Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Část těžařů po halvingu přepla na altcoiny, někteří stroje odpojili: Hashrate BTC klesl o cca 37 %

Jak se dalo čekat, hashrate Bitcoinu klesl po půlení o desítky procent. Jedná se o běžný jev, který bylo možné pozorovat i v letech 2012 a 2016. Po půlení se odměna za vytěžený blok snížila na polovinu. To vedlo k tomu, že se těžba pro část těžařů se staršími stroji a v regionech s vyšší cenou energie stala nerentabilní. Někteří přepli na altcoiny, jiní museli některé nerentabilní stroje odpojit. Bitcoin Cash (BCH) za poslední cca 4 dny zaznamenal růst hashrate z přibližně 1,43 exahashů až na lokální maximum 3,43, kde došlo k odrazu na současné hodnoty 2,38 exahashů v době příparvy článku. Za stejné období klesl celkový výkon bitcoinové sítě z 137,6 exahashů na aktuálních 87,2.

Reakce hashrate na halving

Když skokově klesne odměna za těžbu o 50 %, není překvapením, že se tím alespoň krátkodobě sníží hashrate. To je běžný tržní jev, se kterým vesměs všichni kryptoanalytici počítali. Dlouhodobě se ale výkon sítě neustále zvyšuje. Příčinou je zejména rozvoj specializovaných ASIC minerů, které mají stále vyšší a vyšší výkon, a to při nižší spotřebě energie, resp. při lepší energetické účinnosti. Čím novější vybavení těžař má a čím levněji si dokáže zajistit energii, tím lepší má šanci na ziskovost. Když se těžba pro část těžařů stane nerentabilní, nebo některý altcoin těžitelný na stejném hardwaru nabízí vyšší výnosy, dojde k poklesu hashrate.

Pokles hashrate pak zvýší ziskovost pro ostatní, což může opět přilákat další těžaře. – Tímto principem se trh postupně dostává do rovnováhy, podobně jako je tomu ve většině jiných sektorů. Přesun těžby do míst s levnější cenou elektřiny však vede k určité centralizaci těžby BTC, a to zejména do Číny. Jak KryptoHodler nedávno informoval, celá 1/3 veškerého hashrate BTC je soustředěna v jediném čínském regionu Xinjiang. Alespoň to tvrdí výzkumníci z Univerzity v Cambridge, kteří zveřejnili mapu těžby Bitcoinu.

Jak můžete vidět na grafu níže, z dlouhodobého měřítka se nic katastrofického neděje.

Dlouhodobý graf hashrate BTC (zdroj: Bitinfocharts)

Tip: Poslední blok s odměnou 12,5 BTC obsahoval zprávu s titulkem NY Times odkazující na tisk 2,3 bil. $

Závěr

Propad hashrate Bitcoinu způsobený skokovým snížením odměny pro těžaře je normálním jevem, který provází každé půlení. Stále výkonnější a úspornější těžební hardware, kterým disponuje část těžařů, se stará o dlouhodobý růst výkonu a tím i bezpečnosti sítě. Vysoká konkurence v odvětví však s sebou nese i nevýhody v podobě vyřazení menších hobby těžařů či odsunu těžby do oblastí s levnou energií, zejména do Číny. Platí však, že přestože část těžařů nyní po halvingu vypla stroje, nebo se přesunula na altcoiny, v dlouhodobém měřítku se nic neobvyklého neděje.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *