Apple překonal další velký milník. Trvalo 42 let, než společnost založená v roce 1976 v garáži dosáhla hodnoty 1 bilion USD. Od roku 2018 stačily další dva roky, aby se firma Steva Jobse vyhoupla na 2 biliony dolarů.
Apple jako první společnost v USA překonal 2 biliony $
Steve Jobs před 44 lety založil společnost Apple, která se později stala největší korporací v USA i celosvětově. Nyní slavný výrobce kvalitních drahých mobilů a počítačů překonal jako první společnost v USA 2 biliony dolarů. K tomu došlo ve středu, přičemž druhý bilion k tržní kapitalizaci Applu přibyl během posledních 21 týdnů, i přes koronavirovou zdravotní krizi a její ekonomické dopady.
Rekord byl zaznamenán ve středu 19. 8. 2020, kdy se Apple stal první americkou společností, která dosáhla tržního ocenění 2 bilionů dolarů. Její akcie během dne stouply o 1,4 procenta na 468,65 $ a později pak o něco klesly. Je to další milník pro výrobce telefonů iPhone, počítačů Mac či hodinek Apple Watches, který tak upevnil svůj titul nejcennější veřejně obchodované společnosti na světě. O ten mimochodem Jobsův zázrak soupeří se saudskoarabskou státní ropnou společností Saudi Aramco, ale i s Gatesovým Microsoftem či Amazonem Jeffa Bezose.
Umělý růst akcií?
Nikdo z nás jistě nechce zpochybnit úspěch společnosti Apple. Přesto je tu jedno ale – růst akciových trhů byl totiž podpořen masivními intervencemi ze strany americké vlády a FEDu. Když na svět v březnu 2020 dolehla pandemie koronaviru, přišel obrovský propad prakticky na všech finančních trzích, včetně akcií amerických společností. Zažili jsme také ropnou cenovou válku či protesty proti policejní brutalitě a rasovému násilí v USA. Stále přitom nejsme zcela venku z nákazy, která podle některých odborníků zabíjí méně než chřipka. Problém je, že se stále jedná o celosvětovou epidemii nemoci, které již podlehlo téměř 800 tisíc lidí a nelze úplně predikovat, jak se bude situace vyvíjet v budoucnosti.
Všechny tyto aspekty příliš nenahrávají ekonomickému růstu a prosperitě průmyslu, vezmeme li navíc v potaz příznaky možného příchodu krize, jako je růst nezaměstnanosti. Američané skutečně dělají vše pro to, aby zajistili trhům růst a pohodu. Masivní “tisk” dolarů, který to z velké části umožnil, již vede k růstu inflace. Nabízí se otázka, co bude, pokud již nebude možné trhy nadále stimulovat. A jaký dopad to může mít na kryptomarket? Když v polovině března přišel propad, padalo prakticky všechno včetně akcií, zlata, stříbra a Bitcoinu. Nelze zcela vyloučit, že se podobná situace může zopakovat. Bitcoinu hraje do karet omezené množství, což z něj v očích mnohých investorů, kteří přicházejí, činí zajištění proti inflaci. Akcie Apple, které se nyní vyhřívají na výsluní, na tom v případě nějakého propadu mohou být o poznání hůř, neboť tento silně protiinflační aspekt postrádají.
Závěr
Teprve v polovině března tohoto roku byla tržní kapitalizace společnosti Apple pod 1 bilionem dolarů. K tomu došlo během koronavirové paniky na trzích. FED 23. března ohlásil nová agresivní opatření k uklidnění investorů. Od té doby akcie společnosti založené Jobsem, Wozniakem a Waynem vzrostly na dvojnásobek a ve středu celková kapitalizace poprvé překonala 2 biliony USD. Během posledních desetiletí tato společnost pracovala na inovacích a vydávala produkty, které měnily svět, jako je počítač Macintosh, iPod, App Store a iPhone. V posledních několika letech pod generálním ředitelem Timem Cookem je nejdůležitější novinkou od Apple pouze jeho téměř bezkonkurenční schopnost generovat zisky.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!