Pátek, 11 říjnaVítejte na českém hodlerském webu!

#57: První sobotní souhrn kryptonovinek po halvingu |SPPN

Milí hodleři a kryptonadšenci, vítejte u čtení dalšího pravidelného přehledu zpráv a novinek z kryptosvěta. Toto je první díl SPPN po halvingu, tedy v nové etapě BTC. Kromě půlení si jako vždy projdeme vše, co přinesl tento týden. Jdeme na to.

Nechte si článek přečíst:

Část první: Tak máme po halvingu

Půlení dnes večer: Společně jsme čekali na halving 2020

Bitcoin vstoupil do nové etapy svého života. V pondělí 11. května 2020 byl vytěžen blok s pořadovým číslem 630 000. My jsme na něj společně čekali a na našem Facebooku jsme odpočítávali bloky do halvingu. Půlení se řídí poměrně jednoduchým kusem kódu v bitcoinovém softwaru. Vždy, když počet bloků dosáhne násobku hodnoty 210 000, začne se těžařům vyplácet poloviční odměna za vytěžený blok. Toto byl tedy již třetí halving. Odměna se snížila z 12,5 na 6,25. Zajímavostí je, že Satoshi určil také maximální množství halvingů, a to 64. Ještě tedy zbývá 61, což při jednom halvingu každé 4 roky znamená, že do dosažení konečného množství 21 mil. mincí zbývá ještě pěkná řádka let. Většina BTC již přitom byla vytěžena. Konkrétně necelých 18 379 000 mincí z celkových 21 milionů.

Poslední blok s odměnou 12,5 BTC obsahoval zprávu s titulkem NY Times odkazující na tisk 2,3 bil. $

Těsně před událostí, na kterou jsme všichni čekali, došlo k něčemu zajímavému. Blok číslo #629 999, tedy poslední bitcoinový blok před halvingem, vytěžený poolem F2pool obsahoval odkaz na masivní injekci FEDu, který letos tiskl více než kdy dřív. Šlo o titulek z Times, přičemž těžař následoval tradici, kdy Satoshi nakamoto zapsal do Genesis bloku jiný titulek z doby těsně před vznikem Bitcoinu, kde šlo rovněž lidově řečeno o protikrizové tisknutí peněz americkou centrální bankou. Pravděpodobně se jedná o určité varování před inflací dolarů, nebo také ukázku toho, proč je právě potřebný Bitcoin, jehož množstvím v oběhu nelze libovolně manipulovat.

Část těžařů po halvingu přepla na altcoiny, někteří stroje odpojili: Hashrate BTC klesl o cca 37 %

Když skokově klesne odměna za těžbu o 50 %, není překvapením, že se tím alespoň krátkodobě sníží hashrate. To je běžný tržní jev, se kterým vesměs všichni kryptoanalytici počítali. Dlouhodobě se ale výkon sítě neustále zvyšuje. Příčinou je zejména rozvoj specializovaných ASIC minerů, které mají stále vyšší a vyšší výkon, a to při nižší spotřebě energie, resp. při lepší energetické účinnosti. Krátkodobě během prvních 4 dnů po halvingu klesl celkový výkon bitcoinové sítě z 137,6 exahashů na 87,2, tedy o necelých 37 procent.

Část druhá: Týdeníky a nepravidelné články

Bitcoin neslouží jen ke zbohatnutí, ale rovněž k zajištění proti měně, která se vymkla kontrole

Týdeník HODL: Bitcoin vznikl jako forma elektronické hotovosti. Má omezené množství a jasně stanovená pravidla, která platí pro všechny stejně. Nelze ho vydat více nebo rychleji, než právě 12,5 mincí jednou za deset minut před halvingem a 6,25 každých 10 minut po halvingu. Bitcoin možná nikdy nebude sloužit jako globální rezervní měna, ale může sloužit jako zajištění proti jejímu znehodnocení. Britská “pound Sterling” (libra šterlinků) je nejstarší fiat měnou na světě. Byla založena v roce 1694 a má již tedy úctyhodných 326 let. Původní libra však vypadala úplně jinak, údajně totiž vážila 12 uncí stříbra. Libanonská měna ztratila koncem minulého roku 60 % své hodnoty a mnoho dalších měn zažilo alespoň jednou něco podobného. 1. května 2020 uspořádali demonstranti v Libanonu pohřeb své fiat měny, inspiroval je Ghanský pohřební tanec. Pravdou je, že i když inflace zůstane v normě, stále to jsou cca 2 – 3 procenta ročně. Každý rok tak peníze ztrácejí hodnotu. Dříve bylo zajištěním proti inflaci zajména zlato a stříbro, dnes se k těmto nejstarším měnám na světě může přidat Bitcoin.

Relaxace a její magická moc: Vstupte do světa blahodárného klidu

V každodenním shonu občas zapomínáme na to, za čím jsme se vlastně původně hnali. Každý se snaží jak může, aby měl z čeho zaplatit složenky a své potřeby. Občas je dobré se trochu uklidnit a podívat se na věci s nadhledem. I o tom byl poslední odpočinkový článek, tentokrát na téma relaxace. Pravidelná relaxace léčí duši od nánosu negativních pocitů a myšlenek. Pomůže vám nabrat psychickou sílu a dosahovat lepších výsledků.

Část třetí: Kryptoměny a investice

Ethereum má malý milník: První ETH futures byly spuštěny v USA

Burza ErisX se sídlem v Chicagu zahájila první ethereové futures v USA. Jde po Bitcoinu o první futures také na druhou největší kryptoměnu na trhu. Fyzicky vypořádávané futures kontrakty na ETH schválila příslušná americká komise CFTC. Jde tedy o plně regulované burzovní deriváty. Expirace ETH/USD futures bude měsíční a čtvrtletní. Burza ErisX je podporována předními krypto společnostmi, investory do této burzy jsou Fidelity, Nasdaq či TD Ameritrade.

Telegram se vzdává kryptoměny Gram a projektu TON po bitvě s americkým regulátorem SEC

Sociální platforma Telegram vzdává své plány na spuštění vlastních tokenů s názvem Gram. Tokeny měly být součástí blockchainu Telegram Open Network (TON). Veškeré cíle Telegramu na vlastní blockchainový projekt nyní společnost vzdává a po nepříjemné bitvě s regulátorem (americkou komisí pro cenné papíry a burzy – SEC) oficiálně končí. Přesto vás možná nyní překvapíme, projekt totiž pokračuje dál. Komunita validátorů spustila 7. května blockchain TON nezávisle na Telegramu, jako open source projekt.

Část čtvrtá: Komunita

Reddit spustil ERC-20 tokeny MOON a BRICK jako “komunitní body” ve dvou subredditech

Nově budou uživatelé Redditu ve dvou velkých komunitách (subredditech), každá s více než milionem členů, odměňováni za příspěvky, komentáře a moderování. K tomu slouží dva nové tokeny postavené na blockchainu Etherea (ETH). V subredditu r/Cryptocurrency se bude jednat o token Moon (česky měsíc) a v r/FortNiteBR vznikne Brick (cihla). K tomuto účelu slouží nová peněženka „Reddit Vault,” která je součástí aplikace Reddit pro Android a iOS.

Část pátá: Burzy a platformy

Spolupráce kryptoburz: Binance zmrazila část ukradených ETH z burzy Upbit

Na burzu Binance si někdo vložil malou část ETH z $ 50milionového hacku kryptoburzy Upbit. Ke krádeži došlo v listopadu roku 2019. Hacker si odnesl 342 000 ETH. Binance identifikovala původ Etherea z adresy, kam byly přesunuty odcizené prostředky, a neprodleně proto vložené prostředky na své platformě zmrazila a zahájila vyšetřování. Na transakci upozornila aplikace Whale Alert.

Visa je stále více krypto friendly: Žádá o patent pro digitální měny

Patentová přihláška s názvem „DIGITAL FIAT CURRENCY” (digitální fiat měna) byla podaná společností Visa u amerického úřadu pro patenty a ochranné známky (USPTO). Patent řeší tvorbu centralizované digitální měny, která je podložená fiat měnou. Tato měna by měla být zaznamenaná na blockchainu, avšak současně kontrolovaná počítačem centrální entity. Přestože se Visa skutečně i po spolupráci s Coinbase zdá nakloněná kryptoměnám, patenty a centralizované stablcoiny nejsou ve shodě s decentralizací a open source řešeními, na kterých je vystavěn kryptosvět.

Závěr

A to je již z dnešního Sobotního přehledu posledních novinek vše. Poprvé jsme společně na platformě našeho webu oslavili halving a toto byl první souhrn po halvingu. Krypto Hodler je místo, kde je srdečně vítán každý příznivec kryptoměn. I díky vám se nám daří den za dnem budovat příjemnou komunitu vzájemně nápomocných lidí. Neustále usilujeme o pečlivý výběr těch nejzajímavějších zpráv a novinek, abychom vám přinášeli skutečně jen to nejpodstatnější a nejzajímavější, co se aktuálně děje. Zprávy doplňujeme edukativními a odpočinkovými články a jednou týdně vše zabalíme do SPPN, abychom vám umožnili zpětně listovat v novinkách týden po týdnu, resp. abychom vám nabídli časově úsporné řešení, jak sledovat aktuální dění během několika minut týdně. Děkujeme za pozornost a budeme se na vás těšit u dalších článků. Dnes je sobota 16. května 2020 a bitcoin aktulně sedí na hodnotě 9 373 dolarů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *