Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Čím mě oslovil Jaroslav Dušek v roce 2020 [Odpočinkový článek]

Letošní rok byl pro mnoho lidí náročnější než obvykle. Lidé nemají moc rádi změny a bojí se toho, čemu nerozumí, ale každý se může rozhodnout, že se změní. V tomto článku to nebude o trzích, ale odpočineme si v našem tradičním odpočinkovém formátu v naší rubrice Bohatství. Tématem je Jaroslav Dušek a jeho názory, myšlenky a vhledy. Bude to jako vždy stručné a volné, a doufám, že i zajímavé.

Jiní lidé

„Nevtahujte do svých úvah jiné lidi!”

Je to zvláštní, ale první věc, která mě napadla, není udělený bludný balvan ani divadlo. Nejsou to věci, které by byly uváděny v titulcích, ale spíše nenápadné věty řečené v pozadí. Říká se, že nejdůležitější věci si lidé říkají mezi dveřmi. Jaroslav Dušek je herec a moderátor, který se často a rád vyjadřuje na různá společenská témata. Je trochu “jiný” – liší se svými názory od většinového pohledu na život a na svět, ve kterém žijeme.

V tomto článku se nevyhnu jednomu menšímu prohřešku, ale snad mi jej prominete. Budu muset do své úvahy pomyslně přizvat jednu současnou inspirativní osobnost. Ona ta námitka navíc stejně stojí trochu jinak. Neměli bychom si ve svých úvahách dělat závěry o tom, co si jiní lidé budou myslet nebo co udělají. To znamená, že svá rozhodnutí bychom měli spíše zakládat na faktech a vlastních závěrech, než na tom, jak předpokládáme že to mají jiní lidé, nebo – co si o tom řeknou.

Dítě neumí myslet ve slovech

Chvíli mi trvalo, než jsem tuhle “Duškovinu” pochopil. Pak mi ale najednou svitlo a skutečně musím uznat, že tohle má svou nečekanou hloubku. Hezky to ukazuje, proč stojí za to věnovat pozornost tomu, co tento 59letý člověk říká. Mohli bychom jej rovnou zavrhnout, říct, že jsou to kontroverzní názory a celé si to tak zjednodušit. Druhá možnost je pokusit se zjistit (pochopit), co vlastně říká. Připravte se na to, že budete riskovat, že si trochu přehodnotíte některé své dosavadní názory.

V tomto případě jste nuceni přehodnotit rovnou způsob, jakým přemýšlíte o věcech. A nejen to, dokonce vás to vyzývá zajít ještě dál. Vy dnes můžeme rovnou zvážit, že třeba nemusíme vůbec myslet. Třeba aspoň chvíli, aspoň den. Dokážeme to ještě vůbec? Jen tak vypnout hlavu a dopřát si poprvé odpočinek od myšlení… Je to vlastně trochu vtipné, ještě včera jste se možná báli, že něco nedomyslíte a teď najednou tohle! Můžete zjistit, že myslet ve skutečnosti není takový problém, jako chvíli vůbec na nic nemyslet. No tohle vám nějak opomenuli říct ve škole, že?

Slova nám dávají možnost myslet o věcech. Bereme jako samozřejmost, že myslíme ve slovech. Myslíme o věcech, které v danou chvíli vůbec nemusí být v naší blízkosti. Dáváme důležitost podstatným jménům. Zapomněli jsme, že jsme dřív uměli myslet také beze slov. Letos na jaře jsme měli možnost si to připomenout. Koronavirus

nám tehdy nabídl ticho a klid. Skutečně bylo možné pocítit blahodárnou moc uklidnění. Ale byla to jen iluze, tu možnost totiž máme ve skutečnosti stále. Není problém dospět, ale zapomenout. Vzpomeňte si proto na sebe, když jste byli dětmi a současně zkuste myslet na přítomnost, bez starostí o to, co už bylo, a co teprve bude.

Žijeme za domácí úkol

Jaroslav Dušek má za sebou mnoho rozhovorů s lidmi, kteří hájí poněkud odlišný názor o tom, co je dobré pro děti, od toho, co je prezentováno školním systémem. Myslím, že sám na toto téma minimálně jednou někde “seděl” jako host. Osobně tuto část Duškovy tvroby doporučuji nejvíce (např. tento unikátní rozhovor). Každý z nás byl jednou dítě a někteří již dospěli. No není problém dospět, ale zapomenout.

Postupně jsme byli vtaženi do světa, kde žijeme za domácí úkol. K mnoha věcem jsme byli přinuceni okolnostmi a systémem a vůbec nám nejsou příjemné. Člověk postupem času otupí, ale můžete se přistihnout, jak se sami stáváte přesně tím, co vám jednou vzalo radost ze života. A třeba si při té příležitosti uvědomíte, že je důležitější žít, než plnit úkoly.

Jednou příjde doba, kdy budou děti vyrůstat svobodně a přiznáme jim lidská práva – jako by byly také lidmi – společnost se změní. Z nesvobodné školy vycházejí nesvobodní lidé – poslušní občané. Svobodná škola bude vychovávat svobodné děti, ze kterých vyrostou svobodní lidé a svobodná společnost.

TIP: Bitcoin překonal 20 000 dolarů! Poprvé v historii se cena hlavní kryptoměny dostala nad tuto hodnotu!

Závěr – Jaroslav Dušek

V bitcoinové komunitě se často mluví o vystoupení ze systému, ale k tomu bohužel samotné peníze nestačí. Je to i o tom, přestat se snažit zapadat do nějakých tabulek a škatulek, ve kterých by nás někdo chtěl mít. Jaroslav Dušek mě zaujal také tím, že patří do skupiny těch, kteří tuto možnost určitým způsobem připomínají / nabízejí. Pro mě jsou tito lidé vzácnější, než celý průvod jejich odpůrců, kteří sami obvykle nic zajímavého nenabízejí.

Rok 2020 se chýlí ke konci – zůstaňte s námi a budeme vám zdarma poskytovat naše edukativní články, zprávy a novinky i v roce 2021. Společně již od března 2019 sledujeme rozpuk kryptoměn naživo! KryptoHodler navštěvuje stále více nováčků i starších uživatelů a hodlerů kryptoměn – děkujeme vám všem!

4 dohody – legendární vystoupení

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *