Úterý, 18 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Korelace Bitcoinu s Jinými Aktivy je Neprůkazná

Vážení a milí čtenáři, vítejte opět na Hodlerovi, při čtení našeho pravidelného týdeníku HODL. Dnes si uděláme takový malý výzkum korelace Bitcoinu se zlatem či akciovým indexem. V poslední době se objevují zprávy, že Bitcoin kopíruje zlato, ale je to skutečně pravda?

INFO: Týdeník HODL vychází každou neděli v 18:00.

Minule jsme v rámci našich výpočtů porovnali Bitcoin se zlatem. Odhadli jsme podle konečného množství zlata a BTC, že 1 Bitcoin je stejně vzácný, jako přibližně 10 kg zlata. Pokud by tedy Bitcoin měl na základě své vzácnosti cenově srovnat zlato, mohla by cena za jednotku stoupnout ještě (velmi přibližně) asi na 40 násobek. Jedná se o předpoklad, který může být naplněn, ale také nemusí. Dnes na to volně navážeme a zasadíme toto téma do širších souvislostí.

Korelace Bitcoinu s altcoiny

Bitcoin je zcela jistě korelován se zbytkem kryptotrhu. V roce 2018 to platilo víc. Když šel Bitcoin nahoru, většina altcoinů ho následovala. Když šel dolů, altcoiny opět poslechly a padaly. Pád altcoinů byl zpravidla silnější než pád BTC, stejně tak byl jejich růst prudší. Nyní je bitcoinová sezóna a altcoiny mají sklon na pokles reagovat ještě prudším poklesem, avšak při růstu Bitcoinu často odpovídají taktéž poklesem, nebo slabším růstem.

Obecně lze ale říct, že Bitcoin diktuje zbytku kryptomarketu směr. Jeho cena je volatilní, takže dělá velké pohyby nahoru i dolů. Altcoiny jsou pak ještě volatilnější a rizikovější. Čím větší riziko, tím vyšší potenciální zisk, ale také případná ztráta. To se v případě altcoinů potvrzuje letos, kdy řada z nich oproti Bitcoinu citelně ztrácí. Proto platí, že investor do kryptoměn musí s rizikem počítat a být i na velké propady psychicky připravený. Zlato je naopak považováno za poměrně bezpečné.

Bitcoin jako 11. největší měna na světě

Abychom Bitcoin zasadili do širších souvislostí, bude se nám hodit srovnání s jinými platebními systémy. Využijeme tedy nedávno zveřejněnou zprávu, která vyšla mimo jiné na webu Kryptomagazin.cz. Zde se uvádí, že Bitcoin je již 11. největší platební systém na světě. Je to dobrá zpráva, ale také poněkud dvojsečná zbraň. Pakliže již Bitcoin dosáhl takové velikosti, můžeme ještě očekávat další prudký bull market, jako byl ten v roce 2017?

Článek se opírá o tento tweet:

První graf ponecháme bez komentáře. Koho by zajímal graf celkové kapitalizace všech kryptoměn (tedy nejen Bitcoinu), najde ho třeba na CMC. Pouze připomínáme, že celková tržní kapitalizace Bitcoinu neudává, kolik peněz do něj bylo “nalito”, ale počítá se vynásobením celkového množství v oběhu aktuálním kurzem. Na druhém grafu pak vidíme srovnání s ostatními měnami, zlatem a stříbrem.

Když ověříme naše čísla z minulého dílu, kde jsme si stanovili potenciál srovnání zlata Bitcoinem, můžeme konstatovat, že se naše čísla s tímto grafem shodují, neboť dle něj by Bitcoin taktéž potřebovat asi 40násobek, aby zlato srovnal.

Bitcoin jako záchranný člun?

Téma korelace Bitcoinu a zlata i stříbra je aktuálně na stole. Lidé si tuto otázku kladou proto, že se snaží přijít na to, zda může být také Bitcoin záchranným člunem v krizi

, podobně jako se to říká o zlatu. Pokud zlato bude v krizi růst a Bitcoin je s ním korelován, bude růst také Bitcoin. Ale je tomu skutečně tak?

Dle mého názoru tento předpoklad nestojí na reálných základech, ale opírá se pouze o krátkodobé chování. Vzpomínáte ještě, jak se koncem roku 2018 říkalo, že Bitcoin je korelován s akciovým trhem? Lidé se podívají na market. Vidí že Bitcoin i zlato míří posledních pár dní či týdnů na sever a hned spekulují o korelaci. Jenže to zatím není vůbec možné.

Bitcoin nemůže kopírovat pohyby zlata a stříbra jednoduše proto, že jeho cykly mají zcela jiný časový rámec. Zatímco zlato vytvoří jeden dlouhodobý cyklus, Bitcoin jich mezitím zaznamená mnoho. Jeho pohyb je mnohem rychlejší. Jde o mladé aktivum, které teprve proniká do světa. Proto jeho cena roste s růstem počtu zapojených investorů. Proto o nějaké korelaci s tradičními aktivy může být řeč až teprve poté, co si tímto bouřlivým obdobím projde.

Společné faktory

Avšak můžeme hovořit o společných faktorech, které ovlivňují jednotlivá aktiva. A tady již můžeme o jisté provázanosti opravdu hovořit. V nekterých hyperinflací zasažených zemích již Bitcoin předvedl, že skutečně umí být záchranným člunem. Všichni jsme zaznamenali např. zprávy z Venezuely, kde lidé opravdu do Bitcoinu ze své kolabující národní měny utíkali.

Tato funkce je tedy společná jak pro zlato a stříbro, tak pro Bitcoin. Bitcoin má však tu výhodu, že je dokonale dělitelný a vysoce likvidní. V případě potřeby může poměrně snadno nahradit státní měnu, která se dostane do problémů. Zlato samozřejmě také, ale nebude tak jednoduché si jít třeba za unci zlata někam nakoupit.

Společným faktorem pro růst zlata a Bitcoinu je probíhající obchodní válka USA s Čínou. Taktéž boj s přicházející recesí nutí centrální banky snižovat sazby, což vede k růstu akcií a působí inflačně na státní měny. Domnívám se, že vzhledem k těmto faktorům jsou spekulace ohledně korelace zlata a Bitcoinu pochopitelné.

Avšak můžeme hovořit pouze o některých společných faktorech, které ovlivňují cenu, nikoli o korelaci v pravém slova smyslu. Ta je zatím opravdu možná jen velmi krátkodobě. A to z již uvedeného důvodu zcela rozdílné délky cyklů.

To ilustrují grafy Bitcoinu a zlata za poslední 3 roky (oba z webu Kurzy.cz). Zatímco v krátkodobém měřítku bychom mohli najít určitou provázanost, z dlouhodobého hlediska je korelace zcela neprůkazná.

3letý graf: Bitcoin / USD
3letý graf: zlato / USD

Závěr

Bitcoin je mladé investiční aktivum a má před sebou ještě kus cesty, než si vytvoří určité trvalé místo mezi ostatními aktivy. S tím souvisí i časté spekulace o jeho pravém významu a využití. Dopřejme mu ještě čas, aby se ukázalo, kde je jeho místo, jak koreluje s jinými aktivy a zda může být v krizi únikovým modulem z nebezpečí. Zatím je jeho rizikovost určitě vyšší, než má zlato. Nespornou výhodou je pak jeho dokonalá dělitelnost.

 

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *