
Šestapadesátiletý miliardář Jack Ma, zakladatel technologického koncernu Alibaba Group, je ztělesněním čínské verze pověstného amerického snu. Začal jako chudý učitel a vypracoval se do ikonické postavy ztělesňující úspěch a posouvající hranice možného a nemožného. Nyní však zmizel a už přes dva měsíce se neukázal na veřejnosti ani na sociálních sítích. Proměnil se snad čínský sen na komunistickou noční můru pro podnikatele, který si dovolil kritiku úřadů?
Obsah článku:
Smutná pravda o krásné Číně
Čína je asijská velmoc s nesmírně bohatou historií a velkým přírodním bohatstvím. Země prošla nespočtem dynastií a odolala Mongolům, kteří ji ve 13. století celou ovládli. Vyhrabala se i z pohromy, kterou zde způsobili Angličané v 18. a 19. století. Britové tehdy ukradli Číně Hongkong a svým dobyvačným jednáním zavinili chudobu místního obyvatelstva. Ve válce s Japonskem na Čínanech v Mandžusku testovali biologické zbraně. Země je od roku 1949 vedena Komunistickou stranou Číny.
Zdá se, že nejlidnatější země světa má schopnost nechat některé lidi zmizet. Viděli jsme to v případě Justina Suna, který však poté odklad schůzky s americkým miliardářem Buffettem nakonec připsal zdravotním problémům. Nelze opomenout ani případ zmizení některých lékařů, blogerů či právníků, kteří jako první ve Wu-chanu upozornili na nový typ koronaviru.
Podle zjištění BBC zmizelo i velké množství komentářů, které volaly po svobodě projevu, když zemřel Li Wen-liang. Lidmi žijícímí v Čínské lidové republice byl tento lékař označen za skutečného hrdinu. Varoval před koronavirem již v prosinci 2019, ale čínská vláda a policie ho obvinila ze šíření lživých zpráv a nátlakem ho donutila slíbit, že v činnosti nebude pokračovat. Za mnohými z těchto zmizení nestojí nadpřirozené síly, ale čínské úřady, které podle mnoha různých zdrojů umlčují jedince kvůli jejich odlišným politickým
názorům.Zmizel Jack Ma
Problémy začaly již v roce 2020. Čínské regulační orgány začátkem listopadu ohromily finanční trhy, když zabrzdily vysoce očekávanou počáteční veřejnou nabídku společnosti Ant Group. Došlo k tomu jen několik dní před plánovaným zahájením obchodování v Šanghaji a Hongkongu. Finanční společnost Jacka Ma měla získat 37 miliard dolarů a stát se největším IPO v historii. V důsledku zásahu se od listopadu 2020 propadají také akcie Alibaba.
Jack Ma na konferenci v Šanghaji kritizoval čínské regulační orgány. Obvinil je z utlumení inovací a prohlásil, že banky v Číně mají mentalitu „zastavárny.“ Reakce vlády na tento výstřelek byla prudká a zdrcující a stopkou pro akcie Ant Group to nekončí. Peking dále Ant Group nařídil, aby restrukturalizovala velké části společnosti a svoji kontrolu dokonce rozšířil i na společnost Alibaba. Ta je nyní předmětem protimonopolního vyšetřování. Po zakladateli Jacku Ma se navíc od osudného projevu slehla zem.
Zajímavostí pak je, že dosluhující prezident USA Trump v úterý zakázal občanům Spojených států nebo lidem v USA používat devět čínských platebních aplikací, vč. AliPay.
Závěr
Jack Ma upadl ve své mateřské zemi v nemilost a nikdo neví, kde je. Rana Mitter, profesorka historie a politiky moderní Číny na Oxfordské univerzitě:
„Technologičtí podnikatelé mohou být tou nejpůvabnější a veřejně nejpříznivější tváří, jakou Čína ukazuje světu. Neexistuje však žádný jednotlivec, žádná společnost, která by byla větší než čínská komunistická strana.“
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!
Coinbase
Registrací na Coinbase přes náš odkaz získáte zdarma 10 USD v bitcoinech po prvním nákupu kryptoměny.
Binance
Registrací na burze Binance přes náš odkaz získáte doživotní 10% slevu na obchodních poplatcích.