HODL | Kryptoměnové Peněženky – Jak Uchovávat Bitcoin a Altcoiny

hodl, peněženky, kryptoměny, bitcoin, jak, kde, ukáldat, skladovat, uložit, peněženka, wallet, trezor, ledger, paperwallet

Milí čtenáři, je neděle 25. srpna 2019, Bitcoin si sedí na supportní úrovni lehce nad 10 000 $. V tomto díle týdeníku HODL se budeme věnovat tomu, jak je to vlastně s uchováváním kryptoměn. Popíšeme si, co to jsou kryptoměnové peněženky a jak je používat.

V minulém díle jste četli: Jak si Koupit Bitcoin či Jiné Kryptoměny

Kryptoměnové peněženky

Jestliže si právě pokládáte otázku, kam si uložíte kryptoměnu a jak to celé funguje, věnujte pár minut k přečtení tohoto článku. Základní rozdíl mezi bankou a Bitcoinem z hlediska uchovávání je ten, že s Bitcoinem jste vy sami svou vlastní bankou. K tomu patří výhody, ale i nevýhody.

Advertisement

Výhodou je, že máte sami kontrolu nad svou kryptoměnou. Pokud vlastníte privátní klíč ke kryptoměně ve své peněžence, jste jediný, kdo ji může kamkoli odeslat. Žádná banka vám to nezakáže, ale ani vám nikdo neobnoví stav účtu po nešťastné chybě. I proto se včasná příprava vyplácí.

TIP: Bezpečnostní pravidla v kryptosvětě

Kryptoměnová peněženka může být v počítači, mobilu, nebo napsaná na papíře. Existují dva základní druhy offline (neboli cold) a online (hot). Na běžné platby se může hodit online peněženka, ale pro dlouhodobý i střednědobý hodl je vhodnější bezpečnější varianta. Nás proto bude zajímat především offline peněženka.

Na co si dát pozor

Když uchováváte své kryptoměny na burze, riskujete mnohem více, než ve vlastní zabezpečené peněžence. Proto se zejména větší částky nedoporučuje držet na kryptoměnové burze déle, než je nezbytně nutné. Někteří tak přišli o peníze třeba při lednovém hacku Cryptopie, ze kterého se burza již nevzpamatovala.

Hackeři však kromě burz cílí také na samotné uživatele. Pozor třeba na virus, který umí změnit adresu při kopírování. Před odesláním transakce proto vždy důkladně zkontrolujte, že je adresa správně. Osobně doporučuji raději nejprve do peněženky poslat menší částku a když v pořádku příjde, můžete poslat zbytek.

Offline peněženka na HODL

Osobně jsem nejprve experimentoval s paperwallet. Jedná se o nejjednodušší kryptoměnovou peněženku. Existuje několik online generátorů, které dokážou vytvořit papírovou peněženku pro většinu největších kryptoměn.

Důležité je pochopit, že každá kryptoměna potřebuje specifickou peněženku, která je kompatibilní. Je to dáno blockchainem či jiným DLT na kterém daná kryptoměna stojí. Coin má vlastní síť, token používá síť platformy. Proto se ERC-20 tokeny posílají do Ethereum peněženky a analogicky to platí pro tokeny na jiných platformách, jako jsou např. NEO, ICON, EOS či Cardano.

Ve všech ostatních případech je potřeba si vygenerovat peněženku přímo pro daný coin. Jinými slovy, Bitcoin, Litecoin či Ethereum (atd.) budete z burzy posílat každý na jinou adresu. Generováním myslíme tvorbu veřejné adresy a privátního klíče. Tato kombinace je vše, co obsahuje papírová peněženka. Kryptoměny samotné pak nikdy neopustí blockchain.

Peněženka je vlastně úložiště privátního klíče, díky kterému můžete s coiny a tokeny disponovat. Ten je třeba chránit. Veřejná adresa pak slouží k přijímání transakcí a kontrole zůstatku, kterou vám umožní buď samotná peněženka, nebo můžete využít explorer.

Odkaz na explorer pro Bitcoin (CMC)
Obrázek: CoinMarketCap – odkaz na explorery pro Bitcoin (CMC)

Paperwallet – návod

V případě paperwallet se jedná o nejobyčejnější a zároveň velmi elegantní řešení úschovy kryptoměn. Je dokonale offline, takže jediný nebezpečný moment je samotná tvorba a tisk. Předem upozorňuji, že má i své nevýhody. K nim patří náchylnost na vodu či oheň a zmíněný tisk. Proto je nejlepší mít několk kopií, generovat a tisknout při vypnutém internetu ideálně na čistě nainstalovaném operačním systému a s tiskárnou, která si dokument neuloží někam do mezipaměti.

  1. Otevřete si stránku s open source paperwallet generátorem (např. ZDE).
  2. Stáhněte si stránku do počítače k offline použití (klik na “Download” v patičce stránky).
  3. Zavřete všechny procesy, použijte čistý OS, antivirus a pak vypněte internet.
  4. Otevřete soubor – otevře se offline stránka s paperwallet generátorem.
  5. Vyberte kryptoměnu, pro kterou chcete vytvořit peněženku, vygenerujte ji a vytisknětě.
  6. Doporučuji uložit do souboru veřejnou adresu, abyste předešli zdlouhavému přepisování, nikdy však za žádných okolností neukládejte do PC či mobilu ani nefoťte soukromý klíč.
  7. Překlikněte v prohlížeči na jinou stránku a pak kompletně smažte nedávnou historii, vymažte mezipaměť tiskárny a restartujte PC, než znuvu zapnete internet.
  8. Ujistěte se, že si papírovou peněženku uložíte na bezpečné místo, kde ji nikdo nenajde, kromě jednoho člověka, kterému věříte, pro případ, že by se vám něco stalo.

Hardwarová peněženka

Jelikož tisk peněženek nikdy není zcela bez rizika a v případě zavirovaného PC způsobí ztrátu kryptoměn, bylo potřeba najít lepší, bezpečnější způsob. Proto vznikly hardwarové peněženky, jako Trezor či Ledger. V případě, že chcete hodlovat kryptoměny za větší obnos peněz, pravděpodobně se jejich použití nevyhnete.

Na obě v budoucnosti vydáme samostatné návody, ale pokud nechcete čekat, můžeme vám doporučit např. návod na Trezor (1, 2) a Ledger (zde, nebo video:)

Někdy méně je více

Téměř každý nováček po objevení altcoinů začne mít pocit, že je musí mít snad všechny. Časem narazí na problém s potřebou obrovského množství peněženek a místo diverzifikace, což je samo o sobě u kryptoměn poněkud diskutabilní, si v tom akorát udělá pořádný nepořádek. Často to také vede k ponechání kryptoměn na burze. Proto, než koupíte nějakou kryptoměnu, vždy se ujistěte, že je pro ni k dispozici ověřená a bezpečná peněženka.

Závěr

Doufám, že jsme zodpověděli některé otázky, na které se řada nováčků ptá, a taky ty, o kterých zatím ani neví. Peněženek existuje celá řada, některé kryptoměny, jako NEO, Cardano, Ethereum či IOTA mají speciální peněženky, k některým lze dokonce připojit zabezpečení Trezorem či Ledgerem, ale existuje také několk možností, jak uchovávat více kryptoměn v jedné softwarové multikryptoměnové peněžence typu Exodus. Také o těchto možnostech budeme průběžně vydávat samostatné články s detailními návody. Jakmile budou hotové, doplníme je i do tohoto článku.

 

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Sobotní Přehled Posledních Novinek (#SPPN12) – Převálcují Nás Státní “Kryptoměny”?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.