Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Rok 2140: Kolik by mohl stát Bitcoin, až se vytěží do poslední mince?

Jak asi víte, jednoho dne těžba BTC skončí a těžaři již budou pouze ověřovat transakce za poplatky. Očekává se, že toto nastane kolem roku 2140. Položme si pro zajímavost otázku, kolik by v té době mohl stát Bitcoin a jakou hodnotu by mohla mít dnešní investice 100 dolarů.

Článek poprvé vyšel začátkem roku 2020, lze v něm tedy vidět, kde se cena BTC pohybovala tehdy a můžete srovnávat s aktuální cenou.

V roce 2140 se odhaduje vytěžení poslední mince BTC

Jednou ze zajímavých otázek ohledně Bitcoinu je, co se s ním stane, až se vytěží všechny BTC. Připomeňme, že maximální množství bitcoinů je v samotném kódu omezeno na 21 milionů, což se děje pomocí pravidelných halvingů, tedy půlení rychlosti tvorby nových mincí. Za předpokladu, že Bitcoin přežije, tak by k vytěžení posledního BTC mělo dojít někdy v roce 2140.

To je 120 let. Máme vůbec nějaký ukazatel, cokoli, co nám může pomoct odhadnout cenu Bitcoinu za tak dlouhou dobu?

Hal Finney

Jeden z možných zakladatelů Bitcoinu, příjemce první bitcoinové transakce, Hal Finney to již v roce 2009 zkoušel vypočítat. Je to zajímavé, protože tehdy vlastně ještě nebylo vůbec jisté, že bude mít Bitcoin vůbec nějakou hodnotu, která by stála za řeč. Zajímavostí je také to, že se Hal po svém vážném onemocnění nechal kryonicky zmrazit v naději na budoucí zmrtvýchvstání.

Odhad bitcoinového průkopníka, který se za své bitcoiny nechal uvést do kryonického spánku, sahá do výše 10 milionů dolarů. Hal Finney jednoduše vzal odhady světového bohatství domácnosti a vydělil je 21 miliony mincí a obdržel číslo 10 milionů za Bitcoin.

Podle zprávy „Globální bohatství za rok 2019“ od Credit Suisse se dnes celkové celosvětové bohatství domácností rovná přibližně 360 bilionům dolarů. Za pouhých 10 let domácnosti dle těchto dat značně zbohatly. KryptoHodler to na základě nových dat přepočítal a vyšlo nám přes 17 milionů dolarů za minci.

To by při dnešní investici 100 dolarů, za které bychom si (při aktuální ceně 8 600 dolarů) koupili 0,011628 BTC, činilo téměř 198 tisíc dolarů. Samozřejmě však jde o velmi hrubý odhad, který by navíc mohl platit pouze za předpokladu, že se Bitcoin uchytí jako hlavní světová měna.

Dolarů?

Tato i jiné metody však mají významné mouchy. V tomto případě se opíráme o odhady bohatství domácností, které se v čase mění, takže vůbec nevíme, kolik to bude za 120 let. Mohli bychom použít další metody, jako stock-to-flow model a jiné, ale žádná z nich nám ve skutečnosti nemůže dát lepší odhad, než Hal.

Pojďme se nyní na naši otázku, kolik bude stát BTC

v roce 2140, podívat z druhého konce.

Máme zde totiž hned dvě podstatné otázky. Zaprvé, jak už jsme uvedli, není jisté, že tu Bitcoin v roce 2140 ještě bude. A zadruhé, bude zde v té době vůbec ještě dolar? A i pokud ano, bude mít ještě vůbec nějakou hodnotu? Uvědomme si, že před stodvaceti lety, tedy někdy v roce 1900, bylo možné za jeden americký dolar pořídit pár bot.

A to si ještě předtavte, jak nákladná byla tehdejší ruční výroba takové kožené obuvi. Přesto stály boty 1 dolar, takovou měl tehdy dolar kupní sílu. Pokud bychom to porovnali s dnešním dolarem, nedá se to vůbec srovnat. Jestli dnes stojí boty řekněme 100 dolarů, mohly by tedy v roce 2140 klidně stát 10 tisíc dolarů. Ještě pravděpodobněji tu již žádný dolar prostě nebude.

Zlato

Některým bitcoinovým “fanatikům” se to asi nebude moc líbit, ale přiznejme si, že Bitcoin i další kryptoměny jsou tu příliš krátce. Pokud bychom opravdu chtěli hledat nějaký prostředek, který udrží hodnotu i za 120 let, asi bychom přece jen museli sáhnout ke zlatu. Zlato a stříbro jsou tradiční měny, zatímco Bitcoin, ale dokonce také dolar, euro či koruna, jsou z historického hlediska pouhé alternativní měny.

Naštěstí však neinvestujeme na 120 let a nemusíme si ani vybírat. Kombinace tradičního fyzického zlata a stříbra a moderního digitálního Bitcoinu se čistě na základě známých dat jeví jako vhodnější pro dlouhodobé držení, než klesající americký dolar či jiná fiat měna. Tento jednoduchý poznatek nám vlastně poslouží mnohem lépe, než všechny možné složité výpočty a modely.

Závěr

Za posledních 10 let hodnota BTC z dlouhodobého pohledu prudce rostla. Přesto však dnes ve skutečnosti nevíme, jaká bude jeho cena za 120 let. Vždyť my vlastně ani nevíme, jestli tu ještě vůbec budeme my. Lidstvo má nyní v rukou možná až příliš mocné zbraně na to, v jaké vývojové fázi se po mentální stránce nachází. V roce 2140 by tak vlastně tou nejhodnotnější věcí mohl být klidně jen doušek zdravé čisté vody nebo nádech čistého vzduchu.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Hive, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

(Zdroj: Bitcoinist)

Hardwarová peněženka nemusí být tak bezpečná, jak si myslíte, říká konkurent výrobců Trezor a Ledger

Turecko je „ve válce” s kryptoměnami! Řekl to prezident Erdoğan

Kraken: Taproot vytváří půdu pro masivní inovace a přijetí Bitcoinu

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *