Jak si koupit Bitcoin a jiné kryptoměny – Průvodce pro začátečníka

jak koupit bitcoin

Jak si hned ukážeme, koupit Bitcoin (BTC) není až tak složité. Zde najdete vše potřebné, co potřebujete vědět na téma, jak koupit Bitcoin. Také si připomeneme některé základy a bezpečnostní pravidla, bez kterých se žádný investor v kryptosvětě neobejde.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Než začnete nakupovat

Určitě nepodceňte přípravu. Když jde o peníze, zbrklost se nevyplácí. Pokud jste se teprve nedávno dozvěděli o kryptoměnách a už se vidíte, jak na nich vyděláte majlant a získáte velké bohatství, nenechte se těmito pocity zlákat k příliš unáhleným rozhodnutím. Dopřejte si čas na studium všech potřebných informací a nespěchejte. Můžete využít naši sekci Základy kryptoměn.

bitcoin, portfolio, kryptoměny, bitcoinovej kanál, hodler, sešit, mince

Nevynechejte: Bezpečnost | Důležitá pravidla při nákupu a hodlování kryptoměn

Jak koupit Bitcoin a kryptoměny

Dobře. Nyní již můžeme přikročit k samotnému nákupu. Začněte tím, že si vyberete burzu nebo směnárnu a provedete první nákup. Pro tento účel je třeba mít přiravenou taky peněženku, kam si nakoupené krypto pošlete. Kryptopeněženkám a jejich výběru se budeme věnovat příště. Kupujete li Bitcoin nebo jiné kryptoměny na dlouhodobé držení, nemá cenu je zbytečně nechávat déle než je nutné na burze, kde zbytečně riskujete hack. V malých částkách na začátku to však udělat lze.

Směnárny

Směnárny v ČR. Existuje několik směnáren, kde si můžete koupit krypto přímo za české koruny. Pro začátečníka to může být ideální volba. Za cenu trochu vyšších poplatků si bez zbytečných složitostí vyzkoušíte, jaké to je, koupit si svoje první bitcoiny, resp. kousek BTC. Výhodou je čeština a Kč. Můžeme zmínit třeba Bitbeli, VirtualProperty, či Simplecoin, ale existuje i pár dalších. Sami si snadno porovnáte, kde mají nižší poplatky, což se v čase může měnit.

Bitcoin ATM a vexl

Další možností jsou bitcoinové bankomaty. Zde může být výhodou také vaše anonymita při nákupu a prodeji do určité částky. To je však opět vyváženo vyššími poplatky. U nás je těchto bankomatů poměrně dost, takže se s ním pravděpodobně setkáte v nejbižším velkém městě. I zde platí, že jde o metodu vhodnou spíše pro obchodování v menších částkách, resp. pro začátečníky. Před nákupem si zkontrolujte, zda jsou poplatky v rozumné výši.

bitcoin, bankomat

Můžete se také pokust najít někoho, kdo chce prodat, třeba na sociálníchh sítích. Vexl vám může ušetřit peníze na poplatcích

Zahraniční směnárny a burzy

Časem se asi dostanete na větší zahraniční směnárny a burzy, kde může být nákup kryptoměn výhodnější a získáte zde přístup také k mnoha altcoinům, o kterých si na českých směnárnách můžete nechat jen zdát. Můžeme zmínit třeba Coinbase, Binance a Kucoin. V tomto ohledu však určitě platí, že kvalita má přednost před kvantitou. Proto nedoporučujeme zbytečně obchodovat na pochybných burzách, které mohou mít méně promakané zabezpečení.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Hacky burz nejsou výjimkou, proto je opatrnost na místě. Některé burzy nabízejí nákup kartou, ale tuto možnost bych vám moc nedoporučil, pokud je nákup v jiné měně než Kč, protože zaplatíte dvojí poplatky. To je díky skrytým směnárenským poplatkům vaší banky, které jsou srovnatelné s poplatkem za plabu kartou a dohormady se nasčítají.

coinbase, bitcoin, nákup, burza

Nákup v cizí meně

Je třeba si uvědomit, že pokud nakupujete v cizí měně (eurech), vaše banka vám naúčtuje skryté poplatky prostřednictvím směnného kurzu. Někdy přidá také poplatek za sepa platbu či za platbu v cizí měně. Za samotnou platbu kartou vám pak burza či směnárna strhne cca 3 až 5 %. Proto je nákup kartou zajímavou možností jen pokud burza umožňuje nákup v měně, kterou používáte (Češi Kč, Slováci s eurem tento problém nemají), nebo na zkoušku či v krajním případě.

Vcelku dobrá možnost, jak koupit Bitcoin, je udělat první nákup kartou na směnárně Coinbase a získat bonus (viz návod ZDE). Výhodou je burza Coinbase Pro, kde se pak přesunete a díky nižším poplatkům a SEPA vkladům získáte poměrně výhodnou možnost, jak koupit Bitcoin. Veškerý postup najdete v našem návodu.

Investiční strategie

Začínající hodler by si měl ujasnit svoji strategii.

  • Nez začnete kupovat kryptoměny, měli byste mít alespoň částečně jasno v tom, které kryptoměny chcete koupit, kolik budete investovat, případně v jakých intervalech budete přikupovat.

V kryptokomunitě panují dva protichůdné směry. Bitcoin maximalismus hlásá, že Bitcoin (BTC) je mnohem lepší, bezpečnější a hodnotnější, než všechny ostatní kryptoměny – tzv. altcoiny (pejorativně – “shitcoiny”). Naopak příznivci altcoinů v některých z nich vidí lepší technologii, která Bitcoin v určitých věcech překonává. Může jít o možnost stavění decentralizovaných aplikací (DEFI), NFT, nízké poplatky, větší propustnost a rychlost transakcí a mnoho dalších vlastností. Zkušení hodleři často sáhnou po portfoliu rozdělénem podle poměru, např. 50 % v Bitcoinu a 50 % do nadějných altcoinů. Obecně pak pro altcoiny platí, že jsou rizikovější než Bitcoin.

  • Důležité je načasování a volba správných mincí a tokenů.

Pokud byste přišli koncem roku 2017, kdy byl dosud největší nával nováčků, asi byste byli záhy velmi zklamaní. Řada lidí se viděla, jak vydělá velké peníze, ale trh je někdy neúprosný a nezajímají ho vaše cíle. V tom největším nákupním šílenství ti moudřejší a zkušenější pomalu prodávají. Naopak když retail kapituluje a prodává ve ztrátě, silní hodleři doplňují dlouhodobá portfolia.

Téma, které kryptoměny koupit, je natolik složité a obsáhlé, že to nelze v jediném článku rozlousknout. Ve skutečnosti na to ani není jednoznačná odpověď. Základní pravidlo – neinvestujte do toho, čemu nerozumíte – zde rozhodně platí. S Bitcoinem vše roste i padá, takže pro začátečníka je určitě ideální volbou právě Bitcoin. To je rada, kterou bych si přál dát svému mladšímu já. Altcoiny slibují vysoké zhodnocení oproti BTC, ale je to dvojsečná zbraň.

Advertisement
  • Koupit najednou, nebo po částech?

Obecně je vždy lepší přikupovat postupně, ideálně v pravidelných intervalech, nebo při propadech. Průměrování ceny vám umožní zmírnit cenové výkyvy v celém intervalu, kdy nakupujete. Naopak, když vstoupíte jednorázově, roste riziko, že cena začne klesat, což může být pro nováčka velmi nepříjemné. Při postupném přikupování však pokles využijete k příkupům a nerozháže vás to. Zkoušet trefit dno je extrémně složité a rozhodně to nedoporučujeme. Ve skutečnosti je vždy možné identifikovat dno až zpětně.

TIP: Top3 úspěšné strategie na kryptotrhu: Naučte se investovat jako profík!

Závěr

Možností, jak koupit Bitcoin a kryptoměny, jsme si ukázali celou řadu. Podle nás se určitě vyplatí mít účet na burzách Coinbase a Binance, což jsou dvě největší a nejpoužívanější. Pro anonymitu zvolte bitcoinmat nebo vexl a pro nákup v Kč některou z českých burz a směnáren, kde se však připravte obecně na vyšší poplatky a nižší likviditu.

Malé upozornění závěrem – Kryptoměny jsou samy o sobě velmi rizikové a jste svou vlastí bankou. Když uděláte chybu, tak vám je už nikdo nevrátí, proto postupujte pomalu a obezřetně a neinvestujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě nejasností se můžete poradit s ostatními kryptonadšenci v komentářích nebo na soc. sítích.

Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností je nepravděpodobná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat.
Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

KryptoHodler.cz je nezávislý český hodlerský web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na TwitteruFacebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.