Američtí demokraté navrhují, že jsou kryptoměny cenné papíry, což má přinést o 16,78 mld. USD více daní

dolar, papíry, dluh, daně, usa, bankovky

Wealth Banknote Money Bar Us-dollar Dollar

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA navrhli uzavřít údajnou daňovou mezeru pro investory do Bitcoinu a kryptoměn. Pozoruhodný je způsob, jak toho chtějí dosáhnout – kterým je změna definice krypta na cenné papíry.

Když budou kryptoměny cenné papíry, demokraté vyberou více daní

Pozoruhodný paskvil navrhují vládní politici v USA. Podle jejich názoru kryptoměnoví investoři čerpají výhody z daňové mezery. Šikovná změna definice kryptoměn, které jsou nyní v USA považovány za “majetek,” by podle nich mohla přinést téměř 17 miliard dolarů navíc do státního rozpočtu. Nenapadlo je nic elegantnějšího, než že navrhují nacpat všechny kryptoměny do kategorie “cenné papíry.”

Návrh vychází z toho, že Internal Revenue Service (IRS) pohlíží na digitální aktiva jako na majetek, což má investorům umožňovat si nárokovat daňové zvýhodnění z kapitálové ztráty a zároveň okamžitě nakoupit zpět digitální aktiva, aby mohli využít případných cenových výkyvů. U cenných papírů přitom platí, že investoři nemohou nakoupit identické cenné papíry do 30 dnů zpět a přesto si odečíst ztrátu od daňového zatížení.

Paskvil nebo záchrana pro rozpočet?

Chápeme li tedy tento případ správně, vláda USA by ráda kryptoinvestory připravila o možnost odečíst si realizovanou strátu oproti ziskům z krypto investic, pokud své ztrátové pozice odprodají a opět zpět nakoupí jen za tímto účelem. Ztráta uplatněná retailovým investorem v dalších letech se pak již od výnosů v daném roce odečíst nedá, což platí i opačně.

Diskutabilní je to hned z několika důvodů. Ministryně financí USA Yellenová ve středu varovala, že USA hrozí bankrot, pokud opozice nepodpoří další zvedání dluhového limitu. Příští měsíc by Spojeným státům jinak došly peníze. Demokraté potřebují pro schválení navýšení dluhu minimálně 10 repubikánských hlasů v Senátu. Ti však mohou být proti kvůli zákonu na podporu infrastruktury za 3,5 bilionu dolarů, kde je mimochodem i problematické ustanovení pro krypto průmysl, které na těžaře či vývojáže klade nespolnitelné požadavky.

Smíšený daňový výbor odhaduje, že navrhovaná změna by v příštích 10 letech přinesla dodatečné daňové příjmy ve výši 16,78 miliardy USD.

Není zcela jasné, na základě čeho toto odhadují, ale investoři na kryptotrhu se spíše dostanou do plusu či mínusu na všech svých pozicích v návaznosti na aktuální fázi cyklu, než že by měli na jedné kryptoměně vysoké zhodnocení a jinou ve výrazné ztrátě v rámci téhož roku. Navíc by pravděpodobně jednoduše nenakoupili zpět, aby si tak ztrátu stejně uplatnili, jen by je tento paskvil potenciálně připravil o případné zhodnocení, pokud by cena následně rostla. – Celkový daňový výběr se tak může ve finále dokonce snížit, nemluvě o další ráně pro investory, kteří veškerá rizika nesou na svých zádech, ale o zisk se musí dělit, aby bylo z čeho financovat státní aparát.

TIP: Může výrok “1 BTC je stále 1 BTC” platit na berňák? Od dneška je Bitcoin měnou Salvadoru! Co dál? [Názor]

Závěr

Americká vláda navrhuje změnit definici kryptoměn. Ty by se mohly přeformulovat na cenné papíry. Nově uplatněné pravidlo, které znemožňuje prostřednictvím změny definice investorům agresivní generování ztráty pomocí tzv. “wash sale,” má přinést dodatečných 16,78 miliardy USD na daních. Kromě poměrně nejistých účinků na rozpočet USA, který se v posledních letech dostává do stále většího deficitu, je druhou spornou věcí návrhu samotné přeformulování kryptoměny v zákoně.

Dopad na krypto průmysl by mohl být značný, protože by změna neměla účinky jen na daně, ale znamenala by, že by se prakticky každá plaforma, která má něco společného s kryptoměnou, musela registrovat u SEC. Z nějakého důvodu je to však pro společnosti takovou překážkou, že to zatím nikdo neučinil, včetně americké kryptoburzy Coinbase, která regulátorům v USA plní každé přání. Návrh by tak mohl vést k ochromení krypto průmyslu v USA a způsobit mu značné škody.

 

Americká komise pro cenné papíry pohrozila žalobou Coinbase kvůli programu krypto výnosů, který považuje za cenný papír

MicroStrategy přidává do holdingů dalších 5 050 BTC. Nyní drží přes 114 000 BTC

Rychle nahoru, rychle dolů! Cena Litecoinu po falešném přijetí Walmartu stoupla o 35 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.