Pátek, 14 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Může výrok “1 BTC je stále 1 BTC” platit na berňák? Od dneška je Bitcoin měnou Salvadoru! Co dál? [Názor]

Salvador dnes povýšil Bitcoin na měnu, zatím jako první a jediný stát na světě. Jedná se o experiment, který dokonce ani část kryptokomnunity příliš nevítá. Na druhou stranu otevírá nové (nejen) daňové otázky ve vztahu k digitálnímu zlatu. Dočkáme se někdy, že na BTC úřady začnou pohlížet jako na měnu jiného státu, s čímž by se pojil bonus v podobě nedanění příjmů z hlavní kryptoměny? Bude někdy platit, že 1 BTC je stále 1 BTC, ať už jste ho koupili za cokoli a cokoli na něm případně vydělali?

1 BTC je stále 1 BTC

Bitcoineři si oblíbili hlášku, která vtipně opomíjí dolarovou či korunovou hodnotu Bitcoinu v daný moment. Napsat 1 BTC je stále 1 BTC může pomoct hodlerovi při překonání obzvlášť krutého bear marketu, ale bude vám to co platné na berňáku? Odpověď zní – jistě, že ne. Počkat! Co když to není tak jednoznačné? Správně! Je zde přece Salvador, jako první stát, kde je Bitcoin státní měnou. A dnes je ten den, kdy k tomu všemu došlo. Důsledky teprve uvidíme, byť je zřejmé, že daňové úřady nepřehodnotí svůj názor ze dne na den.

Pokud se k Salvadoru začnou přidávat další a tento, přiznejme si to – pokus – bude úspěšný, můžeme se v budoucnosti skutečně dočkat toho, že se narativ Bitcoinu jako digitální hotovosti potažmo měny přece jen uchytí. Po fázi horentního investování a chápání Bitcoinu jako digitálního zlata, rizikové investice či zajištění proti inflaci, bychom se podle mého názoru skutečně mohli dočkat fáze, kdy se BTC projeví jako skutečné peníze. Tomu se dnes patrně leckdo vysměje.

Stejně tak se ještě včera mnozí smáli myšlence, že Bitcoin překoná 20 tisíc dolarů, že se jím bude dát někde platit, nebo že ho začnou přijímat nějaké velké instituce a nakupovat investiční fondy. Nicméně, dokud Bitcoin naše úřady neuznají jako měnu jiného státu nebo z jiných důvodů neosvobodí od daně, tak nám ani fakt, že 1 BTC je stále 1 BTC, to je pravda, v daňové otázce příliš nepomůže.

TIP: Bitcoin za 12 let existence funkci uchovatele hodnoty plnil! Můžeme totéž říci o dolarech? [Komentář]

Co bude dále?

V zemi, kde většina lidí nemá bankovní účet, je počínaje dnešním dnem Bitcoin státem uznaným platidlem. Salvador pracuje na rychlé instalaci kryptomatů usnadňujících směnu dolar – Bitcoin a dalších potřebných technických detailech, včetně peněženky podpořené airdropem pro všechny Salvadorany, kteří si ji instalují.

Zajímavější však je, že se decentralizovaná digitální hotovost nutně začne skloňovat jako peníze, byť i jen v souvislosti s experimentem. Je těžké v současné době odhadnout, jak velký bude mít tato věc vliv na budoucnost kryptoměn

, ale rozhodně stojí za to novinky ze Salvadoru dlouhodobě sledovat v kontextu jejich dopadu právě na všeobecné vnímání kryptoměny a její funkce. Změny však mohou přijít i ze zcela jiných a nečekaných stran a nechce se mi věřit, že bude například ještě dlouho našimi úřady Bitcoin nesmyslně škatulkován jako jakási virtuální komodita (chcete li surovina, zboží…).

Závěr

Bitcoin je stále ve fázi, kdy lidé teprve zjišťují, co vlastně je. Lépe řečeno se postupně ukazuje, jako co jej lidé chtějí nejvíce používat, přičemž i tato preference se v čase zlehka ale znatelně mění. Touto odvěkou hodlerskou otázkou se zabývám již dlouho a za tu dobu jsem dospěl jednak k tomu, že je kombinací celé řady škatulek, jako je decentralizovaná digitální hotovost, projekt blockchainové technologie, riziková investice, bezpečné “nebe” proti inflaci, peníze bez třetích stran a autorit, uživatelská a transakční síť, atd.

Druhou věcí, které jsem si všiml, je, že lidé by rádi ze všech těchto a dalších věcí vybrali jen jednu a řekli – tohle je Bitcoin. To nás dostává do problémů, protože se tyto striktně pojaté definice začínají rozcházet a zatímco Salvador nyní uznává Bitcoin jako legální platidlo (peníze, měnu), pro mnohé korporace je investičním aktivem, pro undergroundové Bitcoinery může být zajímavým programátorským objektem či útěkem ze systému, pro naše úřady je třeba komoditou a jiní lidé ho zase definují nějak jinak.

V zásadě by nám to mohlo být jedno, ale narážíme zde na zcela zásadní regulační důsledky jednotlivých definic. Pokud by například stát uznal Bitcoin jako cizí či dokonce vlastní státní měnu, tedy řekl, že bitcoiny jsou peníze, bude z hlediska daní platit, že 1 BTC je stále 1 BTC. To však zatím neplatí a vám tak v případě neplacení daně mimo Salvador hrozí v krajním případě dokonce dlouhodobý pobyt ve vězení. Je to v zásadě jen jedno slovíčko pro Salvador, ale velký skok do zcela jiné knihovny předpisů pro Bitcoin.

 

Proč je Roman Týc ze Ztohoven zklamán vývojem Bitcoinu a hovoří o „pošahané frázi HODL?”

SEC vydává nové upozornění na kryptoměnové investiční podvody

Stane se decentralizovaná burza Cardax Uniswapem ekosystému Cardana (ADA)?

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *