Vize Tima Berners-Leeho o decentralizovaném webu se pomalu stává realitou. Tvůrce World Wide Webu říká, že jeho řešení, jak decentralizovat web, nemá mnoho společného s bloky, řetězci a blockchainem.
Tim Berners-Lee
World Wide Web (WWW, zkráceně web) je v doslovném překladu „světově rozsáhlá pavučina,“ ale lépe asi zní „celosvětová síť.“ Tuto síť, obvykle nazývanou prostě web, popř. internet, vytvořil Timothy John Berners-Lee. Tento anglický informatik, jehož oba rodiče byli matematici, kteří postavili jeden z prvních počítačů, mimo jiné pracoval v CERNu (zkr. Evropská organizace pro jaderný výzkum). v březnu 1989 vytvořil první návrh projektu distribuovaného hypertextového systému.
Původní vize, jak vznikl web, byl nástroj, který by umožnil vědcům z různých částí světa si společně vyměňovat data a myšlenky. Tim Berners-Lee vyvinul aplikační protokol HTTP, jazyk pro vytváření webových stránek HTML a napsal první webový prohlížeč WorldWideWeb, který byl později přejmenován na Nexus.
„Vzal jsem myšlenku hypertextu a spojil ji s konceptem Transmission Control Protocol a systémem domén a – ta-dá – World Wide Web byl na světě.”
Decentralizovaný web
Inrupt minulý měsíc vydal Solid, open-source platformu pro ochranu soukromí. Zakladatelem a technickým ředitelem společnosti není nikdo jiný, než ředitel konsorcia W3C, které dohlíží na pokračující vývoj webu – Tim Berners-Lee.
Na Web Summitu Berners-Lee a generální ředitel John Bruce prozradili, že Solid umožňuje uživatelům skladovat svá vlastní data a dle vlastního uvážení udělovat přístup společnostem a organizacím. Řeší tedy velký problém, kdy sociální média a reklamní společnosti sklízí data uživatelů a poté jejich prodejem získávají velké zisky, na úkor uživatelů internetu. Podle obou pánů tak mají řešení, které decentralizuje internet, protože dává sílu zpět lidem.
Bruce uvedl: „Většina organizací nechce vaše data, ale chtěla by k nim mít přístup. […] A to je velmi, velmi odlišný svět […], kde nemusíme odevzdávat svá data organizacím, aby nám sloužily. “
Proč nepoužil blockchain?
Nabízí se otázka, zda se tedy nejedná o blockchain. Blockchain je decentralizovaný, za určitých okolností velmi bezpečný a již se využívá k ukládaní dat. Není to tedy o blockchainu? Na tuto otázku Berners-Lee odpovídá, že ne.
„Blockchain a Solid se liší. Blockchain je systém, kde pokud každý ukládá stejná data; každý má kopii blockchainu. To je užitečné, když chcete například mít jedinou účetní knihu všech občanských průkazů nebo toho, co se utrácí v bance,” uvedl. Zde však tvůrce webu společně s kolegy použili přístup, který považují za poněkud odlišný od bloků a řetězců.
Je to systém, kde „každý ukládá různá data.” Tato data se ukládají do tzv. „podů,” česky „lusků.” Každý (organizace i jednotlivec) má na Solidu „pod.“ Tyto lusky představují sila dat, která komunikují s jinými lusky. Takže můžete někomu jinému udělit NHS přístup k podu, který obsahuje třeba vaše zdravotní data, apod.
TIP: Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny
Závěr
Berners-Lee vždy věřil, že web by měl být svobodný a otevřený. Za posledních 20 let však vyrostly velké organizace, které vydělávají velké peníze sběrem a využitím / zneužitím našich dat. Open source projekt Solid je prvním důležitým krokem k navrácení kontroly nad svými daty do rukou uživatelům internetu. V Solidu používají vývojáři stejné standardy a metody pro vytváření webů a tyto aplikace budou fungovat v jakémkoli prohlížeči.
Hlavní myšlenkou Solidu je, že uživatelé získají své osobní online úložiště dat – Pod (lusk) -a sami určí komu a za jakých podmínek udělí přístup k jakým datům. Také teď máte stejný nápad? Nahrazení odesílání citlivých kopií dokumentů (např. burzám) v rámci KYC a AML legislativní povinnosti se přímo nabízí. Svítá se na lepší časy? Napište nám svůj názor v sekci komentářů.
Rok 2020 se chýlí ke konci – zůstaňte s námi a budeme vám zdarma poskytovat naše edukativní články, zprávy a novinky i v roce 2021. Společně již od března 2019 sledujeme rozpuk kryptoměn naživo! KryptoHodler navštěvuje stále více nováčků i starších uživatelů a hodlerů kryptoměn – děkujeme vám všem!
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!