Čtvrtek, 30 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Předseda FEDu Jerome Powell: Tiskneme dolar a sledujeme zdravotnická data

Účínky pandemie koronaviru na světovou ekonomiku stále nelze přesně určit. Už nyní však víme, že problémy sahají od ohrožení zdraví, přes nezaměstnanost a další ekonomické problémy, až po sociální problémy. Předseda americké centrální banky (resp. systému centrálních bank) FED Jerome Powell si myslí, že Spojené státy před sebou mají ještě dlouhou cestu, než se zotaví z problémů, které způsobilo Velké uzamčení.

Jerome Powell o ekonomice

Záchranné peníze schválené Kongresem USA číní podle šéfa centrální banky 3 biliony dolarů. Jerome Powell říká, že má podezření, že to pravděpodobně nebude stačit a nezvrátí „trvalé poškození.“ „Ekonomické údaje v reálném čase, které vidíme, jsou jen funkcí toho, jak úspěšná jsou opatření sociálního distancování. Takže údaje, které uvidíme za toto čtvrtletí, které končí v červnu, budou velmi, velmi špatné. Došlo k velkému poklesu ekonomické aktivity, velkému nárůstu nezaměstnanosti.”

Powell nyní říká, že FED sleduje zdravotnická data, což není něco, čím by se obvykle zabývali. Velkým problémem je podle něj nezaměstnanost. Přestože hovoří o rozsáhlých problémech, nečeká, že by se snad měla opakovat Velká hospodářská krize. Někdy také nazývaná Velká deprese proběhla ve 30. letech minulého století a trvalo roky, než se situace stabilizovala. „Řekl bych, že hlavní věcí je dostat se zpět na cestu k uzdravení [ekonomiky]. A myslím si, že se to může stát relativně brzy, pravděpodobně v druhé polovině roku. To je rozumné očekávání. Poté bude cesta záviset na řadě věcí.

Je velmi pravděpodobné, že ekonomice bude nějakou dobu trvat, než nabude na síle,“ říká Jerome Powell.

Tiskneme peníze

Předseda FEDu také komentoval vznik nepodložených fiat peněz “ze vzduchu”. Potvrdil, že tisknou peníze: „Ano. Udělali jsme to [vytiskli peníze]. To je další způsob, jak o tom přemýšlet. Udělali jsme. […] Tiskneme jej [dolar] digitálně. My, jako centrální banka, máme schopnost vytvářet peníze – digitálně. A děláme to nákupem státních pokladničních poukázek, dluhopisů nebo jiných státních záruk. A to ve skutečnosti zvyšuje nabídku peněz. Také tiskneme skutečnou měnu a distribuujeme ji prostřednictvím bank Federálního rezervního systému.“

Tip: Bitcoin neslouží jen ke zbohatnutí, ale rovněž k zajištění proti měně, která se vymkla kontrole

Závěr

USA v tomto čtvrtletí budou trpět rozsáhlými problémy, včetně 35 milionů Američanů bez práce kvůli pandemii, míní Jerome Powell. Přesto podle něj půjde o prudký pokles,” avšak mnohem kratší pokles, než byste si spojovali s třicátými léty.“ Americká ekonomika tak může v polovině roku vykročit na cestu ke zotavení, říká předseda FEDu.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *