Pátek, 17 lednaVítejte na hodlerském webu!

HODL | Facebook – Timeline Sociální Sítě, Která Přepsala Lidské Dějiny

Milí čtenáři, dnes tu máme příběh, který uchválil celý svět. Kdo by neznal Facebook. Tato společnost vznikla v pokojíku obyčejného studenta. Dodnes přerostla v giganta, který začíná děsit dokonce i hlavy velkých států. Každý třetí člověk ho používá, další miliardy pak používají dceřiné aplikace. Nabídneme vám pohled do historie sociální sítě, která doslova přepsala lidské dějiny.

Facebook – Timeline

2003 – Harvard

  • Mark Zuckerberg má webovou stránku s názvem Facemash. Zuckerberg hackl studentskou databázi Harvardu, aby naplnil stránky obrázky a vytvořil „hot or not“ hru, ve které uživatelé hodnotili fotografie studentů.

2004

  • Únor 2004 Facebook – Zuckerberg a spoluzakladatelé Dustin Moskovitz, Chris Hughes a Eduardo Saverin spustili Facebook pro studenty. Harvard v únoru a o měsíc později i Yale, Columbia a Stanford. Brzy následovaly univerzity po celé USA.
  • Červen 2004 Kalifornie – Zuckerberg opouští Harvard a pracuje na Facebooku. Spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel investuje 500 000 dolarů a nasměruje Facebook ke společnosti.
  • Prosinec 2004 Facebook – Společnost oznámila 1 milion aktivních uživatelů.

2005

  • Září 2005 Facebook – Facebook expanduje z univerzitní sítě. Nyní ho můžou využívat také studenti středních škol.

2006

  • Červenec 2006 Yahoo – Nabídli za Facebook miliardu dolarů. Peter Thiel a rizikový kapitalista Jim Breyer to chtěli vzít. Mark Zuckerberg však nabídku odmítl.
  • Září 2006 Facebook – Nyní se může registrovat každý, kdo má alespoň 13 let.

2007

  • Říjen 2007 Microsoft – Softwarový gigant odkupuje 1,6 % společnosti za 240 000 000 dolarů. V té době již měl Facebook hodnotu 15 miliard. Zanedlouho uvádí do provozu reklamní program Beacon. Jeho úkolem je “špehování” uživatelů na stránkách třetích stran. Produkt se stává katastrofou pro soukromí uživatelů.
  • Prosinec 2007 Facebook – S téměř 60 miliony aktivních uživatelů se stává největší stránkou mezi studentskými weby a patří do první desítky nejnavštěvovanějších webů na světě.

2008

  • Únor 2008 soudbratři Winklevossové se dožadují svých práv. Tvrdí, že jim Zuckerberg ukradl jejich nápad – myšlenku, která stála za vznikem sociální sítě Facebook.

2009

  • Únor 2009 Facebook – Poprvé spatřuje světlo světa ikonické tlačítko Like.
  • Červen 2009 Čína – Facebook byl definitivně zakázán v nejlidnatější zemi světa. Podobný osud mimochodem potkal také Google či Twitter.
  • Srpen 2009 FriendFeed – Akvizicí Facebook získává vývojáře a know-how tohoto společenského webu. Sociální síti to mimo jiné přineslo řadu nových funkcí, jako např. aktualizace zpráv v reálném čase.

2010

  • Říjen 2010 Holywood – Do kin přichází film The Social Network (Sociální síť) režiséra David Finchera. Film pojednává o vzniku Facebooku. Drama vypráví prostřednictvím odlišných pohledů příběh vzniku největší sociální sítě.
  • Prosinec 2010 Arabské státy – V Tunisku začínají protesty a následuje tzv. arabské jaro, měnící politické systémy severní Afriky a Blízkého východu. Lidé se proti režimu spojili na Facebooku, který byl považován za jeden z katalyzátorů revoluce na Blízkém východě. To demonstrovalo sílu sociálních sítí.

2011

  • Září 2011 Vývojářská konference F8 – Zuckerberg představuje Timeline. Nová funkce seřadí příspěvky uživatelů v chronologickém pořadí.
  • Někdy v roce 2011 – Bratři Bratři Cameron s Tyler Winklevossovi vyhráli soudní spor a Zuckerberg jim vyplatil 65 milionů dolarů. Později (2013) si za část z těchto peněz nakoupili velké množství bitcoinů. Bitcoin pak prudce vyrostl asi o 10 tisíc procent a stali se pravděpodobně prvními známými bitcoinovými miliardáři (v USD).

2012

  • Duben 2012 Instagram – Společnost odkupuje platformu pro sdílení fotografií za 1 miliardu dolarů.
  • Květen 2012 Nasdaq – Facebook se stává veřejně obchodovatelným na burze. Proběhla tehdy největší technologická IPO (initial public offering), tedy prvotní nabídka akcií. Zajímavostí je, že během několika následujících měsíců cena jeho akcií prudce klesá (pod hodnotu v IPO), avšak kdo vytrval, mohl se nakonec těšit ze slušných výnosů.
  • Říjen 2012 Facebook – Sociální síť překračuje miliardu aktivních uživatelů měsíčně, což představuje každého sedmého člověka na planetě.

2013

  • Leden 2013 Facebook – Platforma přidává funkci Graph Search. Mocný nástroj umožňuje vyhledávat v profilech podle libovolných informací, které na sebe miliarda uživatelů vědomě či nevědomky prozradila. To prohlubuje vlnu nevole proti šmírování a opět zdůrazňuje potřebu ochrany soukromí.
  • Duben 2013 HTC – Malý zájem odsuzuje Facebook Phone k neúspěchu.
  • Červenec 2013 Akcionáři – Facebook se po propadu konečně dostává zpět na cenu, za jakou byl prodáván v IPO.

2014

  • Únor 2014  WhatsApp – Tuto mobilní aplikaci Facebook kupuje za dechberoucích 19 miliard dolarů.
  • Březen 2014 Virtuální realita – Mark Zuckerberg se rozhoduje k další koupi, tentokrát se k Facebooku za 2 miliardy dolarů přidává Oculus
    . Platforma pro virtuální realitu se tak stává součástí sociální sítě.

2016

  • Březen 2016 Oculus – Společnost začíná dodávat dlouho očekávané “Rift VR headsets”, náhlavní soupravy pro virtuální realitu.
  • Duben 2016 Facebook Live – Služba na živé video na Facebooku…
  • Květen 2016 Obvinění – Facebook je obviněn z cenzury “konzervativních” novinek v sekci trending. Bývalí pracovníci promluvili o umělém vtlačování vybraných zpráv do sekce “trending”, přestože nebyly tak populární. Hovoří se o možném zmanipulování prezidentských voleb, ve kterých vítězí Donald Trump.

2017

  • Červen 2017 Facebook – Sociální síť překračuje 2 miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Zuckerberg to komentuje: “Přemýšleli jsme o tom, jaká je naše odpovědnost ve světě a co musíme udělat.”

2018

  • Leden 2018 WhatsApp – Platforma zakoupená před necelými 4 lety má již 1,5 miliardy měsíčních uživatelů. Spekuluje se, že by mohla předběhnout samotný Facebook.
  • Duben 2018 Kongres USA – Zuckerberg svědčí o sérii skandálů. O měsíc později informuje New York Times o tom, že Facebook měl s výrobci zařízení dohodu o sdílení velkého množství osobních údajů.
  • Červen 2018 Instagram – Aplikace patřící Facebooku dosahuje 1 miliardy aktivních uživatelů. Konkurenční Snapchat má necelou pětinu.
  • Září 2018 Kongres USA – Provozní ředitelka společnosti Sheryl Sandbergová svědčí ohledně volebního zásahu. Později Facebook odhaluje, že platforma byla hacnuta, což vedlo k ohrožení dat až 30 milionů uživatelů. Během skandálů opouštějí společnost zakladatelé Instagramu a následují tak zakladatele WhatsApp.
  • Prosinec 2018 Facebook – Koncem roku má společnost podle Zuckerberga 30 tisíc zaměstnanců, kteří se zabývají bezpečností platformy. Dále prý každoročně investují do bezpečnosti miliardu dolarů.

2019

  • Červenec 2019 Kongres USA – Šéf Facebooku pro technologie blockchain David Marcus odpovídal na otázky ohledně plánované kryptoměny Libra.
  • Červenec 2019 FTC Facebook obdržel masivní pokutu ve výši 5 miliard USD za porušení soukromí uživatelů.
  • …Sága pokračuje.

TIP: Trochu Lepší | Bitcoin – Co Budete Vědět, Když si Přečtete Knihu Andrease Antonopoulose

Závěr – Facebook úspěchy a pády

Příběh úspěšné společnosti, kterou Mark Zuckerberg vytvořil od úplného začátku, nekončí, ale pokračuje dál. Facebook sám o sobě používá téměř 2,5 miliardy lidí, což znamená, že je zde každý třetí lidský obyvatel planety. Kromě toho společnost vlastní další platformy, čím se výsledné procento jen zvětšuje. Jeho příběh však není jen o neuvěřitelně úspěšném podnikateli, který dokázal něco velkolepého.

Facebook čelí také problémům a skandálům. Stále více lidí si začíná uvědomovat palčivost problému ochrany osobních dat a svého soukromí. Sociální síť má navíc obrovskou sílu a mohla by potenciálně manipulovat veřejné mínění a názory lidí. Je zde také otázka závislosti na soc. síti, závislosti na lajcích a psychologické problémy spojené s potřebou ukazovat se na síti lepší, šťastnější a krásnější. Virtuální realita spojená se soc. sítí pak nabízí poutavé náměty pro autory katastrofických sci-fi filmů.

Facebook ukázal, že může dát sílu do rukou lidí, kteří se díky němu dokážou spojit. Stejná soc. síť však rovněž světu ukázala, že stejně dobře umí tuto sílu využít ve svůj prospěch, či dokonce použít proti svým uživatelům. Facebook se řadí mezi největší světové nadnárodní společnosti. Jeho kryptoměnu by mohlo používat více lidí, než jakoukoli státní měnu.

Politici si toto nebezpečí uvědomují. Technologie se však nedají účinně stopnout. Jedinou možností či nadějí tak zřejmě zůstává Bitcoin, který nikdo neřídí ani neovládá. To by mu mohlo umožnit uspět, ve světě mnoha protichůdných zájmů a politických i podnikatelských tlaků. Přesto pokud jde o Facebook, musíme mu uznat obrovský úspěch, který začal prostým nápadem na univerzitní koleji. Postupně se sociální síti podařilo doslova přepsat následující vývoj lidských dějin.

 

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *