Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin neslouží jen ke zbohatnutí, ale rovněž k zajištění proti měně, která se vymkla kontrole

Bitcoin vznikl jako forma elektronické hotovosti. Má omezené množství a jasně stanovená pravidla, která platí pro všechny stejně. Nelze ho vydat více nebo rychleji, než právě 12,5 mincí jednou za deset minut před halvingem a 6,25 každých 10 minut po halvingu, který mimochodem proběhne za jeden den a pár hodin. Bitcoin umožňuje důvěryhodné platby, kde si protistrany nemusí věřit a kde nemusíte věřit ani nějakému centrálnímu emitentovi, protože žádný není. Těžba probíhá na nespočtu zařízení po celém světě, které společně udržují síť v chodu, těží nové bloky a schvalují transakce. Vše funguje na prostých ekonomických principech a každý účastník je motivován finančně. Bitcoin je ve fázi, kdy věříme, že jeho hodnota bude růst. Nicméně má i další velké využití, než k HODLingu. V době, kdy po celém světě centrální banky “tisknou” jako smyslu zbavené, může nabídnout zajištění.

Zajištění proti inflaci

Bitcoin možná nikdy nebude sloužit jako globální rezervní měna, ale může sloužit jako zajištění proti jejímu znehodnocení. To dnes samozřejmě nelze určit, ale zatím se k tomu blíží nejvíce. Centrální banky kontrolují měny a státy jim to svými zákony umožňují. Jsou to instituce, které mají monopol na peníze. Pomocí systému částečných rezerv je pak většina peněz v oběhu vytvořena komerčními bankami. Kdykoli si vezmete úvěr, banka vytvoří úplně nové peníze ze vzduchu.

V době koronavirové pandemie se zastavila ekonomika a padající akciový trh byl uměle přifukován obrovským přílivem kapitálu. Důvěra lidí ve finanční systém a hodnotu peněz je to jediné, co ho drží při životě a nezaujatému pozorovateli se může jevit jako extrémní hazard, když je tato důvěra den co den podkopávána bezbřehým tiskem bilionů dolarů. Řada lidí již přestává věřit vládám, bankám, finančním trhům… Přestávají tomu věřit, protože vidí, co se děje a logicky se ptají, jak dlouho to ještě vydrží pohromadě. Fiat měna je experiment, který je tu z historického hlediska velmi krátce. Jako poslední opustily tzv. zlatý standard USA před necelými 50 lety. Není to tedy ani 50 let, kdy ještě měly peníze vnitřní hodnotu.

Historicky nejstabilnějšími měnami bylo zlato a stříbro. Když chtěl vládce vydat více mincí, musel je stáhnout, namíchat s jinými kovy, například mědí, a zase vyrazit. Takové navyšování mělo určité překážky a limity. Dnes stačí kliknout myší a banky můžou vydat kolik se jim zachce. To pochopitelně vede k inflaci. Dnes už se ke zlatu a stříbru řadí také digitální zlato. Bitcoin se tak stále častěji používá jako zajištění proti nezodpovědné měnové politice.

Smuteční tanec za fiat měnu

Jak je to s životností měn s nuceným oběhem? Některé zdroje hovoří o průměrné délce života fiat měn, která je uváděna 27 let. Ze všech těchto měn, kterých lze napočítat asi 800, jich pětina, tedy 20 %, skončila hyperinflací. Mezi další příčiny konce patří války, měnové reformy, převraty, atd. Něco přes 20 % fiat měn stále žije, zatím.

Britská “pound Sterling” (libra šterlinků) je nejstarší měnou na světě. Byla založena v roce 1694 a má již tedy úctyhodných 326 let. Nicméně když se podíváme do historie, oslava možná není na místě. Původní 1 libra totiž údajně vážila 12 uncí stříbra. Když je řeč o oslavě, těch si obecně současné nekryté měny příliš neužijí, ale jedna zajímavost by tu byla.

1. května 2020 uspořádali demonstranti v Libanonu pohřeb své fiat měny. Inspiroval je Ghanský pohřební tanec, což je určitý pohřební zvyk v západoafrické Ghaně, kdy místo smutku a pláče nosiči tančí s rakví na ramenou. Vše probíhá velmi stylově, nosiči mají dokonale čisté obleky, naleštěné boty a snaží se dodat pohřbu trochu pozitivity. Libanonská měna ztratila koncem minulého roku 60 % své hodnoty a mnoho dalších měn zažilo alespoň jednou něco podobného.

Bitcoin jako zajištění

Nuže, dříve to bylo jen zlato a stříbro. To byly skutečné měny, které lidstvo používalo po mnoho staletí a tisíciletí. Vážené stříbro se používalo již v Mezopotámii, 5 tisíc let před našim letopočtem. Také zlato má dlouhou historii využití jako prostředek směny. Naproti tomu má Bitcoin jen necelých 11 let. Pro využití k zajištění proti inflaci, pádu režimů a místních měn ho tedy předurčují jeho vhodné vlastnosti, je však dosud velmi mladý a volatilní.

Bitcoin je dokonale dělitelný, lze s ním rychle platit a odesílat napříč celým světem. Nemá emitenta, který by ho ovlivňoval a manipuloval. Má konečné množství (max. 21 mil. tzv. mincí). Jeden Bitcoin se dělí na 100 milionů satoshi, přičemž v případě potřeby lze technicky vzato dále rozdělit i samotné satoshi. Důvěryhodnost zajišťuje samotný kód, proto není potřeba nikomu věřit. Hodnota fiat měn přitom stojí na důvěře lidí.

Závěr

Mnoho lidí vidí v Bitcoinu jen prostředek ke zbohatnutí. Jeho pravá úloha však může být trochu jiná. Jak Krypto Hodler nedávno informoval, už i investoři jako veterán Paul Tudor Jones kupují Bitcoin. A dělají to z toho důvodu, že nyní mnoho centrálních bank po celém světě emituje mnohem víc peněz, než kdy dřív. Obávají se inflace. Pravdou je, že i když inflace zůstane v normě, stále to jsou cca 2 – 3 % ročně. Každý rok tak peníze ztrácejí hodnotu. Rok za rokem neodvratně míří dolů, až jednou zůstanou bezcenné. Určité procento BTC v portfoliu by tak již brzy mohla mít řada hedgeových fondů a dalších institucí, ale i samostatní střadatelé a investoři. Jeví se to jako poměrně pravděpodobný vývoj, byť bude pochopitelně ještě třeba, aby Bitcoin přežil alespoň dalších pár let a prokázal v praxi svoji určitou trvanlivost, zejména nyní.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *