Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Výsledky volebního superúterý a snížení sazeb přineslo oživení na trzích: Dow Jones dnes +4,53 %

Na akciových trzích v nedávné době roste volatilita. Prudký pokles vyvolaný koronavirem střídá oživení, optimismus a růst spojený s výsledky souboje demokratických kandidátů o stranickou nominaci do voleb do pozice prezidenta USA.

Primárky a překvapení

Celosvětovou mediální pozornost tento týden přitáhlo volební superúterý, během kterého se rozhoduje z více než jedné třetiny o stranické nominaci kandidátů na prezidenta. Volby prezidenta USA jsou nepřímé a kandidáti tak musí získat hlasy tzv. volitelů, kterými jsou zástupci jednotlivých států. Funguje to na principu “vítěz bere vše”, což znamená, že kandidát, který vyhraje v daném státě, získává na svou stranu veškeré hlasy. Samotné volbě předchází výběr kandidátů v tzv. primárkách.

Joe Biden podle všeho předvedl velký comeback, když se mu v úterý podařilo získat většinu v zásadní části primárních voleb. Po neúspěchu v Iowě, New Hampshiru a Nevadě to s bývalým viceprezidentem nevypadalo dobře. Během superúterý však překonal své nejoptimističtější odhady a získal vedení poté, co se mu podařilo vyhrát ve Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts, Minnesotě, Severní Karolíně, Oklahomě, Tennessee a Texasu. Senátor Bernie Sanders získal svůj domovský stát Vermont, Colorado, Utah a Kalifornii. Miliardář Bloomberg z boje o Bílý dům odstoupil a podpořil Bidena.

“Lidé mluví o revoluci. Zahájili jsme hnutí,“ řekl Biden ve svém vítězném projevu v Los Angeles. Nicméně Sanders se rozhodl bojovat až do hořkého konce. To znamená, že bude bojovat o státy jako Arizona, Florida, Georgie, Mississippi a Ohio, které budou hlasovat později v březnu. V Republikánské straně je jasno a současný prezident Donald Trump již zřejmě vyčkává na svého soka, se kterým se střetne v listopadu.

(Zdroj: Google)

Oživení na trzích

Toto náhlé otočení score se velmi výrazně projevilo na trzích. Akcie po “koronavirových” propadech začaly ve středu silně růst. Dow Jones opět trhá rekordy, tentokrát směrem vzhůru a stejně je na tom S&P 500 a další americké akciové indexy.

(Zdroj: Google)

Důvodem této reakce je pravděpodobně progresivní přístup Bidenova soka k daním. Edward Yardeni, prezident a hlavní investiční stratég Yardeni Research, poznamenal:

„Investoři se bojí Bernieho, protože chce odříznout hlavu kapitalismu tím, že výrazně zvýší daně na bohaté a použije fondy, aby poskytl vše zdarma všem ostatním. Získání všeho zdarma podle Bernieho trumfne svobodu. Není divu, že na něj investoři reagují, jako by nás všechny nakazil virem socialismu.“

FED nečekaně snižuje úrokové sazby

Je tu však ještě jeden nečekaný obrat, který poněkud narušuje úvahy o tom, že za růst může pouze neúspěch Bernieho Sanderse. FED totiž oznámil neplánované nouzové snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Rozhodnutí bylo oznámeno rovněž v úterý, a to dva týdny před plánovaným zasedáním FEDu.

Graf: Dow Jones začátkem března stahuje zpět ztráty z konce února (zdroj: Tradingview)

Závěr

Po propadech na konci minulého měsíce přišlo v březnu oživení a korekce. Americké akciové trhy se mírně vzpamatovaly a smazaly výraznou část předchozích propadů, které jsou připisovány koronaviru. V době, kdy se stále častěji hovoří o krizi, se pochopitelně naše pozornost směrem na světové trhy neubírá naposledy. Kryptosvět stále čeká na svou první ekonomickou recesi či krizi, která ukáže, jak si v takové době povede Bitcoin. Jak se dalo očekávat, FED zareagoval na nebezpečí a snížil sazby. Trhy na to reagují a zároveň oživení souvisí také s výsledky úterních primárek, kde nečekaně triumfoval Joe Biden a předběhl tak Sanderse v pozici hlavního favorita na zisk nominace za Demokratickou stranu.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny nebo do nové Steemitové hodlerské komunity.

(Zdroje: CNBC, Coinspeaker, Guardian)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *