Apple dosáhl tržní kapitalizace 2 biliony USD. Unikátní prvenství začalo z garáže otce Steva Jobse

Apple, Jobs, Steve, společnost, 2 biliony,

Apple překonal další velký milník. Trvalo 42 let, než společnost založená v roce 1976 v garáži dosáhla hodnoty 1 bilion USD. Od roku 2018 stačily další dva roky, aby se firma Steva Jobse vyhoupla na 2 biliony dolarů.

Apple jako první společnost v USA překonal 2 biliony $

Steve Jobs před 44 lety založil společnost Apple, která se později stala největší korporací v USA i celosvětově. Nyní slavný výrobce kvalitních drahých mobilů a počítačů překonal jako první společnost v USA 2 biliony dolarů. K tomu došlo ve středu, přičemž druhý bilion k tržní kapitalizaci Applu přibyl během posledních 21 týdnů, i přes koronavirovou zdravotní krizi a její ekonomické dopady.

Rekord byl zaznamenán ve středu 19. 8. 2020, kdy se Apple stal první americkou společností, která dosáhla tržního ocenění 2 bilionů dolarů. Její akcie během dne stouply o 1,4 procenta na 468,65 $ a později pak o něco klesly. Je to další milník pro výrobce telefonů iPhone, počítačů Mac či hodinek Apple Watches, který tak upevnil svůj titul nejcennější veřejně obchodované společnosti na světě. O ten mimochodem Jobsův zázrak soupeří se saudskoarabskou státní ropnou společností Saudi Aramco, ale i s Gatesovým Microsoftem či Amazonem Jeffa Bezose.

Advertisement
Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Před jakoukoli investicí vždy proveďte vlastní průzkum.

Umělý růst akcií?

Nikdo z nás jistě nechce zpochybnit úspěch společnosti Apple. Přesto je tu jedno ale – růst akciových trhů byl totiž podpořen masivními intervencemi ze strany americké vlády a FEDu. Když na svět v březnu 2020 dolehla pandemie koronaviru, přišel obrovský propad prakticky na všech finančních trzích, včetně akcií amerických společností. Zažili jsme také ropnou cenovou válku či protesty proti policejní brutalitě a rasovému násilí v USA. Stále přitom nejsme zcela venku z nákazy, která podle některých odborníků zabíjí méně než chřipka. Problém je, že se stále jedná o celosvětovou epidemii nemoci, které již podlehlo téměř 800 tisíc lidí a nelze úplně predikovat, jak se bude situace vyvíjet v budoucnosti.

Všechny tyto aspekty příliš nenahrávají ekonomickému růstu a prosperitě průmyslu, vezmeme li navíc v potaz příznaky možného příchodu krize, jako je růst nezaměstnanosti. Američané skutečně dělají vše pro to, aby zajistili trhům růst a pohodu. Masivní “tisk” dolarů, který to z velké části umožnil, již vede k růstu inflace. Nabízí se otázka, co bude, pokud již nebude možné trhy nadále stimulovat. A jaký dopad to může mít na kryptomarket? Když v polovině března přišel propad, padalo prakticky všechno včetně akcií, zlata, stříbra a Bitcoinu. Nelze zcela vyloučit, že se podobná situace může zopakovat. Bitcoinu hraje do karet omezené množství, což z něj v očích mnohých investorů, kteří přicházejí, činí zajištění proti inflaci. Akcie Apple, které se nyní vyhřívají na výsluní, na tom v případě nějakého propadu mohou být o poznání hůř, neboť tento silně protiinflační aspekt postrádají.

Závěr

Teprve v polovině března tohoto roku byla tržní kapitalizace společnosti Apple pod 1 bilionem dolarů. K tomu došlo během koronavirové paniky na trzích. FED 23. března ohlásil nová agresivní opatření k uklidnění investorů. Od té doby akcie společnosti založené Jobsem, Wozniakem a Waynem vzrostly na dvojnásobek a ve středu celková kapitalizace poprvé překonala 2 biliony USD. Během posledních desetiletí tato společnost pracovala na inovacích a vydávala produkty, které měnily svět, jako je počítač Macintosh, iPod, App Store a iPhone. V posledních několika letech pod generálním ředitelem Timem Cookem je nejdůležitější novinkou od Apple pouze jeho téměř bezkonkurenční schopnost generovat zisky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.