Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává kvůli pandemii koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19, pokles světové ekonomiky o 3 %. Světové hospodářství dle MMF čeká nejhlubší recese od Velké hospodářské krize. Ta současná pak pravděpodobně poprvé dostala od světové instituce název – Velké uzamčení (The Great Lockdown).
Velká hospodářská krize ve 30. letech minulého století
MMF říká, že současná recese bude nejhlubší od Velké hospodářské krize, nazývané též Velká deprece. Té předcházel krach na newyorské burze – největší burzovní krach v dějinách – černý čtvrtek 24. 10. 1929 a černé úterý 29. 10. 1929, kdy došlo k největšímu poklesu. Jednalo se o tak hlubokou krizi, že v zásadě došlo ke kolapsu samotného systému a kapitalismu jako takového. Krize se rozšířila do celého světa, podniky krachovaly, prudce rostla nezaměstnanost a tuto situaci se několik dlouhých let nedařilo stabilizovat, což v konečném důsledku vedlo k nárůstu popularity komunistů, ale i fašistů. Byla to doba, kdy se Hitler dostal v Německu k moci, kdy se prohlubovala moc centrálních bank a kdy se růst HDP podařilo částečně uměle navýšit pomocí armádních zakázek a přípravy na 2. světovou válku. Současná situace se s tím naštěstí v tuto chvíli nedá vůbec srovnávat.
Tip: Co je CBDC a jaký je rozdíl oproti běžným kryptoaktivům
Velké uzamčení ekonomiky 2020
Co nyní zažíváme MMF nazval Velké uzamčení (The Great Lockdown). Hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gita Gopinathová k tomu uvedla: „Velké uzamčení je nejhorší hospodářský pokles od Velké hospodářské krize a mnohem horší než globální finanční krize [z roku 2008].” V souvislosti s tím Gopinathová naznačila, že v porovnání s letošními ztrátami bude krize před 12 lety vypadat jako trpaslík. Předpokládá pokles světové ekonomiky o 3 %.
„Poprvé od Velké hospodářské krize jsou jak vyspělé ekonomiky, tak rozvíjející se a rozvojové ekonomiky v recesi,” dodala Gopinathová. „Je to hluboká recese, která zahrnuje problémy s platební neschopností a dramaticky stoupá míra nezaměstnanosti.” Obvzlášť zranitelné budou země vyvážející ropu, jako je Irák. Měnový fond předpovídá, že irácká ekonomika letos poklesne na -4,7 % a v Iránu dokonce na -6 % meziročního poklesu HDP. Tato čísla jsou však pouze odhady a mohou se výrazně lišit od reality.
Očekávaný vývoj některých ekonomik dle MMF v roce 2020 přikládáme níže:
- USA -5,9 %,
- Eurozóna -7,5 %,
- Itálie -9,1 %,
- Španělsko -8 %,
- UK -6,5 %,
- Čína +1,2 %,
- Rusko -5,5 %.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!