Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Justin Sun obviněn z plagiátorství a “zombifikace” BitTorrentu: Kritizuje ho Vitalik Buterin i tvůrce IPFS

Spoluzakladatel druhé největší kryptoměny Ethereum Vitalik Butterin si posteskl nad změnami BitTorrentu. Uvedl, že to pro nej bylo bolestné, když četl k čemu došlo pod “diktaturou” Justina Suna: „Je to jako dívat se na zombie: Účet *vypadá jako* něco, s čím jste vyrůstali, co znáte a milovali jste 15 let, ale pod ním je to prostě, no, nyní je to jen další příloha Sunovy diktatury.“ Tvůrce IPFS pak rovněž nešetřil kritikou na účet zakladatele Tronu a obvinil ho z plagiátorství.

Rebranding BitTorrentu

Došlo k tomu, že Justin Sun zase jednou čelí obvinění z toho, že do svých projektů krade cizí loga, části textů a další chráněný obsah. Již samotný vznik jeho kryptoměny Tron byl spojen s obviněním z plagiátorství, když se ukázalo, že má zkopírované celé pasáže svého white paperu od jiných projektů. Jak asi víte, v lednu minulého roku proběhlo ICO BitTorentu (BTT), čímž byla roky fungující platforma pro peer-to-peer sdílení souborů přidružena do ekosystému Tronu s vlastní kryptoměnou – TRC-10 tokenem – BTT. Nyní dochází k rebrandingu BitTorrentu na BitTorrent File System (BTFS). Toto logo již samo o sobě nápadně připomíná InterPlanetary File System (IPFS).

Nové logo BTFS se nápadně podobá logu IPFS

Spor o logo

Tvůrce IPFS to velmi pobouřilo. Juan Benet se k tomu vyjádřil na Twitteru, kde napsal: „Aaaaaahahaha nestačí forknout celý náš kód, rebrandovat ho a lhát, že je jejich; použít copy paste na náhodné kousky našich papírů a podvádět své investory nesmyslným mišmašem. Tron nedokáže ani vymyslet originální logo.“

A dodává:  „Je to opravdu smutné – BitTorrent býval skvělou technologií – naše generace vyrostla v obdivu k němu i k týmu, který to dal dohromady. Jaká ostuda, vidět toto skvělé jméno procházet tímto druhem rozpaků.”

Dostalo se mu odpovědi od twitterového účtu Bittorentu, který říká: „Není v pořádku obviňovat BitTorrent, který po celá desetiletí zdokonaloval naši technologii. #IPFS by měl být vděčný BitTorrentu za to, že jako vedoucí hráč v tomto odvětví dláždí cestu ostatním. Měli bychom být jednotní!” Samotný Justin Sun pak odpověď doplnil: „Vážně? Vlastníte tvar šestiúhelníku? Musíš znovu přezkoumat své ego, bro.”

Závěr

Justin Sun spor ještě doplnil tvrzením, že dle jeho názoru to byl právě IPFS, kdo zkopíroval technologii BitTorrent. A my jsme nic neřekli. Věříme v jednotu místo toho, abychom se navzájem obviňovali…Nelze ovšem pominout, že se tato jakkoli jinak velmi úspěšná osobnost až nápadně často dostává do různých kauz. Ať už jde o žalobu za obtěžování na pracovišti, opakované obvinění z plagiátorství, či centralizační skandál na Steemu, jeden činitel je ve všech těchto případech společný – přítomnost Justina Suna. Co si o tom myslíte vy, to nám nezapomeňte napsat na našich sociálních sítích nebo do komentáře pod článek.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *