Peníze pro běžného člověka představují něco, co neroste na stromě, na co se musí tvrdě pracovat a co je nutné k životu. Tak nám to alespoň říkávaly naše mámy, že? Díky internetu dnes již lidé mají možnost zjistit, odkud se peníze vlastně berou, jak vznikají a kdo je ovládá.
Obsah článku:
Peníze jsou dluh?
Již jsme podrobně popsali co jsou FIAT peníze v dřívějším článku. Zde na to tedy jen v krátkosti navážeme. Již jsme si řekli, co dává těmto penězům hodnotu. Samy o sobě žádnou vnitřní hodnotu nemají a je to jen důvěra lidí ve stát, co jim udržuje kupní sílu, nic víc. Postrádají totiž vzácnost, která je typická pro zlato a stříbro (ale i Bitcoin), kterého je omezené množství a nikdo s tím nic nenadělá.
Dokud lidé věří, že stát funguje, budou věřit také tomu, že by měli vyměnit své poklady a čas za papír, a že to následně zase někdo jiný udělá pro ně. Vznik peněz je spojen s dluhem, proto světové zadlužení tak šíleně roste. Když se začnete zabývat otázkou, odkud se berou peníze, uvědomíte si, že se v zásadě jedná o důmyslný strojek, který vyrábí dluh a tiskne ho na papír.
Jak vzniká Bitcoin a jak Fiat
Jak a proč? Peníze vznikají jen tak, ale následný dluh je reálný. U Bitcoinu jsme zvyklí, že žádná mince nevzniká z ničeho. Je třeba vynaložit velké úsilí a soustředit množství výpočetního výkonu, abyste dokázali vytěžit blok a získat tak Bitcoin. U FIAT peněz je to jiné. Bitcoin nemůže nikdo “vytisknout,” byť se již i do tohoto trhu hrnou finanční instituce a přinášejí stohy různých derivátů a odvozenin. Pravý Bitcoin nelze jednoduše vydat, a to platí pro všechny stejně.
Odkud se berou
U FIAT měn je to právě naopak. A protože jejich emitentem ve skutečnosti není stát, ale banky, jsou tyto peníze již při svém vzniku dluhem. Tuto část nikdo z nás nedokázal pochopit a přijmout napoprvé. Je to šok, když zjistíte, že ten největší podvod je zakořeněn přímo v útrobách monetárního systému a vy, jako jednotlivec, s tím vlastně nemáte možnost něco udělat.
Není komu to nahlásit, kde volat o pomoc… FIAT měna vzniká v bance z ničeho a formou půjčky je hrnuta do ekonomiky.
Centrální i komerční banky mají jako jediné subjekty v systému zákonnou možnost tisknout peníze a vytvářet je v elektronické podobě. A dělají to jednoduše tak, že tyto peníze prostě vytvoří a poté je půjčují státům, firmám a domácnostem na dluh.
Video
K tomuto článku nás inspirovalo video z ytb kanálu Bitcoin – Investícia do budúcnosti BFI, které vám k dané problematice doporučujeme zhlédnout. Proklikem můžete přejít přímo na youtube a zanechat autorovi videa třeba lajk.
Závěr
Pokud jste to již věděli, není to pro vás nic nového, ale tyto věci člověk prostě potřbuje slyšet alespoň několikrát, než mu naplno dojde, jak je to vlastně s FIAT měnou. Zaslechl jsem názor, že Bitcoin je řešení, které stále hledá problém, které by mělo řešit. No, myslím, že nebudu daleko od pravdy, když uvedu, že jsme ho právě našli. Problémem je, že naše měny nejsou jen inflační, jsou dokonalým vynálezem na okrádání lidí a časovanou bombou.
Jsem v tomto možná optimista, ale věřím, že máme stále dost času to nějak změnit. Až se problémy začnou prodírat na světlo světa a dluhy se stanou neúnosnými, musí se najít řešení, které nás uchrání před sebedestrukcí. Proto osobně nesdílím pohled na katastrofický scénář, který zazněl v závěru videa.
Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.
Co číst dále?
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!