Turecko je „ve válce” s kryptoměnami! Řekl to prezident Erdoğan

Nejsou to pozitivní zprávy pro Bitcoin, pro krypto ani pro svobodu jako takovou v Turecku, pokud země potlačí inovace a kryptosektor ve prospěch CBDC. Erdoğan hovoří o válce s kryptoměnami.
Turecko „ve válce” s kryptoměnami
Stane se Turecko prvním státem na světě, který vyhlásí otevřenou válku kryptoměnám? Poslední výroky prezidenta země tomuto druhu spekulací nahrávají. Kryptoměny, včetně svobodné digitální hotovosti Bitcoinu, se zdají být v přímém protikladu se záměry země na vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC).
Erdoğan uspořádal debatu v tureckém Mersinu s mládeží z celé země. V reakci na platformu Digital Turkish Lira Collaboration Platform oznámenou minulý týdenbyl dotázán na jeho názory na kryptoměny a jejich případné přijetí centrální bankou či Tureckem jako takovým.
„Nemáme vůbec v úmyslu přijímat kryptoměny,” odpověděl prezident a dodal: „Naopak, máme oddělenou válku, samostatný boj proti nim. Nikdy bychom neposkytovali podporu [kryptoměnám]. Protože budeme postupovat vpřed s vlastní měnou, která má svou vlastní identitu.“
Blockchain ano, kdyptoměny ne
Binali Yıldırım, bývalý turecký premiér a bývalý předseda Strany spravedlnosti a rozvoje (AK Partisi), naváz al vysvětlením, že kryptoměny vyžadují přísný dohled vzhledem k jejich potenciálním rizikům. „Je to jako prodej fiktivní budoucnosti,” řekl politk.
Turecko poprvé oznámilo plány na národní infrastrukturu blockchainu v roce 2019. Od té doby vláda a místní úřady zaujaly pro-blockchainový postoj. Kryptonadšenci tak mohou být překvapeni slovy prezidenta o válce. Zdá se však, že pro-blockchainový přístup země je podobný, jako ten v Číně, kde se na CBDC začalo pracovat již dříve a usilovněji, takže již v zemi není jen vzdálenou budoucností, ale stává se realitou.
Připomeňme, že CBDC, tedy digitální fiat měny vydávané soukromými subjekty známými jako centrální banky, skýtají nebývalé možnosti kontroly, dohledu a omezení financí lidí. Jedná se o náhradu hotovosti bez možnosti anonymních transakcí. Veškeré finanční převody jednotlivců prostřednictvím CBDC mohou být monitorovány a dokonce i filtrovány a omezovány. Je možné vydat jednotky peněz s datem spotřeby, s omezenou funkcí, nebo rovnou zakázat některé typy finančních operací, a to jak plošně, tak selektivně. V přímém protikladu s Biztcoinem, který žádný stát ani entita neovládá, jsou CBDC 100% závislé na vůli entity, která je vydává – tedy centrální banky, potažmo vlády.
Závěr
Poslední komentáře prezidenta Erdoğana o válce s kryptoměnou mohou znamenat konec turecké éry přátelství ke kryptoměnám. V zemi přitom dosud působí několik globálních kryptoburz, jako je Binance a Huobi. Důvodem je zřejmě snaha zničit alternativy své CBDC – digitální turecké liry – která se má začít testovat již koncem roku 2021.
Kraken: Taproot vytváří půdu pro masivní inovace a přijetí Bitcoinu