Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

COVID’19: Zatímco akcie pokračují v pádu, Bitcoin se vyhoupl nad 9 tisíc $

COVID’19, obecně známý jako koronavirus, představuje zatím hrozbu také pro globální ekonomiku, s tím, jak se každým dnem bohužel zvyšuje počet nakažených.

Co dělá COVID’19 s finančními trhy?

Smrtící virus, který se poprvé začal šířit v Číně, se již vyskytl v mnoha dalších zemích po celém světě. Od března již mimo jiné také v České republice. Kromě toho, že je to velmi špatná zpráva pro každého z nás, protože nikdy předem nemůžeme vědět, jak vážné to nakonec bude, je to také špatná zpráva pro finanční trhy a ekonomiku.

V tuto chvíli je již přes 100 tisíc potvrzených případů nakažených lidí a z toho přes 3400 úmrtí. Přesto odborníci trochu tiší obavy. Uvádějí například, že by se Evropa díky svému vyspělému zdravotnictví měla s nákazou COVID’19 umět vypořádat lépe než Čína.

Jak KryptoHodler informoval, zprávy o rychlém rozšíření v Itálii a dalších zemích způsobily propad akciových trhů. Padalo také zlato a stříbro či Bitcoin a další kryptoměny.

Začátkem tohoto měsíce pak trhy i díky pozitivním zprávám z USA nabraly směr vzhůru. Akciové indexy nevídaně rostly a stáhly podstatnou část ztrát. Oživení však dlouho nevydrželo a během včerejšího dne index Dow Jones zažil další rekordní propad, jak můžete vidět na grafu, přes 6 %.

dow jones, graf, akcie, index
Akciový index Dow Jones včera prudce klesal (zdroj: Tradingview)

Hádky o tom, jestli je BTC “bezpečný přístav”

Následně se opět ozvali kritici Bitcoinu, kteří využili příležitost k tomu, aby opět zopakovali, že BTC nemá hodnotu, nebo že není k ničemu a další klišé. Příznivec zlata Peter Schiff se opět obul do Bitcoinu. Tentokrát tedy za to, že při prvních “koronavirových” propadech akcií padal také. Nutno však dodat, že padalo také zlato a stříbro, čímž si Schiff sám nalil trochu vody do gumáků.

Je však pravda, že kryptomarket dosud ekonomickou krizi nezažil. Předem tudíž nemůžeme vědět, jak si Bitcoin a další kryptoměny povedou během poklesu ekonomiky. Jak napsal jeden čtenář na náš Facebook:Když to jde do prdele tak jde do prdele vše, není žádný bezpečný přístav

.”

Bitcoin roste, akcie opět klesají

Další vývoj jen potvrdil můj názor, že je nesmysl, stavět proti sobě zlato a Bitcoin. Mít v rukou kousek fyzického hmotného kovu, jako je zlato a stříbro, je pro hodlery přinejmenším zajímavá změna. Unce stříbra se dá aktuálně koupit přibližně za 400 až 500 Kč, což není tak moc. Kombinace drahých kovů a kryptoměn je zajímavá diverzifikace starého a nového, hmotného a digitálního…

No a nyní se ukázalo, že další propad akcií, který proběhl včera, již nebyl tak jasně následován Bitcoinem či zlatem. Naopak ve skutečnosti stále platí, že Bitcoin není korelován s jinými aktivy a skutečně nebude padat, ale ani růst, jen proto, co se děje na akciových trzích. Za včerejší den zaznamenal růst z cca 8 700 nad 9 tisíc dolarů a dokonce i zlato a stříbro včera rostlo.

Další věc je zvýšená volatilita indexů Dow Jones a S&P 500, které v posledních dnech létají jako na horské dráze. Jeden den zažívají rekordní pády, druhý den rekordní zisky a následně zase začnou padat… I toto chování způsobuje nejistota spojená s COVID’19. Pro Bitcoin je však pohyb v řádu 5 – 10 % za den úplně normální, což by teoreticky mohlo hrát v jeho prospěch, pokud se ekonomika vydá do recese. Momentálně však nevíme, zda se to skutečně stane, i přes bezhlavé snahy tomu zabránit, snižováním sazem či pumpováním nových peněz do oběhu…

Závěr

Koronavirus označovaný jako COVID’19 se nadále šíří z Číny do celého světa. Není to dobře ani z pohledu zdravotních rizik, ani pokud jde o rizika ekonomická. Podniky zavírají kvůli bezpečnostním opatřením, lidé se bojí a je dost možné, že to odnese nejen cestovní ruch, ale také další průmyslová odvětví a tím i celá ekonomika. Rozsah důsledků této situace však předem nikdo nezná a pokud se například podaří najít vakcínu, bude to velmi dobrá zpráva pro všechny.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny či do Steemit komunity.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *