nezávisle na Telegramu, a to dokonce již 7. května. Jeden z klíčových členů komunity Free TON a CTO v TON Labs, Mitja Goroshevsky, říká, že budou pokračovat bez ohledu na odloučení Telegramu po bitvě s americkým regulátorem SEC. „Dostaneme to do rukou milionů lidí,” uvedl.
Tip: Telegram nabízí vrácení peněz investorům do svého miliardového ICO TON
Závěr
Telegram poprvé oznámil svůj blockchainový projekt v roce 2017. V roce 2018 proběhlo ICO tokenů Gram, do kterého investoři vložili celkem 1,7 miliardy dolarů. Přibližně 1,27 miliardy dolarů získaných na financování rozvoje Telegram Open Network (TON) pocházelo od investorů mimo USA. V říjnu 2019, jen několik dní před plánovaným spuštěním, zasáhla americká komise SEC. Obvinění, že šlo o neregistrovanou nabídku cenných papírů, se dostalo k soudu. 1. dubna americký okresní soudce P. Kevin Castel potvrdil soudní příkaz, který zakazuje telegramu distribuovat Gram tokeny i mimo území USA. Došlo k tomu poté, co soudce uvedl, že SEC „prokázala značnou pravděpodobnost úspěchu“ vyhrát spor. 12. května CEO Telegramu Pavel Durov oficiálně ukončil veškerý podíl společnosti na projektu, který však nyní v rámci decentralizace pokračuje svou vlastní cestou podporován komunitou.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!