Pátek, 23 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Facebook mění plány: Libra bude zahrnovat několik stablecoinů navázaných na místní měny

Asociace Libra částečně ustupuje regulátorům v poměrně dramatické změně svých plánů. Odkloňuje se od původního záměru zavedení jednotné globální digitální měny, která by mohla oslovit více než 2 miliardy uživatelů Facebooku. Nově přichází s plánem na vytvoření více verzí svého stablecoinu. Celé je to však trochu složitější, takže čtěte dál.

Libra byla poprvé představena Facebookem loni v červnu jako jednotný stablecoin podložený košem fiat měn. Od začátku vyvolala obrovský rozruch v řadách politiků, regulátorů a centrálních bank po celém světě. Žádný jiný projekt v celé historii kryptosvěta pokud je nám známo nikdy nevyvolal takovou hysterii. Lze se domnívat, že se regulátoři a zákonodárci vyděsili myšlenkou digitální měny na platformě čítající více než 2miliardovou základnou aktivních měsíčních uživatelů. Nejčastěji se ozývaly obavy, že by Libra vytvořila finanční nestabilitu a zasáhla by do měnové suverenity a měnové politiky zemí.

Mark Zuckerberg jako šéf Facebooku a šéf projektu David Marcus slíbili regulátorům, že bez jejich svolení Libru nespustí. Přesto státy, v čele s Čínou, která je již na dosah od spuštění digitálního juanu, začaly mnohem rychleji houfně zvažovat své vlastní digitální měny…

Asociace Libra vydala revidovaný white paper

22členná organizace se sídlem v Ženevě tvrdí, že jejím hlavním účelem je „umožnit jednoduchý globální platební systém a finanční infrastrukturu, která podporuje miliardy lidí.“ Nicméně tento účel se nyní poněkud vzdaluje s tím, jak dochází pod tlakem regulátorů a zákonodárců ke změně. Nový white paper zahrnuje plán na vybudování jakési sítě několika stablecoinů, přičemž každý z nich bude podložen jinou fiat měnou. Uvádí:

„Každý “jednoměnový” stablecoin bude plně zajištěn rezervou, která bude sestávat z peněz nebo ekvivalentů hotovosti a velmi krátkodobých státních cenných papírů denominovaných v této měně. Doufáme, že budeme spolupracovat s regulačními orgány, centrálními bankami a finančními institucemi po celém světě, abychom postupem času rozšířili počet “jednoměnných” stablecoinů dostupných v síti Libra.”

Zároveň však projekt hovoří také o jakési “složené” Libře, kterou si lze představit jako určitou skládačku všech těchto “single-currency” stablecoinů v síti. K tomu se dále uvádí: „≋LBR nebude samostatným digitálním aktivem odděleným od stablecoinů jednotlivých měn. V rámci této změny bude ≋LBR jednoduše digitálním složením některých stablcoinů, podložených jednou měnou, dostupných v síti Libra.“

Tip: Co je CBDC a jaký je rozdíl oproti běžným kryptoaktivům

Závěr

V novém vydání „White Paper v2.0″ asociace Libra představila nový systém svých centralizovaných stablecoinů. Chtěli by vytvořit síť několika stablecoinů podložených jednotlivými světovými měnami, jako je dolar, euro, atd. Tyto jednotlivé digitální měny by se zároveň měly spojit do jakési digitální skládačky – čímž by v tomto šikovně vymyšleném konceptu měla vzniknout samotná Libra. Otázkou zůstává, zda tato svým způsobm geniální hříčka změní názor regulátorů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *