Spoluzakladatel druhé největší kryptoměny Ethereum Vitalik Butterin si posteskl nad změnami BitTorrentu. Uvedl, že to pro nej bylo bolestné, když četl k čemu došlo pod “diktaturou” Justina Suna: „Je to jako dívat se na zombie: Účet *vypadá jako* něco, s čím jste vyrůstali, co znáte a milovali jste 15 let, ale pod ním je to prostě, no, nyní je to jen další příloha Sunovy diktatury.“ Tvůrce IPFS pak rovněž nešetřil kritikou na účet zakladatele Tronu a obvinil ho z plagiátorství.
Rebranding BitTorrentu
Došlo k tomu, že Justin Sun zase jednou čelí obvinění z toho, že do svých projektů krade cizí loga, části textů a další chráněný obsah. Již samotný vznik jeho kryptoměny Tron byl spojen s obviněním z plagiátorství, když se ukázalo, že má zkopírované celé pasáže svého white paperu od jiných projektů. Jak asi víte, v lednu minulého roku proběhlo ICO BitTorentu (BTT), čímž byla roky fungující platforma pro peer-to-peer sdílení souborů přidružena do ekosystému Tronu s vlastní kryptoměnou – TRC-10 tokenem – BTT. Nyní dochází k rebrandingu BitTorrentu na BitTorrent File System (BTFS). Toto logo již samo o sobě nápadně připomíná InterPlanetary File System (IPFS).
Spor o logo
Tvůrce IPFS to velmi pobouřilo. Juan Benet se k tomu vyjádřil na Twitteru, kde napsal: „Aaaaaahahaha nestačí forknout celý náš kód, rebrandovat ho a lhát, že je jejich; použít copy paste na náhodné kousky našich papírů a podvádět své investory nesmyslným mišmašem. Tron nedokáže ani vymyslet originální logo.“ A dodává: „Je to opravdu smutné – BitTorrent býval skvělou technologií – naše generace vyrostla v obdivu k němu i k týmu, který to dal dohromady. Jaká ostuda, vidět toto skvělé jméno procházet tímto druhem rozpaků.”
Dostalo se mu odpovědi od twitterového účtu Bittorentu, který říká: „Není v pořádku obviňovat BitTorrent, který po celá desetiletí zdokonaloval naši technologii. #IPFS by měl být vděčný BitTorrentu za to, že jako vedoucí hráč v tomto odvětví dláždí cestu ostatním. Měli bychom být jednotní!” Samotný Justin Sun pak odpověď doplnil: „Vážně? Vlastníte tvar šestiúhelníku? Musíš znovu přezkoumat své ego, bro.”
Závěr
Justin Sun spor ještě doplnil tvrzením, že dle jeho názoru to byl právě IPFS, kdo zkopíroval technologii BitTorrent. „A my jsme nic neřekli. Věříme v jednotu místo toho, abychom se navzájem obviňovali…” Nelze ovšem pominout, že se tato jakkoli jinak velmi úspěšná osobnost až nápadně často dostává do různých kauz. Ať už jde o žalobu za obtěžování na pracovišti, opakované obvinění z plagiátorství, či centralizační skandál na Steemu, jeden činitel je ve všech těchto případech společný – přítomnost Justina Suna. Co si o tom myslíte vy, to nám nezapomeňte napsat na našich sociálních sítích nebo do komentáře pod článek.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!