Týden po týdnu pro vás chystáme souhrn, kde si během chvilky projdeme vše, co se za posledních 7 dní od vydání posledního dílu událo v kryptosvětě, na marketu, v kryptoměnové komunitě i mimo ni. Tentokrát je nejdůležitější zprávou ekonomický dopad koronaviru a možný start světové ekonomické krize.
Obsah článku:
Je koronavirus spouštěčem ekonomické krize?
V první řadě, co je vlastně krize? Krize představuje situaci, když se HDP propadá během alespoň čtyř po sobě následujících čtvrtletích. Pokud je to třeba jen půl roku, hovoříme o recesi. Jinými slovy, že šlo o krizi se vždy dozvíme až zpětně. Dokud to nebude rok, bude se to nazývat recese a v tuto chvíli ještě vůbec nevíme, že skutečně nějaká taková recese či krize začala.
Nicméně trhy začaly padat a to nejen Dow Jones, ke kterému se hned dostaneme, ale např. takový index S&P 500 od konce minulého týdne na poměry akciového trhu prudce padal. Jedná se o index zahrnující akcie pětiset největších veřejně obchodovaných amerických podniků patřící k nejdůležitějším akciovým indexům světa. A jestli jsme v krizi? Zatím to říci nelze, počkejme si na čtvrtletní ekonomické výsledky, počkejme si, co řeknou ekonomové, a uvidíme.
Americký akciový trh padá – Dow Jones zaznamenal 3. největší propad; BigTech ztratily 238 miliard dolarů
V úterním článku KryptoHodler informoval, že akciový index Dow Jones v pondělí 24. 2. klesl o 1 031,61 bodů, tedy o 3,56 %. Jednalo se o třetí největší pokles, jaký Dow Jones zaznamenal za celou svou 124letou historii. Finanční trhy se propadají v reakci na šíření koronaviru, protože se vlivem bezpečnostních opatření některé firmy zavírají a jiné omezují provoz. Pokles na širších trzích v pondělí nastal poté, co Jižní Korea a Itálie v neděli ohlásily náhlý nárůst případů infikovaných koronavirem.
Asie rozdává lidem hotovost – chtějí stimulovat ekonomiku během řádění koronaviru
Čínská opatření proti šíření koronaviru omezila pohyb lidí i opětovné zahájení hospodářské činnosti. Hongkong a Singapur rozdávají občanům peníze. Tímto způsobem se snaží udržet svou ekonomiku nad vodou.
Týdeníky
HODL | Co je fork, jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem (tvrdou a měkkou vidlicí)
Fork je u kryptoměn spojen s aktualizací softwaru sítě. Tato blockchainová aktualizace může být zpětně kompatibilní, pak hovoříme o soft forku, nebo zpětně nekompatibilní, což je označeno jako hard fork. Hard forkem může vzniknout nová kryptoměna. V takovém případě hodleři původní mince budou po rozvětvení vlastnit mince v obou verzích blockchainu.
Kryptozprávy | Charitativní nadace Binance podporuje nemocnice v koronavirem zasaženém Wuhanu; Craig Wright je hanbou pro celé odvětví
Ve zprávách jsme tentokrát informovali o následujících tématech:
- Charitativní nadace – Binance Charity Foundation – hraje nyní významnou roli v čínském okrese Wuhan, kde po vypuknutí smrtícího koronaviru pomáhá nemocnicím a zdravotníkům.
- Cena zlata od pondělí padala a co se týče stříbra, zde byl propad ještě o poznání silnější a stříbro se poprvé od začátku roku propadlo pod 17 dolarů za trojskou unci.
- DDoS útokem byly v závěru týdne zasaženy dvě velké kryptoburzy. Jedná se o cílené zaplavení webové stránky z mnoha různých zdrojů, aby došlo k narušení služby a její nedostupnosti.
- Nejnovější ASIC miner od Bitmainu dosahuje drtivého výkonu. Antminer S19 je přibližně dvakrát výkonnější, než jeho předchůdce.
- Craig Wright chce, aby soudy mohly nařídit těžařům zabavení bitcoinů prostřednictvím koordinace těžařů. Šéf Binance ho okomentoval jako hanbu pro celé odvětví.
Kryptoměny
Simpsonovi v epizodě 13 ze sezóny 31 představili kryptoměny mainstreamu
V nejdéle běžícím seriálu na světě – Simpsonovi – byly ohromnému počtu diváků po celém světě představeny a vysvětleny kryptoměny a blockchain. Mimo jiné zazněla i následující věta: „Jsem konsenzus sdílených a synchronizovaných digitálních dat šířených na různých platformách od Šanghaje po Grenadu. Každý den jsem blíž tomu, abych byl hotovostí budoucnosti. Ne ve vaší peněžence, jsem ve vašem počítači.”
Soud proti Ripple pokračuje, soudce dal zelenou. Je XRP neregistrovaný cenný papír?
Federální soudce rozsvítil pomyslné zelené světlo v kauze Ripple. Žaloba spočívá v tom, že společnost Brada Garlinghouse měla prodejem XRP porušit zákon. Podle žalobce se totiž jedná o neregistrovanou nabídku cenných papírů. Námitka promlčení pravděpodobně nebyla uznána z důvodu, že Ripple dosud prodává své XRP, jak namítl žalobce. Soud tedy pokračuje a nyní by se již mělo začít řešit, zda společnost vydáním a prodejem kryptoměny XRP porušila zákon.
Rok 2140 | Kolik by mohl stát Bitcoin, až se vytěží do poslední mince?
Jak asi víte, jednoho dne těžba BTC skončí a těžaři již budou pouze ověřovat transakce za poplatky. Očekává se, že toto nastane kolem roku 2140. Jeden z možných zakladatelů Bitcoinu, příjemce první bitcoinové transakce, Hal Finney již v roce 2009 zkoušel vypočítat budoucí cenu Bitcoinu. V tomto článku jsme si zkusili položit otázku, kolik by v roce 2140 mohl mít Bitcoin zakoupený při dněšních cenách za sto dolarů.
Komunita
CEO Binance Changpeng Zhao řekl, že Craig Wright není Satoshi
Wright je australský počítačový vědec, který sám o sobě tvrdí, že je osobou stojící za pseudonymem Satoshi Nakamoto. Toto jméno bylo použito při publikování whitepaperu BTC, který byl vydán v roce 2009, a poté při spolupráci na realizaci Bitoinu. Šéf burzy Binance však říká, že je to podvod a investice do podvodu nikdy nekončí dobře, čímž pochopitelně nemyslí Bitcoin, ale Wrightův Bitcoin Cash SV.
Rozhovory
Dvoudílný rozhovor s BTC analytikem Ondřejem IXOYE Dvorským
Pozvání k velmi zajímavému rozjovoru přijal dlouholetý bitcoinový analytik Ondřej Dvorský, známý také jako IXOYE. Ondřej učí lidi technickou analýzu, píše články a mimo jiné také přednáší na různých krypoměnových akcích. Zazněly výroky jako: „Buďme vděční za CZ/SK komunitu na FB a její správce,” nebo: „Bitcoin bez skutečných regulací dříve či později zanikne.” A řeč byla například také o tom, že koronavirus může být spouštěčem ekonomické krize. Některé čtenáře pak oslovil také hostův kritický pohled na Bitcoin v jeho současné vývojové fázi.
Kryptomarket
Likvidace BTC longů za 23 milionů dolarů – běžný jev na trhu?
V pondělí trh s Bitcoinem po dalším stručném otestování deseti tisíc dolarů zamířil do prudké korekce. Prudký pokles ceny vyvolal likvidaci long pozic v hodnotě 23 milionů dolarů jen na burze Bitmex. Toto není na kryptomarketu výjimkou a stále platí, že trading kryptoměn je extrémně rizikový.
Závěr
Další týden je téměř za námi. Ačkoli to zatím nelze říct, nastala možnost, že se koronavirus stal očekávaných spouštěčem ekonomické recese či krize. Nejen akcie, zlato a stříbro, ale také cena Bitcoin za posledních 7 dní klesala. Konkrétně jsme se z hodnot okolo 9 600 dolarů dostali na aktuálních 8 657, což představuje pád přibližně o 10 procent, což u prudce volatilního Bitcoinu není nic neobvyklého. V kryptosvětě se pořád něco děje a také dnešní díl SPPN je toho důkazem. Děkujeme vám za přízeň a budeme se na vás těšit u dalšího dílu opět za týden.
Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny či do Steemit komunity.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!