Americká vláda začala prodávat bitcoiny v hodnotě 1 miliardy USD zabavené na darkwebovém tržišti Silk Road

Úřady Spojených států zabavily v průběhu let tisíce BTC. Významná část z nich byla čas od času vydražena. Nyní však mince míří na Coinbase.
Canaan, výrobce bitcoinových těžebních strojů ASIC, zaznamenal ve 4. čtvrtletí pokles tržeb o 82 %
Americká vláda dumpuje BTC
Americké orgány činné v trestním řízení zabavily na dnes již neexistujícím darkwebovém tržišti Silk Road desítky tisíc bitcoinů. Tyto peněženky, držící zabavené mince, obsahovaly téměř 50 000 BTC.
Nyní se po letech začaly bitcoiny v hodnotě přesahující miliardu dolarů hýbat. Jak to víme? Bitcoinový blockchain je veřejná databáze. Transparentnost BTC zaskočila nejednoho zločince, který věřil, že ho může bez obav použít.
Převody amerických úřadů analyzovala společnost PeckShield. Podle on-chain analytiků byly provedeny tři převody z peněženek amerických donucovacích orgánů.
Zabavené BTC byly konsolidovány do dvou adres peněženek. Tyto pravděpodobně interní převody však současně odeslaly téměř 10 tisíc BTC ještě na jednu adresu. Přibližně 9 861 BTC americká vláda poslala na kryptoburzu Coinbase.
Prodej desítek tisíc BTC přímo na spotovém trhu by vyvolal citelný propad ceny Bitcoinu. Není jasné, co úřady přimělo využít Coinbase, zatímco historicky k prodeji využívají dražby.
Populární zastánce bitcoinu Tim Draper koupil v roce 2014 v jedné z těchto aukcí téměř 30 000 BTC. Další aukce se konala například v říjnu 2015, kdy US Marshals Service vydražila 21 online aukcí po 2 000 BTC a jednou 2 341 BTC.
Na dvou peněženkách úřadů se stále nachází asi 39 tisíc bitcoinů.
Silk Road (Hedvábná stezka) byl online černý trh a první moderní darknetový trh. Byl spuštěn v roce 2011 jeho americkým zakladatelem Rossem Ulbrichtem pod pseudonymem „Dread Pirate Roberts.“