Pátek, 24 lednaVítejte na hodlerském webu!

XRP se propadl pod Litecoin! Brutální pád může pokračovat po žalobě významného investora [Souhrn]

Zatímco Bitcoin je v době přípravy článku prakticky na ATH (cca 34 tisíc USD), v top 10 kryptoměnách je jeden coin, který se právě nyní potýká s masivním propadem. XRP se z dlouhodobého downtrendu vymanil teprve koncem roku 2020. Investoři do této mince však dostali studenou sprchu, když americký burzovní regulátor SEC, který je má chránit, zakročil proti společnosti Ripple, což spustilo propad XRP na cca 0,2 USD. Zdá se, že se proti XRP spikl “celý svět” a někteří komentátoři hovoří o možném zániku.

Prominentí investor kope do Ripple, XRP opět padá

Když se v závěru 2020 poprvé od roku 2018 dostal nad cenu 0,5 USD a brzy i nad 0,7 $, byl ukřižován komisí SEC a investoři opět krvácí… Otloukánek XRP doplácí na společnost Ripple, která drží více než polovinu zásob. XRP byl dlouhodobě jednou z top 3 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace. Byl postupně překonán Tetherem (USDT), stablecoinem, který je v současnosti nejobchodovanější položkou na kryptomarketu. Nyní ho aktuálně překonává již i Litecoin a XRP ztrácí další příčku a propadá se až na 5. místo.

Tato mince má kromě komunity příznivců i mnoho odpůrců, kteří jí vytýkají řadu věcí a často ji ani nepovažují za kryptoměnu. Ve světle nedávných událostí však vidíme přicházet pohromu pro investory, která nevychází z vlastností či kvalit XRP, ale způsobila ji de facto instituce, která je měla před ztrátou chránit. Po žalobě SEC přišla až hysterická reakce ze strany kryptoměnových burz působících v USA, které jednoduše oznámily, že XRP delistují, ještě před rozhodnutím soudu, který má nyní určit, zda Ripple a jeho zakladatelé porušili zákon prodejem XRP, který probíhá od roku 2013.

V návaznosti na novinky se kryptoměnové burzy včetně Coinbase, Bittrex, Binance US, OKCoin, Bitstamp, OSL, Beaxy a CrossTower distancovaly od XRP a ze svých aktiv ho dokonce vyřadila i investiční společnost Grayscale, která od roku 2019 provozuje historicky první veřejně obchodovatelný indexový fond digitálních měn.

Ani tato zpráva, o které jsme vás informovali, XRP, určenému k přehraničním transakcím pro banky, do karet příliš nehraje a načasování je pozoruhodné: Regulátor OCC: Americké banky mohou využívat stablecoiny a veřejné blockchainy

Další žalobu podal Tetragon

Tetragon, jeden z hlavních investorů, který investoval 200 milionů dolarů do Ripple v roce 2019, podal žalobu u Městského soudu v Delaware. XRP v důsledku soudních sporů, tedy žaloby ze strany Komise pro cenné papíry a burzy v USA (SEC) a nyní i další žaloby společnosti Tetragon, ztratila již i pozici čtvrté největší kryptoměny podle tržní kapitalizace. V době přípravy článku jej překonává Litecoin s kapitalizací 10,4 mld. $, který za posledních 7 dní rostl asi o 22 %.

Ripple již vydal vyjádření. Uvádí:

„V investiční dohodě společnosti Ripple o sérii C existuje ustanovení, že pokud bude XRP v budoucnosti považován za cenný papír, pak má Tetragon možnost nechat Ripple vyplatit jejich kapitál. Vzhledem k tomu, že takové rozhodnutí nebylo provedeno, nemá tento soudní proces žádné opodstatnění. Jsme zklamaní, že se Tetragon snaží nespravedlivě využít nedostatečné regulatorní jasnosti zde v USA. Soudy tuto jasnost poskytnou a my si velmi věříme v naši pozici.”

Vše závisí na žalobě SEC

V tuto chvíli není jasné, jak soud nakonec rozhodne a jaký vliv bude následně jeho rozhodnutí mít na XRP. Jedná se o kryptoaktivum, které nepatří k těm nejvíce decentralizovaným, a to pouze kvůli společnosti Ripple, která skutečně od roku 2013 získává obrovské množství prostředků (více než miliardu dolarů) jeho prodejem. Stále přitom vlastní více než polovinu, nemluvě o “přídělech” XRP pro své zakladatele, kteří si rozhodně nemůžou stěžovat na nedostatek.

Problémem je, že nyní SEC říká, že šlo celou tu dobu o nelegální prodej cenných papírů. Jak plyne z vyjádření, v případě, že soud rozhodně proti Ripple, investoři mohou požadovat zpět své peníze. Navíc v takovém případě hrozí vysoká pokuta, odchod společnosti z USA a v krajním případě dokonce vězení pro zakladatele, kteří navíc sami čelí obvinění z klamání investorů.

Postoj Ripple

Společnost Ripple, generální ředitel Brad Garlinghouse i spoluzakladatel Chris Larsen tuto nálož, odpálenou jen pár dní před odchodem Jaye Claytona z pozice šéfa SEC, zásadně odmítají. A mají pro to řadu důvodů.

Sec se snaží prokázat, že investoři, kteří nakupují XRP, jsou přesvědčeni, že si kupují podíl v Ripple, nebo že je růst ceny XRP nějak zásadně spojen s tím, jak se bude Ripple dařit. Ve skutečnosti však XRP ledger i samotnou kryptoměnu XRP spustili zakladatelé Chris Larsen, Jed McCaleb, Arthur Britto a David Schwartz již v roce 2012. Mince, která má být podle SEC považovaná za cenné papíry Ripple, tedy vznikla ještě před tím, než její tvůrci převzali společnost Opencoin, později přejmenovanou na Ripple Labs a nakonec na dnešní Ripple. Z původních 100 miliard XRP

vývojáři darovali Ripplu 60 %…

Právníci společnosti i proto tvrdí, že jsou přesvědčeni, že spor vyhrají. Uvedli:

„Tato žaloba je ze zákona nesprávná. Další hlavní pobočky vlády USA, včetně ministerstva spravedlnosti a FinCen ministerstva financí, již určily, že XRP je měna. Transakce v XRP tedy nespadají do oblasti působnosti federálních zákonů o cenných papírech. Není to poprvé, co se SEC pokusila jít nad rámec své zákonné pravomoci. Soudy to dříve opravily a učiní to znovu.“

Proč se podle Ripple SEC mýlí

Společnost dlouhodobě tvrdí, že chce vyhovět všem regulačním požadavkům a současně pak poukazuje na to, že v USA chybí regulační jasnost v této oblasti. SEC podle nich roky seděla a sledovala jejich invativní podnikání i nejasnot předpisů. Ve skutečnosti diskuse o tom, proč je XRP měnou (a nikoli cenným papírem), vedeme se SEC téměř tři roky, a přesto jsme se nikdy nesetkali s jasností. Vysvětlili jsme však, že XRP není CP, protože mimo jiné:

  1. XRP není “investiční smlouva“. Držitelé XRP se nepodílejí na zisku Ripple ani nedostávají dividendy, nemají ani hlasovací práva ani jiná podniková práva. Kupující ze svého nákupu XRP neobdrží nic kromě aktiva. Ve skutečnosti drtivá většina držitelů XRP nemá vůbec žádné spojení ani vztah s Ripple.  
  2. Ripple (naše společnost) má akcionáře; pokud chcete investovat do Ripple, nekupujete XRP, ale spíše akcie Ripple.
  3. Na rozdíl od cenných papírů nebyla tržní hodnota XRP korelována s aktivitami společnosti Ripple. Místo toho cena XRP koreluje s pohybem jiných virtuálních měn.”

Útok na krypto průmysl

Další důvod, proč této věci musíme věnovat zvýšenou pozornost, je zde. Brad Garlinghouse ve svém vyjádření zašel tak daleko, že celou věc označil za „útok na krypto jako celek.” Podle jeho názoru jde o precedens, který se může velmi rychle nabalit i na všechny ostatní altcoiny, tvůrce trhu, jako je Coinbase, i společnosti, které pracují s kryptoměnami. SEC navíc podle něj dokonce vytváří nespravedlné podmínky pro podnikání.

S tímto obviněním, spolu se „známkou dobré úřední kontroly SEC“ udělenou pouze ETH a BTC (z čehož těží Čína), vytvářejí nespravedlivou výhodu pro společnosti zde v USA – a dramaticky prospívají BTC a ETH. Je neuvěřitelné, že SEC, americký regulační úřad, je v podnikání s výběrem vítězů v tomto (resp. jakémkoli) odvětví a znevýhodňování společností zde v USA,” stěžuje si šéf Ripple a dodává: „S tímto chováním se SEC zapojuje do totálního útoku na krypto průmysl. To bude skutečné dědictví Jay Claytona.”

TIP: 3 nejlepší cenové modely a indikátory pro Bitcoin, které se vyplatí sledovat v roce 2021

Závěr

Ačkoli XRP dramaticky padá a obvinění jsou vážná, Ripple si věří, že soudní spor vyhraje. Bojuje přitom dle svých slov nejen za sebe, své zákazníky a produkty, ale rovněž za kryptoprůmysl jako celek. Ať už je váš názor na kvalitu projektu XRP jakýkoli, jako investoři většina z nás moc dobře víme, že XRP není ekvivalentem akcií společnosti Ripple, neboť jde o poměrně snadno dohledatelnou informaci. Přesto nyní bude záležet pouze na soudu, na kterou stranu misky vah se tento budoucí precedens překlopí. Ať už soud nakonec rozhodne jakkoli, Ripple nakonec přispěje k vyjasnění pravidel, po kterém již dlouho volá, ale i mnozí další. Zda to sám přežije však teprve uvidíme, první jednání začne v únoru a spor se může táhnout velmi dlouho.

Ohlednutím za rokem 2020 vidíme ze strany SEC či jiných regulátorů jen málo snahy o skutečnou ochranu krypto investorů, kteří jsou ve světě kryptoměn denně na mušce scamerů. Mnozí se stávají obětmi celé škály rozličných druhů různé havěti a škůdců – od hacků, přes podvodné projekty, podvodné nabídky typu “free”, ale i komplikovaných scémat, phishingu, podvodných reklam na YouTube a dalších sítích, a také zcela nesmyslných kryptoměn bez skutečné snahy o nějaký vývoj či inovace a ICO, které vyšuměly naprázdno…

Řada těchto věcí tu bohužel nadále zůstává i v roce 2021 a kryptokomunita si již zvykla dávat velký pozor na všudepřítomný zločin a “divoký západ”, na kterém se pohybují. Žádná bezpečnostní opatření ani hardwarová peněženka však neochrání investory před případným zásahem úřadů, které mohou svým náhlým krokem (ať už oprávněným či nikoli) výrazně znehodnotit dokonce i některé projekty s 8letou historií a kapitalizací v řádu desítek miliard dolarů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *