Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Turecko je „ve válce” s kryptoměnami! Řekl to prezident Erdoğan

Nejsou to pozitivní zprávy pro Bitcoin, pro krypto ani pro svobodu jako takovou v Turecku, pokud země potlačí inovace a kryptosektor ve prospěch CBDC. Erdoğan hovoří o válce s kryptoměnami.

Turecko „ve válce” s kryptoměnami

Stane se Turecko prvním státem na světě, který vyhlásí otevřenou válku kryptoměnám? Poslední výroky prezidenta země tomuto druhu spekulací nahrávají. Kryptoměny, včetně svobodné digitální hotovosti Bitcoinu, se zdají být v přímém protikladu se záměry země na vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC).

Erdoğan uspořádal debatu v tureckém Mersinu s mládeží z celé země. V reakci na platformu Digital Turkish Lira Collaboration Platform oznámenou minulý týdenbyl dotázán na jeho názory na kryptoměny a jejich případné přijetí centrální bankou či Tureckem jako takovým.

„Nemáme vůbec v úmyslu přijímat kryptoměny,” odpověděl prezident a dodal: Naopak, máme oddělenou válku, samostatný boj proti nim. Nikdy bychom neposkytovali podporu [kryptoměnám]. Protože budeme postupovat vpřed s vlastní měnou, která má svou vlastní identitu.“

Blockchain ano, kdyptoměny ne

Binali Yıldırım, bývalý turecký premiér a bývalý předseda Strany spravedlnosti a rozvoje (AK Partisi), navázal vysvětlením, že kryptoměny vyžadují přísný dohled vzhledem k jejich potenciálním rizikům. „Je to jako prodej fiktivní budoucnosti,” řekl politk.

Turecko poprvé oznámilo plány na národní infrastrukturu blockchainu v roce 2019. Od té doby vláda a místní úřady zaujaly pro-blockchainový postoj. Kryptonadšenci tak mohou být překvapeni slovy prezidenta o válce. Zdá se však, že pro-blockchainový přístup země je podobný, jako ten v Číně, kde se na CBDC začalo pracovat již dříve a usilovněji, takže již v zemi není jen vzdálenou budoucností, ale stává se realitou.

Připomeňme, že CBDC, tedy digitální fiat měny vydávané soukromými subjekty známými jako centrální banky, skýtají nebývalé možnosti kontroly, dohledu a omezení financí lidí. Jedná se o náhradu hotovosti bez možnosti anonymních transakcí. Veškeré finanční převody jednotlivců prostřednictvím CBDC mohou být monitorovány a dokonce i filtrovány a omezovány. Je možné vydat jednotky peněz s datem spotřeby, s omezenou funkcí, nebo rovnou zakázat některé typy finančních operací, a to jak plošně, tak selektivně. V přímém protikladu s Biztcoinem, který žádný stát ani entita neovládá, jsou CBDC 100% závislé na vůli entity, která je vydává – tedy centrální banky, potažmo vlády.

TIP: Ajťák doslova zatopil na úřadě! Z peněz daňových poplatníků provozoval 46 těžebních strojů BTC. Hrozí mu 15 let vězení

Závěr

Poslední komentáře prezidenta Erdoğana o válce s kryptoměnou mohou znamenat konec turecké éry přátelství ke kryptoměnám. V zemi přitom dosud působí několik globálních kryptoburz, jako je Binance a Huobi. Důvodem je zřejmě snaha zničit alternativy své CBDC – digitální turecké liry – která se má začít testovat již koncem roku 2021.

Co je CBDC a jaký je rozdíl oproti běžným kryptoaktivům

Američtí demokraté navrhují, že jsou kryptoměny cenné papíry, což má přinést o 16,78 mld. USD více daní

Kraken: Taproot vytváří půdu pro masivní inovace a přijetí Bitcoinu

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *